Zlato, ropa a spol. jsou nejlevnější za téměř půl století. Čas na komoditní sázku proti akciím?
|

Zlato, ropa a spol. jsou nejlevnější za téměř půl století. Čas na komoditní sázku proti akciím?

Pokud hledáte akci a vzrušení, komoditní trh je místem pro vás. Přírodní katastrofy, objevování nových nalezišť, politické pře, nové technologie, to vše se promítá do cen nerostných surovin i zemědělských komodit. V současnosti si na své přijdou jak býci, tak medvědi. Býky těší, že se již zastavil prudký propad cen, medvědi zase predikují, že tradiční komodity žádná velká rally nečeká.

Komodity Vzácné kovy Soft komodity Paládium Cukr Ropa Zlato

Vítězem letošního prvního pololetí je na komoditních trzích paládium, které zdražilo o bezmála 30 %. Druhou příčku obsadila rýže a na třetím místě skončilo vepřové maso. V plusu jsou od začátku roku i zlato, stříbro nebo měď, jejich cenové přírůstky jsou ale jen mírné.

Zajímavý je aktuálně především vývoj cen platiny a paládia – poprvé za 15 let by se cena paládia mohla dostat nad cenu platiny. Cena paládia se nyní pohybuje kolem 840 USD a cena platiny kolem 900 USD za trojskou unci.

Komodity s nejlepší výkonností v 1H2017, zdroj: Optuma

Slabý půlrok za sebou má naopak cukr, jehož cena spadla o třetinu. Mezi dalšími poraženými jsou pomerančový koncentrát, železná ruda, zemní plyn, uhlí nebo ropa.

V případě černého zlata hraje roli fakt, že navzdory snahám Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nedaří vyrovnat nabídku a poptávku. Slabší aktivita těžařů z kartelu OPEC totiž naopak nahrává americkým těžařům ropy z břidlic. Ceny cukru pak sráží slabá poptávka z Indie, která je největším spotřebitelem komodity na světě.

Komodity s nejhorší výkonností v 1H2017, zdroj: Optuma, ICE, LIFFE

Americký akciový index S&P 500 z pokrizového minima, na které narazil v roce 2009, zpevnil o více než 250 %. Komodity během stejného období zažily prudký pád následovaný líným vývojem do strany, Goldman Sachs Commodity Index spadl od jara 2009 o více než 30 %.

Nesourodý vývoj cen amerických akcií a komodit je nejlépe patrný při srovnání komoditního indexu banky Goldman Sachs s indexem S&P 500. Jinými slovy, komodity jsou nyní ve srovnání s americkými akciemi nejlevnější za 45 let.

Goldman Sachs Commodity Index vs. S&P 500, zdroj: Incrementum

Zdroj: Visualcapitalist.com