Komoditní týden: Zlato díky Řecku zase znamená bezpečí

Politické opičárny řeckého premiéra obnovily minulý týden obavy o zdraví evropského finančního systému. Pan Papandreu původně oznámil referendum, které by mohlo vést k odmítnutí dluhového plánu, který byl přijat jen pár dní předtím. To by mohlo odstartovat neřízený bankrot, který by měl vážné důsledky nejen pro Evropu. Referendum nakonec bylo zrušeno, protože ostatní evropští lídři dali Řecku jasně najevo, že v případě konání referenda Řecko neuvidí ani euro a referendum se bude rovnat hlasování o tom, zda zůstat v eurozóně.
Podobně jako v roce 2008 ECB pod novým prezidentem Draghim snížila oficiální úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, jen pár měsíců poté, co sazbu zvedla. Všechny předchozí změny sazeb byly ve dvanáctileté historii ECB "oznámeny" předem, tato přišla jako blesk z čistého nebe a upozornila na obavy z nízkého růstu, které panují v celém regionu.
Tradeři napříč všemi aktivy zápasili s vysokou volatilitou a novinovými titulky, které další obchodování jen ztěžovaly. Rozhodnutí zrušit řecké referendum, pokračující mítink G-20 a snížení sazeb ze strany ECB pomohly sentimentu a akcie i komodity rostly a mazaly část předchozích ztrát.
Komodity ztratily část zisků, které si připsaly v uplynulých týdnech a index Reuters Jeffries CRB ztratil za minulý týden 0,9 procenta. Jak se euforie měnila v zoufalství, posílil strmě dolar, což odstranilo podporu komoditám, které by jinak z této situace těžily.
Zemědělské komodity jako bavlna, cukr a káva se propadly, zatímco zlato se vzpamatovalo ze zářijového výprodeje a získalo zpět statut bezpečného přístavu. Ropa byla podpořena geopolitickým napětím.
Zlato získalo fundamentální i technickou podporu
Zlato podpořily obnovené obavy o stabilitu eurozóny a eura. Podle některých analytiků roste pravděpodobnost, že Evropská centrální banka navzdory nesouhlasu některých svých členů přistoupí k nějakému typu kvantitativního uvolňování, aby pomohla eurozóně dostat se ze současné svízelné situace.
Reálné výnosy dluhopisů (očištěné o inflaci) jsou ve více než polovině zemí skupiny G-20 nadále záporné, což podporuje aktiva, která nenesou žádný úrok nebo nevyplácejí dividendu, například zlato.
Aktuální cenu zlata sledujte zde
Zlato se během uplynulého měsíce vzpamatovávalo ze zářijového výprodeje a minulý týden se mu podařilo vrátit nad 1 700 dolarů, což potěšilo jak technické, tak fundamentální obchodníky, kteří nyní věří, že zlato má nejhorší za sebou.
Během dvou předcházejících korekcí v roce 2008 trvalo zlatu dostat se na nová maxima šest a pů, respektive pět měsíců. Nedávná korekce byla ze všech největší, takže by pro nás bylo překvapením, kdybychom nová maxima viděli před koncem roku. Spíše je před námi další konsolidace a do našeho cíle pro cenu zlata ke konci roku ve výší 1 900 dolarů zbývá prostor pro růst o výrazných 24 procent.
Ropa konsoliduje nad 90 dolary
Cena ropy WTI se dokázala udržet nad 90 dolary a dosáhla nejvyšších hodnot za tři měsíce navzdory posilujícímu dolaru a obnoveným obavám o další vývoj v Evropě. Sleva proti ropě Brent se díky klesajícímu napětí na evropských trzích ustálila na 17 dolarech, v říjnu přesahovala 25 dolarů.
Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde
Fundamentálně nevidíme moc prostoru pro další růst kvůli nejistotě ekonomického klimatu. Růst spekulativních long pozic je nejvyšší od června, ale technický nárůst na 100-105 dolarů nevylučuje. Závěr pod 90 dolary by byl signál pro konsolidaci v pásmu 85 až 95 dolarů.
Írán zvyšuje geopolitické riziko
Pozornost se od Libye vrátila k Íránu a jeho nukleárnímu programu, přičemž rétorika Izraele i USA se před zprávou Mezinárodní energetické agentury, která má vyjít tento týden, vyostřuje. V Izraeli roste nesouhlas s íránským jaderným programem, protože Izrael se obává, že slouží k výrobě jaderných zbraní, což Teherán popřel.
Zpráva Mezinárodní energetické agentury by měla rozhodnout, zda Írán pracuje na vývoji zbraní, což by mohlo zvýšit riziko útoku a tím pádem vést k růstu ceny ropy.
Zemní plyn
Cena zemního plynu zůstává blízko svých minimálních hodnot za uplynulých 9 let, protože zásoby jsou před zimou na rekordních úrovních. Revoluce v získávání plynu z břidlice zvedla produkci a vedla k rok trvajícímu poklesu cen. Navíc Americký úřad pro energetické informace předpokládá, že těžba plynu z břidlice v nacházejících desetiletích nadále poroste.
S růstem nabídky může dalšímu poklesu cen zabránit rostoucí poptávka. Cenoví býci budou muset vsadit na růst průmyslové poptávky spolu s chladnější než očekávanou zimou. Posledních 12 měsíců je průměrná cena pod minimem z října 2010, a pokud se poptávka zmíněná výše nezvedne, nemusí tohoto minima dosáhnout.
Ceny potravin na světových trzích nadále klesají
Už měsíc pokračuje pokles cen zemědělských komodit. V říjnu podle UN FAO spadl Světový potravinový index o 4 procenta na 11měsíční minimum, proti loňskému roku je níže o 5,5 procenta.
Za poklesem stojí reakce farmářů na vysoké ceny, kteří díky tomu zvýšili produkci, a také ekonomická nejistota, která se rozmáhá i v rozvíjejících se ekonomikách, které trpí vysokou inflací, z části v důsledku vysokých cen potravin.
Od únorových maxim činí pokles 9 procent a odráží výrazný pokles mezinárodních cen ve všech komoditách, zejména v olejích a tucích, kde došlo k růstu nabídky sójových bobů, palmového oleje a slunečnicových semen. FAO čeká, že poptávka bude nadále velká, ceny zůstanou na vysokých úrovních a produkce bude muset pro příští rok být vyšší, aby vyrovnala poptávku. Riziko představuje nepříznivé počasí, vysoké náklady v podobě drahé energie a hnojiv a přístup k půjčkám.
Aktuality
