US MARKETOtevírá za: 9 h 51 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Zlato LONG: Cenu podporuje půltucet zásadních faktorů

Cena zlata se už několik měsíců pohybuje v obchodním pásmu 1 550 až 1 800 USD za trojskou unci a nezdá se, že by mělo nastat proražení vzhůru nebo dolů. V současnosti je proto výhodné vypisování opcí na tuto komoditu. K tomu ovšem doporučujeme vždy konzultaci s odborníkem. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme pohyb v obchodním pásmu 1 400 až 1 800 USD za trojskou unci. Které faktory budou podporovat cenu zlata v příštích měsících?

Petr Čermák
Petr Čermák
25. 4. 2012 | 15:00
Komodity

Uvolněná měnová politika vládne světu

Centrální banky se rozhodly bojovat s recesí prostřednictvím extrémně uvolněné monetární politiky. Cílem bylo co nejdříve dosáhnout oživení hospodářského růstu. Do finančního systému zamířily obrovské objemy likvidity a úrokové sazby byly v řadě zemí sníženy na historická minima. V USA a Velké Británii poklesly prakticky na nulu, výrazného snížení jsme se dočkali i v eurozóně.

Monetární autority šly ještě dál a představily netradiční nástroje měnové politiky v podobě programů kvantitativního uvolňování. Množství levných peněz v oběhu kvůli tomu prudce vzrostlo. Bilance Fedu (2,9 bilionu USD) i ECB (3 biliony EUR) jsou rekordně vysoké. ECB poslala do evropských bank přes bilion eur, banky je ovšem zatím drží a nepouštějí do ekonomiky.

Až je začnou využívat k investování (ECB předpokládala, že budou nakupovat jihoevropské obligace) nebo úvěrování, může nastat růst cen nejen investičních nástrojů, ale i zboží.

Kvůli slabším údajům o růstu HDP v prvním kvartálu 2012 se spekuluje i o výraznějším uvolnění měnové politiky Číny. V nejbližších měsících by tamní centrální banka mohla pokračovat v postupném snižování povinných minimálních rezerv komerčních bank. Expanzivní měnová politika centrálních bank a obavy z budoucího růstu cenové hladiny jsou tradiční podporou ceny zlata.

Zlato zamíří ke 2 000 USD za unci, a nemusí to být konečná

Zlato zamíří ke 2 000 USD za unci, a nemusí to být konečná

Evropská nestabilita nahrává bezpečným aktivům

Jihoevropská krize se v březnu a dubnu opět dostala mezi hlavní témata. Požadované výnosy 10letých španělských a italských dluhopisů opět atakují 6 %. Obě země si nemohou dlouhodobě dovolit platit investorům tak vysoký úrok. Důvěra investorů v celý region poklesla.

Ratingové agentury nelení a postupně zhoršují výhled zemí eurozóny. Standard & Poor's se rozhodla snížit rating Francie na AA+. Z velkých ekonomik už v eurozóně zůstává s nejvyšším možným ratingem jen Německo. Snížení výhledu kredibility Francie mělo negativní dopad na rating záchranného fondu EFSF. Jeho schopnost pomoci zadluženým zemím tak výrazně poklesla. Při návratu nedůvěry na trhy by investoři utíkali ke zlatu jako k bezpečnému investičnímu přístavu.

Investiční poptávka je vysoká

Zájem investorů o nákup zlata dlouhodobě roste. Ukazují to údaje o objemu majetku spravovaného v zlatých ETF fondech. V největším takovémto fondu na světě SPDR Gold Trust je momentálně 1 286 tun zlata, na konci roku 2006 držel fond jen 400 tun kovu. Londýnská poradenská společnost Thomson Reuters GFMS uvedla, že v minulém roce vzrostla globální investiční poptávka po zlatých prutech o 36 % na 1194 tun. Objem nákupů mincí se zvýšil o 13 %.

Centrální banky nakupují

Evropské centrální banky na konci 90. let uzavřely pětiletou smlouvu (označovanou CBGA 1) o limitech prodejů zlata z oficiálních rezerv, která byla později prodloužena o dalších pět let (CBGA 2). V prvním období bez problémů prodaly dohodnutých 2 000 tun, avšak ve druhém se již zdráhaly dosáhnout zvýšený limit 500 tun za rok. Přijata byla již i nová smlouva CBGA 3, ve které se snížil roční limit oficiálních prodejů z 500 na 400 tun. V tom je již zahrnut i prodej 403 tun ze strany Mezinárodního měnového fondu.

Centrální banky v posledních dvou letech výrazně omezily prodeje a začínáme být svědky velkých nákupů, obzvláště v případě asijských centrálních bank, které se tímto způsobem snaží diverzifikovat devizové rezervy. GFMS odhaduje, že v minulém roce nakoupily centrální banky 430 tun zlata, což je pětkrát více než v roce 2010.

Poptávka ve šperkařství je navzdory vysoké ceně silná

Ve čtvrtém čtvrtletí 2011 se podle údajů World Gold Council spotřebovalo v klenotnictví 477 tun zlata, což je o 15 % méně než ve stejném období roku 2010. V dolarovém vyjádření však nastal růst spotřeby o 5 % na rekordních 25,9 miliardy dolarů. Lidé mají dostatek peněz, které můžou utratit za luxusní zboží.

Letos se očekává růst celosvětového bohatství na rekordní úroveň, což by mělo podpořit i další nákup zlata v podobě šperků. V březnu indičtí producenti klenotů stávkovali, protože vláda zvýšila dovozní clo na zlato na 4 %. Podle jejich pesimistických předpokladů by indická poptávka po zlatě mohla kvůli dani poklesnout až o 30 %. Vláda nakonec podlehla a přislíbila mírnější úpravu daně.

IW speciál: Zlatá horečka

IW speciál: Zlatá horečka

Číňané rychle zvyšují nákupy zlata

V posledním čtvrtletí 2011 nakoupila Čína 202 tun zlata, což je o 2 % více oproti stejnému období před rokem. Nejlidnatější země světa předběhla Indii a na kvartální bázi se stala největším spotřebitelem kovu na světě. Předběžné informace o čínských nákupech na počátku roku 2012 ukazují další prudký růst poptávky. Je velmi pravděpodobné, že se letos stane největším spotřebitelem zlata i na roční bázi.

Bohatství Číňanů nadále prudce roste. Tamní statistický úřad uvedl, že průměrný roční disponibilní příjem městského obyvatelstva vzrostl v roce 2011 o 14 % na 21 810 jüanů (3 460 USD), příjem venkovanů se zvýšil až o 18 % na 6 980 jüanů (1107 USD).

Technická analýza

Cena zlata se už dva roky pohybuje v dlouhodobém růstovém trendu, který je možné znázornit vzestupným kanálem. Na konci roku 2011 a počátkem dubna 2012 nastalo odražení od jeho spodního okraje. Dlouhodobý vzestupný trend je stále zachován, což nám ukazuje 200denní (modrá křivka) klouzavý průměr. Na úrovni 1 600 dolarů se nachází silný support.

Možná rizika

  • Pravděpodobnost návratu recese do vyspělých zemí v roce 2012 je poměrně vysoká. Inflační tlaky by mohly opadnout. Zlato není vhodná investice do deflačního prostředí.

  • Cena zlata je momentálně nad významným supportem 1 600 USD za unci. Pokles ceny pod tuto úroveň by mohl vyvolat prudké krátkodobé výprodeje.

Specifikace kontraktu

  • Futures na zlato (Gold), (COMEX, Chicago)

  • Měsíc dodání červen 2012 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

  • Objem kontraktu 100 uncí

  • Kurz v USD za unci

  • Hodnota bodu: 1 bod = 100 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 100 USD)

  • Margin 11 475 USD/kontrakt

Zdroj: Colosseum

KomodityZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa