Sezónnost vývoje ceny zlata: Pokles ceny drahého kovu je za dveřmi

V jednom ze svých předchozích textů jsem ukázal, jak je to sezónností u ropy a zemního plynu. Typicky má zemní plyn svůj cenový podzimní vrchol později než ropa. Pojďme se podobným způsobem podívat na sezónnost vývoje ceny zlata.
Na úvod se vrátím k článku o ropě a plynu. Upozorňoval jsem na to, že tradeři obchodují ropu proti zemnímu plynu v neutrálních strategiích, a že by tedy mohl zemní plyn začít posilovat, jakmile ropa začne oslabovat. To se potvrdilo.
K největšímu nárůstu ceny zemního plynu došlo v okamžiku, kdy tradeři začali silněji vyprodávat ropu po 18. září. Zemní plyn je nyní dost vysoko a cena ropy dost nízko. Pokles ceny ropy k 85 USD by mohl situaci otočit – zemní plyn by mohl jít nějakou dobu dolů, ropa nahoru.
Cenový vývoj u ropy a zemního plynu
Ale teď již ke zlatu. Nabízím graf, ve kterém jsou shromážděny kumulativní linie typických cenových přírůstků. Liší se v tom, z jakého období byly vytvořeny. Dvě křivky představují průměr (zelená období 1978 až 2007, modrá 2005 až 2011), jedna medián (aritmetický průměr dvou prostředních hodnot souboru dat – při stanovení typické střední hodnoty jsou z výpočtu odstraněny extrémní hodnoty).
Zatímco modrá křivka víceméně stále během podzimu roste, tedy v posledních šesti letech šla cena zlata na podzim s malými výkyvy převážně nahoru, dlouhodobé křivky typického vývoje ukazují jiný obrázek. Jak medián, tak průměr vypočtený za období let 1978 až 2007 ukazují na jasný cenový vrchol okolo 10. října a další cenové dno po 18. listopadu.
Řekl bych, že zlato je nyní hodně vysoko a že by spíše mohlo dojít k poklesu od úrovně někde mezi 174 až 175,4 USD (pro ETF GLD). Cenový vrchol u zlata by mohl být dosažený během pár příštích dní (psáno 4. října 2012 – pozn. red.). Případného poklesu ceny zlata bych využil k nákupu. Nákupní zónu vidím mezi 162 a 165 USD ( ETF GLD).
Sezónní vývoj u zlata a ceny ETF GLD