US MARKETOtevírá za: 14 h 34 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

(Další) turbulentní týden na trhu se zlatem a stříbrem: Co naznačuje technická analýza?

Poslední srpnový týden byl na trhu s drahými kovy opět velice volatilní, a to zejména ve čtvrtek 27. Srpna, kdy při projevu předsedy Fedu v rámci sympózia v Jackson Hole dosáhlo denní rozpětí ceny zlata více než 3 % a u stříbra se jednalo o téměř 6% rozptyl. Nakonec se zlatu podařilo uzavřít na třetí nejvyšší týdenní ceně v historii, což je pro střednědobý výhled pozitivní.

Jan Železník
Jan Železník
2. 9. 2020 | 6:29
Zlato

V poslední týdenní zprávě jsem upozorňoval, že aktuální kritické pásmo pro cenu zlata je rozpětí 1 950 až 1 960 USD za unci. Zlato dokázalo nad těmito cenami uzavřít. Neméně důležitým faktem bylo to, že na spodní straně uhájil trh podporu na cenách 1 900 až 1 910 USD. Tato podpora byla během posledního týdne třikrát testována a trh se pokaždé dokázal z této úrovně rychle odrazit.

Vyjma propadů 11. a 12. srpna, kdy zlato na několik hodin propadlo pod cenu 1 900 USD, trh tuto hladinu podpory respektuje v podstatě již od 28. července, kdy došlo k prvnímu prudšímu poklesu v rámci výrazného růstového trendu.

Cena 1 920 USD za unci byla od roku 2011 historickým vrcholem, a tudíž důležitou psychologickou i technickou úrovní (různé zdroje uvádějí různé hodnoty tehdejšího historického vrcholu - intradenní, denní zavírací, týdenní zavírací či měsíční zavírací cena -, jednalo se nicméně o pásmo 1 900 až 1 920 USD za unci). Jakmile je jednou rezistence proobchodována směrem vzhůru, stává se z ní automaticky podpora. Tuto roli plní uvedené pásmo zatím velice obstojně.

Obdobně to bylo s cenou 1 800 USD za unci, která tvořila silnou rezistenci v letech 2011-2012. Jakmile zlato tuto úroveň v polovině letošního července zdolalo, nastal prudký růst až k 2 080 USD. Původně jsem se domníval, že zlato může při zpětném korekčním pohybu opět testovat pásmo 1 800 až 1 830 USD, což sice stále není vyloučeno, avšak s tím, jak ubíhá čas, je to méně pravděpodobné.

Vycházel jsem zejména z toho, že pokud trh vystoupá rychle nahoru, chybí poté v určitém obchodním pásmu takzvaný objem (volume). A trhy mají následně tendenci tento chybějící objem vyplňovat. U zlata již v podstatě k něčemu takovému částečně došlo, a to rychlým "šokovým" výprodejem až k 1 860 USD za unci. I proto je vývoj v prvním zářijovém týdnu velice podstatný.

Co (také) naznačil prudký propad ceny zlata?

Co (také) naznačil prudký propad ceny zlata?

Pokud se zlatu podaří udržet signál z minulého týdne, růst k ceně 2 000 USD a výše bude velice pravděpodobný, jelikož trh již není zdaleka tolik překoupený jako začátkem srpna. 50denní průměr se nachází na zhruba 1 890 USD a oscilátor slow stochastic klesl k 30 % a začíná se opět stáčet vzhůru. Také indikátor RSI klesl z překoupené oblasti k 50, kde se stabilizuje.

Trh se stříbrem působí dynamičtějším dojmem než ten se zlatem. Poté, co se stříbro "otřepalo" z 15% propadu, zamířil trh opět do blízkosti 7letého vrcholu. Určitým pozitivním aspektem byla v minulém týdnu skutečnost, že při čtvrtečním výprodeji neklesla cena stříbra pod minimum z týdne předcházejícího, zatímco cena zlata ano, čímž vznikla drobná "mezitržní býčí divergence". Pokud stříbro prolomí vrchol 30 USD ze začátku srpna, další významnou rezistencí je až 35 USD za unci.

Cena zlata v českých korunách nenabízí v posledních dnech příliš mnoho "vzrušení". Až na pár drobných výjimek je uzavřena v pásmu 42 400 až 43 400 Kč za unci. Pokud se ale cena zlata v dolarech posune vzhůru, očekávám, že i v korunách bude žlutý kov opět atakovat letošní cenový vrchol.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investiceInvestiční alternativyStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika