Dva pohledy na cenu zlata: Technická analýza a aktuální COT report
Ceny zlata i stříbra se v uplynulém týdnu mírně zvýšily, oba kovy v dolarovém vyjádření přidaly přes procento. V pěti obchodních dnech se cena zlata pohybovala v úzkém rozpětí 20 USD na unci, kdy spodní hranici tvořila podpora na 1 770 USD a horní byla na rezistenci 1 790 USD. Proražení jedné či druhé bariéry by mohlo určit jasnější nejbližší směr vývoje ceny zlata.
Přestože poslední COT report z newyorské burzy COMEX dopadl velice solidně a zlato je z tohoto hlediska zpět v býčím teritoriu, stále není jednoznačné, že trh již zaznamenal nejnižší cenu v rámci posledního propadu. Kritická podpora zůstává na 1 755 USD. Na horní straně je první rezistencí kulatých 1 800 USD, dále 1 820 USD a 1 850 až 1 860 USD, což je pásmo, ze kterého se zlato "urvalo" níže po posledním zasedání FOMC.
Obdobný vývoj jako na trhu se zlatem probíhá i na trhu se stříbrem. Po prudkém pádu ceny se situace uklidňuje, nicméně zkraje minulého týdne klesl kurz stříbra níže než v týdnu předcházejícím, zatímco cena zlata se udržela, čímž vznikla týdenní vnitřně tržní býčí divergence.
Akcie těžařů zlata ve stejné době testují silnou podporu na Fibonacciho retracementu 61,8 %. Pro zachování býčího vývoje by měl VanEck Vectors Gold Miners ETF udržet cenu 34 USD.
COT report za období 16.-22. 6. 2021 zahrnuje prudký pád ceny zlata a následně několik dalších dnů, kdy se začal trh stabilizovat, a proto byl jeho obsah velice důležitý. Odhady odborníků byly takové, že komerční obchodníci nakupovali ve velkém, zatímco hedgeové fondy se zbavovaly kontraktů na zlato. To se potvrdilo.
V uvedeném týdnu klesly net SHORT pozice komerčních obchodníků o vysokých 28 800 kontraktů (2,88 milionu uncí) na celkem 202 382 kontraktů (20,2 milionu uncí). To je v podstatě stejný stav jako v březnu, kdy zlato utvořilo silné dno na 1 676 USD za unci. Nekomerční obchodníci z kategorie managed money (MM) navíc prodali dokonce 34 200 kontraktů na zlato (3,4 milionu uncí), čímž se trh celkem vyčistil od spekulativních pozic.
Pozitivní pro budoucí vývoj je zatím fakt, že MM likvidovali převážně své LONG pozice a neotevírali ve velké míře SHORT pozice. Stejná situace byla i na trhu se stříbrem, kde prodeje MM byly tvořeny dokonce ze 100 % likvidací LONG pozic. Proč je to poměrně pozitivní? Po prudkém propadu ceny se zdá, že ti, co drželi LONG pozice, byli již "vyšplouchnuti z trhu", a pokud se nebudou otevírat další dodatečné SHORT pozice, nebude vyvíjen tlak na pokles ceny zlata. Ale to bude patrné až z dalších COT reportů.
V úterý 29. 6. expirují červnové opce na zlato na COMEX a ve středu završí trhy druhý kvartál. Často se děje, že pokud je trh se zlatem v dočasném poklesu, jsou prodejci před těmito termíny ještě poměrně agresivní. Poté by mohlo dojít k určitému uvolnění, a pokud zlato udrží kritické supporty, cena by se měla začít vracet a vyplnit mezeru (gap), kterou v grafu nechala po prudkém propadu 16. června.