US MARKETZavírá za: 3 h 34 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Co nového na trhu se zlatem a stříbrem? Překvapivě býčí COT report

Ve druhém týdnu letošního roku cena zlata vzrostla o 1,2 %, stříbro v dolarovém vyjádření zpevnilo dokonce o 2,7 %.

Hlavní událostí poměrně klidného obchodního týdne byl překvapivě býčí COT report. V reportovaném týdnu od 6. do 12. ledna totiž ceny zlata i stříbra rostly ve čtyřech dnech z pěti. A při růstu cen bývá zvykem, že komerční obchodníci zvyšují NET SHORT pozice. Tentokrát však commercials snížili NET SHORT pozice jak ve zlatě, tak ve stříbře.

Na trhu se stříbrem klesly tyto pozice na 37 000 kontraktů. Za poslední dva roky jsou to jedny z nejnižších úrovní NET SHORT pozic, pouze na konci loňského září drželi commercials nižší prodejní pozice. Další býčí úkaz na trhu se stříbrem se z pohledu COT struktury odehrává v kategorii drobných spekulantů (Non-reportable positions), jejichž NET LONG pozice (9 812 kontraktů) klesly dokonce pod minimum z března 2020, kdy cena stříbra zkolabovala na 11leté dno 11,64 USD za unci. Velice nízké pozice této kategorie se zpravidla tvoří na silné cenové podpoře a jsou předzvěstí býčího trendu.

Stříbro_pozice drobných spekulantů

Na trhu se zlatem klesly NET SHORT pozice komerčních obchodníků na 225 000 kontraktů (22,5 milionu uncí), což je nejnižší úroveň od poloviny loňského října. Zejména podkategorie Raptors (menší obchodní banky) má vynulované pozice, respektive je NET LONG 92 kontraktů. Za posledních 9 měsíců byli Raptors NET LONG jen několikrát. Bylo to v březnu 2021 při ceně 1 675 USD za unci, poté naskákali na LONG stranu při prudkém pádu ceny loni v srpnu a naposledy nakupovali ve větším (přes 20 000 kontraktů) na konci září při ceně 1 720 USD za unci. Tento stav je ze střednědobého hlediska pozitivní.

Zlato tabulka COT s detailem Raptors

Z technického hlediska se na cenovém grafu nadále tvoří poměrně gigantický trojúhelník, který zatím nebyl proražen ani jedním směrem. Od srpna 2021 se na grafu tvoří vyšší cenová dna, nicméně postupně nižší cenové vrcholy zatím v časové ose převládají, a to od srpna 2020.

Z krátkodobého pohledu zlato nepřekonalo od začátku roku rezistenci 1 830 USD za unci. Tato rezistenční zóna je na trhu evidentní v podstatě již od poloviny loňského července s tím, že byla jednou krátkodobě proražena při podzimní rally k ceně 1 875 USD za unci. Trh však nad touto oblastí vydržel jen 8 obchodních dnů a vrátil se k bodu kontroly (point of control), který se nachází zhruba na úrovni 1 780 až 1 800 USD za unci.

Zlato graf denní v USD

Odpověď na otázku, zda trh se zlatem i stříbrem ovládnou medvědi, nebo býci, se tedy stále hledá. Tato situace by měla být podle analýzy cyklů rozřešena v prvním čtvrtletí letošního roku. Hlavními faktory pro určení směru budou další vývoj struktury COT na burze COMEX, postoj Fedu k měnové politice, vývoj nominálních a reálných úrokových sazeb a také nálada na akciových trzích.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika