Technický pohled: Cena zlata se udržela nad silným supportem, tržní protivítr slábne

Po několikatýdenním pádu ceny se zlatu podařilo uzavřít v plusu, jeho dolarová cena minulý týden vzrostla o 1,1 %. Cena stříbra naopak nedokázala zvrátit negativní vývoj a klesla o 0,8 %.
Před týdnem jsem psal, že se cena zlata po 12 měsících blíží k velice silné technické podpoře okolo 1 675 USD z unci. Tato podpora byla v minulosti již třikrát významněji testována a vždy byla udržena. Také minulý týden se nepodařilo tuto zónu prolomit, neboť spotová cena klesla na 1 680 USD za unci, aby následně nastal dvoudenní odraz ceny k úrovni 1 740 USD.
Tento týden proběhne velice sledované zasedání americké centrální banky. Uvidíme, zda bude trh se zlatem opět atakovat zónu podpory. Situace nyní ovšem působí z technického hlediska velice slibně ve směru pokračování odrazu ceny výše.
V pátek večer byl zveřejněn nový report COT z burzy COMEX (k 19. červenci 2022). Pro zlato dopadl více než skvěle. Komerční obchodníci zredukovali čisté prodejní (net SHORT) pozice o vysokých 20 % na celkových 112 000 kontraktů, což je další nejnižší stav za více než tři roky. Procházel jsem COT strukturu posledních 10 let a pokaždé, když commercials srazili net SHORT pozice během několika málo měsíců o zhruba 200 000 kontraktů (jako nyní), nastalo na trhu velice důležité cenové dno.
V podstatě to bylo jen ve dvou případech. Poprvé během podzimu 2016, kdy po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem proběhl na trhu rychlý výprodej a net SHORT pozice commercials klesly z 320 000 na přibližně 120 000 kontraktů. A další podobný vývoj nastal v první polovině roku 2018, kdy klesaly uváděné pozice z asi 220 000 kontraktů až na neuvěřitelnou nulu, respektive commercials byli v srpnu 2018 dokonce mírně net LONG (absolutní rarita, která tehdy nastala po 20 letech).
A téměř identická situace je nyní, kdy od března snížili commercials net SHORT pozice z 305 000 na současných 112 000 kontraktů. Z hlediska COT struktury se jedná o zásadní změny pozic a také to znamená, že trh je nebo brzy bude směrem k nižším cenám doslova "vymlácený".
Na cenu zlata přestaly působit dva hlavní negativní faktory, které v posledních týdnech nejvíce tlačily kurz níže:
- Přestal posilovat americký dolar. V analýze o osmiletém a prezidentském cyklu jsem uváděl, že dolarový index má na 109,7 bodu silnou rezistenci a že další významnější oblast je až kolem 116,7 až 120 bodů. 14. července dosáhl index 109,2 bodu a začal klesat.
- Druhým nepříznivým faktorem byl pokles cen amerických 10letých dluhopisů (růst jejich výnosů). Tento protivítr byl odvrácen již v polovině června, kdy ceny dluhopisů klesly nejníže od června 2009, aby se vzápětí vytočily vzhůru.
Propad hodnoty dolaru nakonec způsobil, že se i cena zlata v českých korunách minulý týden téměř dotkla psychologicky významné úrovně 40 000 Kč za unci. Současný pokles ceny v českých korunách je daný spíše pozvolným výprodejem než dramatickým pádem, a korunový kurz zlata se tak dostává po několika měsících na úrovně, které jsou minimálně ze střednědobého hlediska velice zajímavé pro nákup fyzického kovu.
VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.
Aktuality
