Anketa: Jak se budou po amerických prezidentských volbách vyvíjet ceny komodit?

Výsledek prezidentských voleb v USA může mít podstatný vliv na globální trhy. Ten komoditní není výjimkou – zatímco Donald Trump slibuje podporu fosilních paliv a růst produkce ropy, Kamala Harrisová by mohla tlačit na přísnější regulaci a investice do takzvané zelené energetiky.
Tomáš Cverna (analytik, XTB)
Donald Trump podporuje fosilní paliva, což by mohlo tlačit na růst produkce ropy a pokles její ceny za předpokladu, že by poptávka nedržela krok s nabídkou. To závisí na mnoha faktorech, jako je například fungování průmyslu v Číně a Evropě. Růst by naopak mohly ceny průmyslových kovů. Trumpův protekcionismus v podobě zavádění cel (a v té souvislosti případné omezení mezinárodního obchodu) by na trhu s komoditami působil právě tímto směrem.
Kamala Harrisová by mohla ovlivnit trh s ropou (ve směru růstu cen) přísnější regulací v souvislosti s bojem proti změně klimatu. Předpokládám také, že prosazování klimatických cílů by zvýšilo poptávku po komoditách, jako jsou lithium nebo křemík, které se používají v bateriích elektromobilů nebo v energetice.
Tomáš Pfeiler (portfoliomanažer, CYRRUS)
S ohledem na Trumpovu preferenci fosilních paliv bychom podle mě byli svědky růstu cen ropy. Prorůstová a proinflační politika případné republikánské administrativy by pak dále podporovala růst ceny zlata. V případě vítězství Kamaly Harrisové bych očekával opačné trendy.
Petr Lajsek (analytik, Purple Trading)
Během kampaně Kamaly Harrisové se několikrát mluvilo o možném omezení frakování (způsob těžby ropy a plynu z břidlic), podle mě ale něco takového není pravděpodobné. USA sice mohou navýšit investice do takzvané zelené energetiky, na ropě ale bude země stále silně závislá. Vzhledem k potenciálně omezené nabídce nicméně může být v případě vítězství demokratické kandidátky cítit tlak na růst cen ropy.
V případě Donalda Trumpa nejsou možné dopady jeho politiky na trh s ropou tak jednoznačné. Očekávám od něj sice podporu těžby ropy v USA, potažmo vyšší nabídku a nižší ceny, na druhou stranu však visí otazník nad jeho přístupem ke geopolitickým konfliktům. Kvůli nervozitě, jež s nimi souvisí, může ropa nabírat rizikovou prémii. Myslím si také, že by se nadále dařilo trhu se zlatem (Trump znamená pro světové trhy větší nejistotu než Harrisová). Růst ceny žlutého kovu sice očekávám bez ohledu na výsledek amerických voleb, s Kamalou Harris v Bílém domě by ale podle mého názoru nebyl tak výrazný.