US MARKETOtevírá za: 4 h 35 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Komoditám pomáhá lepší ekonomický výhled

Pozitivní data o výrobní aktivitě v Číně, Evropě a USA pomohly trhům k dalšímu růstu na 18měsíční maxima. Index S&P 500 má za sebou nejlepší první čtvrtletí od roku 1998. Komodity mají za sebou velmi dobrý týden – index CRB přidal 3,2 %, ceny byly obecně podpořeny oslabujícím dolarem a vyhlídkami na další hospodářský růst.

Ole S. Hansen
Ole S. Hansen
6. 4. 2010 | 14:52
Komodity

Rostla chuť k riziku a pomohlo euru k růstu o 1,25 % krátce před tím, než byla v Americe v pátek zveřejněna zpráva o nezaměstnanosti. Většina trhů byla na Velký pátek zavřená. Jediná negativní zpráva přišla z Řecka, kde se výnos z desetiletých státních dluhopisů vyšplhal zpět nad 6,5 % a aukce 7letých dluhopisů neproběhla tak dobře, jak se čekalo. To zanechalo na trzích pocit nejistoty z toho, zda Řecko bude schopno ufinancovat svůj vládní deficit.

Výnosy amerických státních dluhopisů v reakci na pozitivní data o výrobní aktivitě také rostly. Dobrá čísla vzbudila pocit, že období nízkých úrokových sazeb se může chýlit ke konci. Výnos desetiletých státních US dluhopisů vzrostl na 3,87 %. Důvodem jsou především obavy o další nabídku a obavy, že sazby by mohly začít v dohledné době opět růst a dostat tak výnosy blízko 4 %. A tak tyto události stojí za to sledovat.

Růst cen komodit

Komodity mají za sebou velmi dobrý týden. Index CRB přidal 3,2 %, ceny byly obecně podpořeny oslabujícím dolarem a vyhlídkami na další hospodářský růst. Ropa zdolala 17měsíční maximum a pokusila se prolomit pásmo, ve kterém se již několik měsíců pohybuje. Špatné týdenní zprávy o stavu zásob byly trhem ignorovány.

Cena ropy s dodáním pro příští měsíc přidala 5,4 % a dosáhla ceny 85,37 USD. Jakou měrou k tomu přispělo pokrývání short pozic (spekulací na pokles) před prodlouženým víkendem, bude zřejmé v tomto týdnu.

Náš cíl 86 USD byl dosažen, na této úrovni by ropu mohl udržet pozitivní sentiment a momentální síla trhu. Další cíl je pak na úrovni 90 USD – 50 % návratu z výprodeje z 147,27 USD na 33,20 USD. Před tímto růstem ovšem čekáme konsolidaci k ceně 83,15 USD.

Zemní plyn má za sebou první růstový týden po osmi týdnech poklesu. Zásoby narostly méně, než se čekalo, a tak došlo ve čtvrtek k růstu ceny plynu o 6 %. Trh byl už dlouho přeprodaný a rally následovala poté, co se spekulanti na pokles rozhodli uzavřít své pozice a vybrat zisky před prodlouženým víkendem.

Pokud by se v tomto týdnu nepodařilo zdolat cenu 4,17 USD, mohlo by to opět podpořit prodávající, avšak další podpora by mohla přijít ze strany hedgeových fondů a investorů, kteří se rozhodnou vybrat zisky na stávajících pozicích, podpořeni také ziskovou strategií při obchodování dlouhé ropy a krátkého plynu.

Zlato dosáhlo nového dvoutýdenního maxima na ceně 1 128 USD a přidalo za minulý týden 3 %. Podporu tvořila zvýšená poptávka po komoditách i příliv peněz do ETF fondů a slabší dolar.

Cena zlata v USD si vede velmi dobře, zvláště pokud bereme v úvahu posílení dolaru za poslední měsíc. Růstový potenciál se ovšem zdá být omezen, a to kvůli menší síle trhu na této komoditě. Vypadá to, že investoři se přesunuli na stříbro (+7 %), platinu (+4 %) a měď, která minulý týden přidala 6 % a letošního maxima.

Marný pokus o překonání maxima zanechal v investorech nervozitu ohledně možné korekce. Abychom ji mohli vyloučit, je potřeba, aby cena zlata prolomila 1 133 USD. Ještě podstatnější je v tomto směru cena 1 145 USD – zde by růst získal na síle. Podporu tvoří ceny 1 100 USD ,1 092 USD a 1 085 USD.

Obiloviny a olejniny poklesly poté, co zpráva Amerického ministerstva zemědělství ukázala, že se očekává výborná úroda a normální počasí.

Trh také čeká, že farmáři v Americe tento rok zasejí velké množství sojových bobů a kukuřice. Osetá plocha v případě kukuřice by měla být nejvyšší od roku 1946 a na rekordních úrovních bude osev i v případě sojových bobů. Těm nepomáhá ani velká úroda v Jižní Americe a silný dolar bude mít vliv na tamní export.

Kukuřice a pšenice dosáhly v roce 2010 nových minim a od začátku roku ztratily 18, respektive 11 %.

KomodityRopaZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika