Akcie: Korelace na minimu, býk naživu
|

Akcie: Korelace na minimu, býk naživu

Poslední týden nebo dva nabídly na americkém akciovém trhu dlouho neviděný obrázek - velké technologické firmy ztrácely, zatímco finanční společnosti a průmyslové konglomeráty táhly široké indexy vzhůru. Akciový býk má zkrátka tuhý kořínek.

Americké akcie S&P 500 Sektory Korelace investic Býčí trh

Dlouhé měsíce se řešilo, že americké akciové indexy zamíří prudce na jih, jakmile akcie firem jako Facebook, Alphabet nebo Microsoft začnou ztrácet. V případě Nasdaqu se to potvrdilo, ovšem široce zaměřené indexy Dow a S&P 500 celkem odolávaly.

Důvod? V pomyslném zápřahu vystřídaly dlouhodobé tahouny trhu společnosti z jiných odvětví. Konkrétně to v posledních dnech byly průmyslové a finanční firmy, které by podle investorů mohly těžit z daňové reformy, jež se postupně posouvá americkým Kongresem.

Korelace jednotlivých sektorů indexu S&P 500 obecně výrazně klesá. A zatímco donedávna poklesy nebo slabší výkony v některých odvětvích vyrovnávaly technologie, nyní zabraly další sektory. I díky těmto "rotacím" v preferencích investorů se volatilita celého trhu dlouhodobě pohybuje na rekordně nízké úrovni. Pohoda jednou musí skončit, zatím se ale akcioví býci mohou hřát na výsluní příjemných statistik.