US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,14 %
KB-0,10 %
Erste-0,65 %

Centrální banky nemohou ignorovat digitální barbary u svých bran

Centrální banky mají nový problém. Vedle měnové politiky a úrokových sazeb, které se jim tak trochu vymykají z rukou, musejí řešit, jak se postavit k hitu současnosti, jímž jsou kryptoměny. Jejich obliba roste tak, že je nelze ignorovat.

Redakce IW
Redakce IW
12. 9. 2017 | 7:00
Centrální banky

Centrální banky již nějakou dobu působí jako dohled nad měnovou politikou a měnami jako takovými. V posledních letech však mají nového soupeře, kterého nemají pod kontrolou a nemohou jej ignorovat. Technologie, která byla donedávna doménou nadšenců a oproti klasickým měnám měla zanedbatelný vliv, se stává hitem. Centrální bankéři musejí reagovat, než bude pozdě.

Hrozba pro systém starých měn

"Centrální banky si nemohou dovolit chovat se ke kryptoměnám jako ke hračce. Je načase si uvědomit, že jde o skutečné barbary u jejich bran," říká Andrew Sheng, hlavní poradce Čínské bankovní regulační komise a spolupracovník Asijského globálního institutu na Hongkongské univerzitě.

Bitcoin a ostatní virtuální měny představují hrozbu pro zavedený peněžní systém, protože jej účinně obcházejí. Peníze, které známe, závisejí na autoritě státu a důvěryhodnosti centrálních bank, které řídí cenu a množství peněz v oběhu. Kryptoměny sázejí na technologii, kterou údajně nelze nabourat, a na (zdánlivou) nezávislost.

Stále větší obliba kryptoměn a velikost trhu, který představují, je hrozbou pro centrální banky. Jejich kontrola nad penězi klesá. Jak ale praví staré rčení, když něco nemůžeš porazit, připoj se k tomu. A centrální banky se o to pokoušejí.

Čínská lidová banka testuje vlastní kryptoměnu a je stále blíže tomu, aby byla první centrální bankou s vlastními digitálními penězi. ECB a Bank of Japan zahájily společný výzkumný projekt, který zkoumá možné využití technologie, na níž fungují kryptoměny. Podobně je na tom Fed a ostatní americké banky, nizozemská centrální banka pak dokonce vytvořila vlastní digitální měnu (určenou pouze pro vnitřní oběh), aby pochopila její fungování. Ruská centrální banka se zajímá o ethereum a Ben Bernanke, bývalý šéf Fedu, se vyjádřil v tom smyslu, že kryptoměny mají dlouhodobý potenciál.

Politické problémy

Ne všichni sdílejí Bernankeho nadšení. Guvernér Fedu Jerome Powell upozorňuje zejména na "významné politické otazníky", často se mluví o zranitelnosti v případě kybernetického útoku, nespolehlivosti některých burz a podobně. Powell zmiňuje i to, že digitální měny mohou omezit inovace cílené na zlepšení stávajícího platebního systému. Jiní pak vidí problém v tom, co by se stalo s finančním systémem, kdyby aktuální bublina praskla.

Digitální měny stále zažívají boom, nové (i když často nesmyslné) měny vznikají bezmála denně. Hodnota 20 největších kryptoměn byla na konci srpna zhruba 150 miliard dolarů a stále roste. Bitcoin letos předvádí bezprecedentní růst, byť při extrémní volatilitě, slabině kryptoměnám vlastní. I proto se stále častěji ozývají hlasy volající po regulaci.

Co z toho mohou mít centrální banky

Samotné centrální banky namísto snahy o regulaci zatím jen varují před nebezpečími souvisejícími s kryptoměnami. Zároveň se pokoušejí stavět na tom, jaké výhody by jim technologie mohly přinést při modernizaci platebního systému.

Podle Carla-Ludwiga Thieleho z Bundesbank je bitcoin fenomén, ale daleko zajímavější je samotný blockchain. Ewald Nowotny, guvernér rakouské národní banky, je rovněž otevřen novým technologiím, ale v nové měny nevěří. Obchodování s bitcoinem je podle něj čistý hazard.

Ale například Jan Smets, guvernén belgické centrální banky, uvedl, že digitální měna by mohla centrálním bankéřům umožnit více volnosti při řešení měnové politiky. Zejména v obdobích záporných sazeb, kdy se centrální bankéři obávají hromadění hotovosti u lidí.

Držet krok

Centrální banky zkrátka nemohou brát kryptoměny na lehkou váhu. Guvernér Bank of England Mark Carney tvrdí, že by regulátoři měli držet krok s vývojem finančních technologií, pokud se chtějí vyhnout krizi ve stylu té z let 2007-2009. Například Japonsko (i přes stín již neexistující burzy Mt. Gox) přijalo již v dubnu zákon, který legalizuje placení kryptoměnami. Největší japonské banky investují do bitcoinových burz a Agentura pro finanční služby, která je zodpovědná za regulaci bitcoinu, nadále zkoumá možnosti využití blockchainu.

"Centrální banky ještě nejsou připraveny na regulaci digitálních měn. Do budoucna se to ale musí změnit, protože neregulované digitální měny jsou a budou nástrojem v rukou zločinců a autorů pyramidových schémat," říká Xiao Geng, profesor financí a veřejné politiky na Hongkongské univerzitě.

Sumit Agarwal z Georgetown University, který v minulosti působil jako ekonom v chicagském Fedu, na to má ještě radikálnější názor. "Je to výstřelek, který upadne v zapomnění. Nakonec jej bude využívat jedno procento spotřebitelů a přijímat ještě méně obchodníků. I když můžeme digitální měnu zabezpečit, stále bude řada problémů nevyřešených."

Mnoho fanoušků by s tím jistě nesouhlasilo, ale zatím se zdá, že digitální měny vykazují mnoho znaků nafouklé bubliny, která může velice rychle splasknout. Ani to ale není důvod, aby je centrální banky nezačaly brát v úvahu. Když pro nic jiného, tak z preventivních důvodů, aby byly připraveny, až bublina opět praskne.

Zdroj: Bloomberg

BitcoinCentrální bankyKryptoměnyÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná