Scott Melker (Wolf of All Streets): I na trhu s kryptoměnami se chovám jako investor, obchoduji jen s malou částí portfolia

Tak jako má svět investování své historické i současné guruy, má je i velice mladý svět kryptoměn. A jedním z nich je bez debaty Scott Melker alias Wolf of All Streets, který v dynamickém a rozkolísaném světě bitcoinu a spol. hledá oporu v klasických investičních strategiích a pravidlech.
Scott Melker je na jedné straně názorovým a myšlenkovým lídrem a influencerem, který v rámci svého podcastu věnuje hodně času hlubokým a na argumenty bohatým debatám o kryptoměnách, na straně druhé nejde daleko pro rychlé komentáře na sociálních sítích, ve kterých si vystačí s pár desítkami znaků. Populární je i jeho každodenní newsletter.
Investice jako základ expozice v kryptoměnách
Na trhu s kryptoměnami se snaží chovat stejně zodpovědně jako na každém jiném. "I když jsem zrovna naplno zaujatý krátkodobými obchody, vnímám sám sebe jako investora. Jsem zkrátka investor, který zároveň obchoduje," říká. Na rozdíl od mnoha kryptoměnových býků tak své peníze nechává pracovat i na tradičních trzích.
"60-70 % portfolia by měly tvořit dlouhodobé pozice a 15 % by mělo připadat na hotovost. Až zbytek by si lidé měli nechat na trading. Kryptoměny by přitom měly být pouze součástí diverzifikovaného portfolia, ve kterém by neměl chybět akcie nebo nemovitosti," zdůrazňuje s tím, že až do roku 2019 se necítil na to, aby krypto tvořilo více než desetinu jeho investic. V posledních dvou letech jeho váhu ale navýšil.
V případě samotných kryptoměn pak Melker ctí obdobnou filozofii. 70 % jeho pozic tvoří dlouhodobé investice, zejména do bitcoinu a etheru (to je samotná kryptoměna, token sítě ethereum, jakkoli se tyto dva pojmy mnohdy směšují a pro potřeby sledování ceny etheru/etherea není vlastně rozdíl až tak podstatný). Jeho dlouhodobá strategie se pak soustředí na mimořádně ziskové obchody. "Na trhu s kryptoměnami můžete v rámci jednoho obchodu třeba dosáhnout i 100násobného zhodnocení. A právě takové obchody si rozděluji – 80 % zisku vyberu a 20 % přesunu do dlouhodobého, tedy investičního koše v rámci celého portfolia. Když se tam dále zhodnotí, je to fajn, když třeba i ztratí veškerou hodnotu, nemusím to řešit, protože už jsem zmíněných 80 % dříve převedl do realizovaných zisků," popisuje Melker.
KURZY KRYPTOMĚN ŽIVĚ NA INVESTIČNÍM WEBU
15 % portfolia, jež v tradičním pojetí má připadnout na hotovost, Melker v rámci kryptoměnového koše věnuje takzvaným stable coinům, tedy kryptoměnám navázaným na kurzy jiných aktiv či finančních nástrojů, jako jsou třeba americký dolar nebo zlato. Díky různým platformám, jako jsou Voyager nebo BlockFi, přitom tyto coiny dokážou ročně vynášet až 10 %. "Podle mě to je naprosto úžasné. V kryptosféře jde podle mě o jednu z největších inovací za poslední rok nebo dva," říká.
Hold hodlování a zajímavé tokeny
"Za zásadní pro úspěch na trhu s kryptoměnami považuji v každém případě dlouhodobé zaměření, tedy investování, nikoli trading. Trpělivost je základ všeho," zdůrazňuje Melker význam takzvaného hodlování neboli držení pozic v kryptoměnách v podstatě bez ohledu na vývoj jejich kurzů. "Ether se podle mě může v tomto cyklu snadno přehoupnout přes hladinu 10 000 USD, bitcoin se nemusí zastavit ani na 200 000 USD."
Vedle toho aktuálně drží mimo jiné i pět menších tokenů, které podle něj mají mimořádný růstový potenciál. Jde o Link (LINK), Dot (DOT), EGold (EGLD), UTrusts (UTK) a Polkastarter (POLS). Držel jednu dobu i dogecoin, ale prodal jej ještě pod cenou 0,01 USD. Na jeho pozdější vzestup nad 0,5 USD přitom reaguje s humorem. "Vážně se chcete bavit o dogecoinu? Ne, to opravdu bolí," uzavírá.
Zdroj: Business Insider