Jakub Vejmola alias Kicom: Bitcoin je na prahu dalšího býčího trhu, z těch předchozích by si investoři měli vzít ponaučení

Jakub Vejmola provozuje největší český bitcoinový kanál na YouTube, a je tak doslova a pravidelně v obraze. Sám se označuje za bitcoinového maximalistu a denně pracuje na tom, aby nejen své publikum informoval o nejdůležitějších událostech z kryptosvěta. Jak vnímá potenciální hrozby, kolik podle něj bude stát bitcoin na konci dekády, jaký názor má na digitální měny centrálních bank a před čím varuje v rámci dalšího býčího trendu?
Rád bych na úvod namaloval kryptočerty na zeď, pobavil se o možných hrozbách a zároveň vám dal příležitost vyvrátit případné poplašné zprávy. Může ještě něco zničit bitcoin?
Myslím, že bitcoin už existenčnímu riziku nečelí. Je tak daleko, že už je to "nezabitelné" aktivum. Horší je to s altcoiny, které jsou často takzvaně centralizované a na rozdíl od bitcoinu u nich známe tvůrce. Po těchto projektech pravděpodobně velice tvrdě půjde americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). To je jeden z důvodů, proč jsem přesvědčen dlouhodobě pouze o bitcoinu. V mém portfoliu není v tuto chvíli jiná kryptoměna.
Nemůže přijít pomyslný armagedon, ani kdyby padla největší kryptoměnová burza Binance?
O problémech největší kryptoburzy se mluví hodně a my ani s jistotou nevíme, kde vlastně sídlí. Minimálně v USA má Binance obrovské problémy a podle mě tam skončí. Troufnu si odhadovat, že tamní regulátoři ji nakonec zadupou do země. Pokud Binance padne, může se to krátkodobě propsat do ceny bitcoinu. Ale kdo jej chápe, má dále klidné spaní, protože ví, že problémy jednotlivých burz (včetně té největší) nemají s bitcoinem jako takovým nic společného a nemohou jej položit.
Vlastně jsme byli svědky podobného scénáře při pádu druhé největší burzy FTX, nebo ne?
Ano, cena bitcoinu se propadla, ale s jeho ekosystémem to prakticky nemá nic společného. Ta burza lhala, skoro žádné bitcoiny ani nedržela.
Nevnímáte jako hrozbu ani nastupující regulaci?
Tu naopak vnímám pozitivně. Bitcoin můžete legislativně zakázat, ale je těžké takový zákaz vynutit. To jsme koneckonců viděli v Číně, která sice zakázala těžbu, ale stejně se tam dále těží zhruba 20 % bitcoinů. V západním světě vidíme příklon k regulaci, ale rozhodně to nezavání zákazy. Šéf Fedu Jerome Powell uvedl, že není v plánu bitcoin zakázat. Předseda SEC Gary Gensler zase tvrdí, že bitcoin není cenný papír, a tím pádem prakticky nevyžaduje žádnou další regulaci samotného aktiva. Evropská unie je v tomto směru možná tvrdší a vymýšlí zákony, jejichž potřeba je diskutabilní. Nicméně to vše jsou dobré zprávy pro lidi, kteří bitcoin drží, protože to znamená, že již nezanikne.
Spíte klidně i po čtení poplašných zpráv o supervýkonných kvantových počítačích, které údajně mají potenciál jednou prolomit šifrování?
Když se bavím s lidmi, kteří tomu rozumí a jsou hluboko v oboru, je to pro ně spíše úsměvné téma. Také mám vystudovanou informatiku a ze školy si pamatuji, jak nás profesoři učili, že každý způsob šifrování je během 30-40 let překonatelný a musí být nahrazen. Ve světě šifrování nic nevydrží věčně. Jednou přijde supervýkonný počítač, ale bitcoin má dostatek času se na to připravit. Kvantové počítače jsou v úplném zárodku a možnost, že by napadly bitcoin, případně jej byly schopné velice rychle těžit, je zatím jen teoretická pohádka. Prolamování adres může být otázka dalších několika dekád a do té doby bude v bitcoinu nasazen algoritmus odolný proti napadení kvantovými počítači.
Zvládl bitcoin poslední medvědí trh?
Překvapilo mě, jak nízko jeho cena spadla. Ale těch průšvihů bylo opravdu hodně. Začalo to kolapsem mince Terra Luna, která přišla o téměř 60 miliard dolarů kapitalizace. Následovaly skandály přepákovaných fondů, jako byl Three Arrows Capital, a končilo to pádem druhé největší kryptoměnové burzy FTX. Nečekal jsem, že cena bitcoinu klesne až na 15 500 dolarů. Potěšilo mě ale, že když letos v prvním kvartálu padaly americké banky a začal se otřásat tradiční finanční svět, bitcoin sílil. V tu dobu i někteří kryptoškarohlídové uznávali, že v takovou chvíli dává bitcoin smysl. V kritické situaci se trh zachoval tak, jak asi málokdo čekal. Ustál to a podle mě jej čekají lepší zítřky.
Ví vůbec takzvaný retail, co si kupuje, když investuje do bitcoinu?
Bitcoin je v tomto problematický. U akcií dokážete vysvětlit, že daná firma něco produkuje, má určité cash flow, generuje zisk, platí daně a ekonomicky funguje. U bitcoinu je to tak, že si jej lidé kupují, protože jeho cena roste, ale velká část z nich neví, co si vlastně koupila. Když cena padá, pod tlakem panikaří a nevýhodně prodávají. A v nedávném, snad již ukončeném medvědím trendu byli mnozí vystrašeni zmíněnými nepříznivými faktory a výsledek jsme viděli.
Co tedy bitcoin nabízí? A proč jej mít v portfoliu?
Bitcoin jsou podle mě první skutečně nestátní digitální peníze. Systém neřídí žádná vláda, centrální banka ani jiná konkrétní instituce. Jsou to nezávislé peníze, které nikdo nemůže znehodnocovat, protože v kódu bitcoinu je zapsáno, že jej nikdy nebude více než 21 milionů kusů. A kolik jednou bude eur, dolarů nebo korun? Víme, že peněz v tradičním systému neustále přibývá, takže se v nich prakticky nedá spořit. V tom podle mě bitcoin opravdu mění pravidla hry.
Kolik lidí na světě v současnosti vlastní alespoň jednu celou digitální minci?
To nelze přesně říci, protože člověk může být majitelem více bitcoinových adres. Víme ale, že adres, na kterých je alespoň jeden bitcoin, je přes milion.
Vlastně evergreenem posledních let je snaha o povolení spotových bitcoinových ETF. Možná nejblíže schválení je společnost BlackRock. Mohou být spotové ETF impulzem pro cenu bitcoinu?
Rozhodně ano. BlackRock je největší správce aktiv na světě a má pod správou téměř 10 bilionů dolarů. Vedle toho je ve hře dalších sedm významných správců včetně druhého největšího, společnosti Fidelity. BlackRock historicky podal 571 žádostí o ETF a jen v jednom specifickém případě firmě nebylo vyhověno. Případné ne(schválení) je pro společnost mimo jiné i otázkou kreditu. Tito velcí správci zpravidla nechybují a myslím si, že mají určité páky na politiky, kteří jim půjdou na ruku.
Pokud by ETF schváleny nebyly, bude to sice špatná zpráva, ale nikoli katastrofální. Bitcoin bude úspěšný i bez nich. Pokud to povolení správci aktiv dostanou, znamenalo by to otevření bran pro institucionální investory a retail, který by do bitcoinu skrze velké správce mohl investovat mnohem snadněji a rychleji než nyní. A to včetně těch amerických "čtyřistajedniček" (penzijních fondů), kterým by se tím kryptobrány teoreticky také otevřely. Vstup BlackRocku by byl potvrzením bitcoinového prostoru pro všechny. Podle mě tak na 80 % ETF tentokrát již schválen bude. Historicky je to rozhodně největší šance, jen si na to ještě musíme počkat.
Cena bitcoinu se vyvíjí v celkem pravidelných cyklech – rok špatný a tři dobré. Pokud trh nyní čekají lepší roky, co bude katalyzátorem růstu?
Podstatný bude globální makroekonomický vývoj. Pokud v příštím roce Fed začne snižovat úrokové sazby, měl by to být růstový signál i pro bitcoin. Dalším impulzem může být plánovaný halving v příštím roce. Ono půlení již sice nemá ekonomicky tak velký vliv, ale může být (opět) užitečným PR. Sníží se příliv nových mincí, monetární inflace klesne z 1,6 % na 0,8 %. Na burzách je nyní něco málo přes 2 miliony mincí a denně přitéká od těžařů 900 nových. Po halvingu to bude jen 450 nových bitcoinů denně, čili ten rozdíl je relativně malý, ovšem půlení je něco, co vždy pomáhá marketingu bitcoinu. A vedle toho je zde zmíněný žolík v podobě spotových ETF.
Bude bitcoin někdy stát milion dolarů?
Myslím si, že se to stane. Bitcoin je uchovatel hodnoty, a pokud by se jeho tržní kapitalizace srovnala se zlatem, měla by jedna digitální mince stát přibližně půl milionu dolarů. Netuším kdy, ale pokud by mě někdo nutil tipovat, dokážu si představit, že se k půl milionu může kurz bitcoinu vyhoupnout do konce této dekády. Milion dolarů je pak jen otázkou času, ale nad časovým rámcem bych nechtěl spekulovat.
Souhlasíte s tím, že aby přišla skutečná revoluce, mělo by dojít k propojení kryptosvěta s tím tradičním, což znamená i potřebu regulace? Hodně lidí v oboru tvrdí, že krypto nikdy opět nevyroste na desetinásobky, pokud bude cílem jen budování vlastního paralelního světa.
Do jisté míry souhlasím. Je to spíše nutné zlo, které bitcoin musí podstoupit. Bez toho by ani nedosáhl na ceny, které jsme zmínili v předchozí odpovědi. Ale líbí se mi, že se bitcoinu místy daří dostat se do finančního světa i bez regulací, tedy aniž by to někdo jakkoli povoloval. Českým příkladem je Alza, kde si již několik let můžete nakoupit za bitcoiny, a to bez jakékoli regulace.
Jak se díváte na chuť centrálních bank vydávat vlastní digitální měny (CBDC)?
Pokud centrální banky uvažují o vlastních kryptoměnách, je to oxymóron, protože kryptoměny stojí na myšlence decentralizace. Nemyslím si, že by reálně hrozilo plošné zavádění CBDC. Bude se možná týkat spíše totalitních režimů, půjde určitým způsobem o prodlužování pomyslné ruky státu. Ale kdyby na to došlo, byla by to v důsledku ta nejlepší reklama pro bitcoin. V případě masivního zavedení CBDC by nastal problém i pro komerční banky, na které by ve finančním systému v podstatě nezbylo místo. V současnosti jsou banky zodpovědné za vytváření peněz úvěrováním, ale najednou byste mohli jít do centrální banky, která by vám vydala svoji digitální měnu, mohli byste mít půjčku nebo účet přímo u centrální banky. Nevěřím, že je to reálný scénář, a pokud náhodou ano, zvedne se obrovská vlna nevole. Každopádně to ale nevnímám jako riziko pro bitcoin.
Pojďme k vašemu YouTube kanálu, kde máte téměř 90 tisíc sledujících. Jak dlouho vás již živí?
Živí mě to čtyři roky, první rok jsem to sponzoroval. Po roce provozu se to přehouplo do komerčního fungování. Na můj kanál se v současnosti váže sedm druhů příjmů – od patronů, co mi posílají drobné sponzorské příspěvky, přes příjmy z reklamy, kterou tam vkládá Google, a prodej merche (symbol BTC lze používat jakkoli, je to open-source a nemá právní ochranu) až po různé reklamní spolupráce s firmami, jako je například Trezor. K tomu dělám přednášky, workshopy a rozhovory. To celé mě zaměstnává na plný úvazek.
Vnímáte, že se vám daří vzdělávat mainstream, nebo je krypto stále pro úzkou skupinu IT nadšenců, zatímco pro většinu běžných lidí zůstává španělskou vesnicí?
Myslím si, že se mi daří šířit povědomí. Ale nepřeceňuji to, protože počet odběratelů úzce koreluje s tím, jak se vyvíjí cena bitcoinu. Zatímco během největšího hypu jsem nabíral tisíce uživatelů měsíčně, letos přes léto to bylo jen zhruba sto nových lidí.
Prozraďte, za kolik jste nakupoval svůj první bitcoin.
Na úrovni 6 100 dolarů a postupně jsem v letech 2018 a 2019 dokupoval metodou DCA (průměrování nákladů). Během roku 2019 jsem odprodal všechny altcoiny a postupně přelil své portfolio jen do bitcoinu. Myslím si, že je rozumné do bitcoinu spořit pravidelně. Hodně lidí si možná neuvědomuje, že jsme stále v dobrém "buy the dip" prostředí, protože bitcoin stojí jen zhruba polovinu oproti svému historickému dolarovému maximu. Většina lidí bude bohužel do trhu naskakovat opět až na 60 000 USD a více, kdy toho budou plná média. Ne snad, že by na této úrovni bylo pozdě (vzhledem k potenciálu růstu), ale výhodnější je to pochopitelně nyní.
Jak velkou část portfolia by měl podle vás mít běžný investor v kryptoměnách?
Já mám samozřejmě optikou tradičního investora v bitcoinu nadměrnou expozici. Netroufám si radit, protože každý investor je v jiné situaci. Já sám bydlím ve vlastní nemovitosti a neplatím hypotéku, a mohu tak více investovat a riskovat. Řeknu jen tolik, že bych se nebál mít v každém portfoliu 10 % bitcoinu. Nepovažuji za rozumné bitcoin nemít a cíleně se mu vyhýbat.
S jakou osobností globální kryptoscény byste rád poobědval?
Ze začátku byl mým velkým průvodcem Andreas Antonopoulos, na jeho videích jsem vyrostl. Doteď létá po světě a přednáší o kryptoměnách. S ním bych se rád sešel, protože jsem mu za mnohé vděčný.
Řada úspěšných investorů a podnikatelů v čele s Warrenem Buffettem se na krypto stále dívá skrz prsty a věští mu zánik. Pletou se tyto tržní celebrity? Málo nebo špatně si krypto nastudovali? Nebo to snad říkají, ale přitom mají bitcoin dávno nakoupený?
Do jisté míry je asi mrzí, že do toho nevstoupili brzy, ačkoli tu šanci měli před nosem za zlomek ceny. Takových lidí je hodně. Buffett je nepochybně geniální investor, ale také jen člověk, který dělá chyby. Sám několikrát řekl, že technologiím nerozumí. Největší jeho akciová pozice je Apple, ale vstupoval do něj pozdě a údajně pod tlakem ze strany svého týmu. Ani u své současné největší pozice neodhadl její potenciál včas. Čas ukáže, zda bitcoin bude další Buffettovou chybou. Zároveň lze ukázat na mnoho slavných investorů, kteří názor na bitcoin postupně změnili. Třeba i Michael Saylor z MicroStrategy kdysi řekl, že je bitcoin nesmysl, ale dnes patří k jeho největším propagátorům a vlastníkům.
Chcete dát našim čtenářům na závěr nějaký investiční tip nebo doporučení?
Dávejte si pozor na to, co se bude dít během dalšího býčího trendu, na jehož prahu pravděpodobně stojíme. Když totiž cena bitcoinu roste, nabalí to na sebe většinou hodně balastu. V letech 2017 a 2018 to byly pochybné projekty různých altcoinů, v roce 2021 pak NFT mánie, kdy si lidé přeprodávali předražené digitální obrázky. Nyní je tento trh přitom téměř mrtvý. Trochu se obávám, co přijde v další dlouhodobější růstové fázi. Doporučil bych maximální obezřetnost a držet se striktně pouze bitcoinu. Kdybych si měl vsadit na kryptoměnu, která tu bude za deset let a bude stát násobně více než nyní, byl by to bitcoin. Za ostatní digitální mince bych ruku do ohně nedal, považuji je za příliš riskantní hru.