US MARKETZavírá za: 4 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Kacerovský (WOOD & Company): Fond Blockchain+ je chytrý a pohodlný způsob, jak bezpečně vsadit na nový svět s výrazným potenciálem zhodnocení

Blockchain je infrastrukturou pro moderní svět. Jako databázi jej lze využít prakticky ve všech oblastech, konkrétně na finančních trzích pak může například výrazně pomoci s likviditou, mezinárodními platbami nebo převody cenných papírů. Chápou to největší správci aktiv na světě, banky, ale i další nadnárodní korporace. Z "hříčky" pro technologické geeky se stal podstatný společenský i ekonomický trend, do kterého má smysl nastoupit. Pokud zvažujete, jak nestát stranou, můžete do rozjíždějícího se vlaku naskočit prostřednictvím nového fondu z dílny WOOD & Company. Portfolio fondu Blockchain+ tvoří fondy zaměřující se na digitální aktiva a firmy, které s nimi různými způsoby pracují, říká portfoliomanažer fondu Tomáš Kacerovský.

Pavel Kohár
Pavel Kohár
9. 11. 2023 | 13:09
Bitcoin

Pro koho je fond Blockchain+ určený?

Pro všechny kvalifikované investory, kteří chtějí vstoupit do tohoto odvětví co nejbezpečněji a jsou zvyklí na tradiční aktiva.

Proč bych měl jako investor volit fond namísto konkrétní kryptoměny?

Jsou to především důvody daňové a bezpečnostní a v neposlední řadě máte možnost dosáhnout i potenciálně vyšších zisků, než jaké nabídnou samotné kryptoměny s největší tržní kapitalizací. WOOD & Company již dlouho nabízí fondy, které mají větší přidanou hodnotu. Příkladem mohou být úspěšné realitní fondy, které jsou pro určitý typ investorů v mnohém lepší volbou než například nákup investičního bytu. A s kryptem je to podobné. Během dalšího býčího trendu, který je za dveřmi, může bitcoin snadno zdražit na dvojnásobek i více, ethereum možná bude na čtyřnásobku současné ceny. Ale v momentu, kdy je kryptotrh stále v plenkách, tedy malý a neefektivní, je škoda zůstat jen u toho, pokud potenciální výnos může být ještě podstatně vyšší.

V čem tkví zmíněné daňové a bezpečnostní výhody?

Vstupem do fondu vlastníte cenný papír. To znamená, že po třech letech odpadá daňová povinnost, zatímco ziskový prodej kryptoměny musíte zdanit sazbou 15 % bez ohledu na to, jak dlouho ji držíte. Dále člověk nemusí zakládat peněženku a starat se o ni. Máte fond, který má velice zabezpečenou infrastrukturu. Vlastníte cenný papír, který drží v depozitáři klasická banka, a celý fond audituje takzvaná velká čtyřka. Investor tak může klidně spát.

Kde konkrétně je přidaná hodnota fondu Blockchain+, pokud jde o výkonnost?

Zjednodušeně řečeno máme v portfoliu podkladové fondy, které mají různé strategie, a my mezi těmi fondy měníme alokace podle situace na trhu. Někdy nadvážíme alokaci do fondů s úzkou korelací s trhem, ale pak přijdou období, kdy nadvážíme tržně neutrální fondy. To znamená, že i když trh bude klesat, my v těchto fondech můžeme vydělávat klidně v rozmezí 30-50 % ročně. Aktuálně máme nadvážené fondy, které s trhem korelují.

Je to proto, že čekáte na kryptotrhu býčí trend?

Ano, trh jeví jasné známky toho, že jej opustila valná většina retailových investorů a v poslední době akumulují pozice větší a na tomto trhu zkušenější hráči. Tím, že blockchain je de facto databáze, umožňuje nám analyzovat trh do mnohem většího detailu, než je to možné třeba na trhu s akciemi. Díky blockchainu dokážeme i lépe chápat tržní cykly. Opět to velice zjednoduším – když například retail vyklidí pozice, cena je dole a akumulují pouze větší investoři, zvyšujeme svou přímou expozici na trhu a snažíme se zasít na úrodu, kterou sklidíme později. V době mánie, až bude i Česká televize dělat rozhovory o kryptu, budeme zvažovat prodej, a to i s rizikem, že přijdeme o dalších 20-30 % dalšího nadvýnosu, než bude býčí trend na vrcholu. V té situaci je mým úkolem začít vytvořené zisky hájit a vhodnou strategií je ochránit. Vyvézt se nahoru nemusí být až tak složité – někdy stačí přijít včas a zavřít oči. Ale uhájit výsledky a ochránit vydělané peníze je už pro portfoliomanažera trochu náročnější zadání.

Kacerovský (WOOD & Company): Má smysl investovat "do blockchainu". Znamená revoluci v infrastruktuře, finančním systému i v investování

Kacerovský (WOOD & Company): Má smysl investovat "do blockchainu". Znamená revoluci v infrastruktuře, finančním systému i v investování

Jak lze docílit zisků i na klesajícím trhu?

Dám konkrétní příklad. Součástí našeho fondu je fond, který přímo nekoreluje s trhem. Dodává likviditu burzám a v momentu, kdy bitcoin zhodnotí například o 200 %, tento fond posílí jen o 60 %. Ale ve chvíli, kdy se bitcoin propadne o 70 %, ten samý fond opět zhodnotí o 60 %. Výběrem vhodného fondu (a jeho týmu) se zkrátka dokážeme ochránit proti velkým propadům trhu, ale zároveň můžeme plně využít potenciál býčího trendu výběrem vhodných fondů, které mají nastavenou strategii na tento růstový tržní cyklus.

Zastánci pasivního investování by asi oponovali, že aktivní správci stěží dosahují lepších výsledků než jejich benchmarky. Co byste jim vzkázal?

Určitě bych jim dal za pravdu, pokud bychom mluvili například o akciových trzích, kde je v drtivé většině případů lepší investovat do indexů než své peníze svěřovat aktivním správcům. Na malém, nelikvidním a extrémně neefektivním trhu, jako je ten kryptoměnový, je ale situace často opačná. Tím nechci tvrdit, že neexistují nekvalitní správci. Naopak, horších výsledků než bitcoin nebo ethereum dosahuje naprostá většina fondů a jejich historické úspěchy jsou často pouze důsledkem šťastného načasování jejich vzniku. Pokud si ale dáte práci a podaří se vám najít ty, kteří na tomto trhu nejsou nováčci a namísto nějakých buzzwords se plně soustředí na rychle se měnící dynamiku trhu, umožní vám to dosahovat podstatně lepších výsledků. Ostatně to potvrzují i data z uplynulých let, kdy se kvalitním fondům dařilo překonávat výkonnost bitcoinu a etherea jak během býčího, tak během medvědího trendu.

Jak vybíráte fondy, které tvoří portfolio fondu Blockchain+?

Kritérií je několik. Primárně hledáme fondy, které v odvětví působí již delší dobu a mají alespoň čtyřletou historii. Potřebujeme vidět jejich výkonnost, a než do nich investujeme, sledujeme je delší dobu, abychom měli představu, jak se chovají v různých tržních situacích. Samozřejmostí je také analýza právní struktury fondu, lustrace koncových vlastníků fondu a celého týmu. Celkově jsme prošli bezmála 130 fondů, s jejichž představiteli jsme hovořili. Vybrali jsme zatím jen šest takových, do nichž jsme zainvestovali. To jen ilustruje opatrnost a důkladnost procesu výběru.

Můžete uvést nějaký konkrétní fond, který je součástí portfolia Blockchain+?

Máme tam například dva fondy, které investují venture kapitálovou strukturou. To znamená, že naberou peníze, zavřou se pro nové investory a investují klasickou formou nákupu podílů ve startupech, které na blockchainu něco vyvíjejí. Jde například o německý fond W3. Ten je tvořen lidmi, kteří úspěšně exitovali z firem v oblasti Web2 a je u nich zřejmé, že se dokázali na trhu rychle zorientovat a pochopit možnosti, které blockchain nabízí.

Na jakou výkonnost s fondem Blockchain+ cílíte?

Cílíme na 25 % ročně. Jde o natolik cyklické odvětví, že bych raději žádné číslo nezveřejňoval, ale je to regulatorní povinnost.

A jaký vývoj očekáváte v nejbližších měsících až letech?

Předpokládám, že v roce 2024 se trh začne i díky schváleným spotovým bitcoinovým ETF zvedat. Tento pro retailové investory lehce pochopitelný posun postupně vytvoří hype a v rámci něj na trh opět přispěchají malí investoři se záměrem svézt se na růstové vlně. V druhé polovině roku 2025 budeme pravděpodobně svědky další kryptománie. V té době nám bude vycházet výrazně vyšší zhodnocení a přejdeme do té neutrální strategie, začneme být defenzivní a budeme bránit to, co do té doby vyděláme. V tom momentu zároveň roční (per annum) výkonnost fondu bude silně nereprezentativní.

Fond Blockchain+ je součástí celé skupiny fondů WOOD & Company. To investorům umožňuje do něj investovat s podstatně nižší částkou, než jaká je potřeba na klasický fond kvalifikovaných investorů, je to tak?

Ano, Blockchain+ je fond kvalifikovaných investorů, ale lze do něj investovat již od 5 000 eur, pokud máte v rámci celého WOOD SICAV zainvestován alespoň jeden milion korun. Podfond SICAV mohou mít různé zaměření, a pokud už jste investory v jiných, například v realitních fondech v rámci WOOD SICAV, stačí na investici do Blockchain+ 5 000 eur.

Jaká je poplatková struktura fondu?

Při vstupu do fondu platí investor vstupní poplatek 3 %. Fondu náleží také 10 % ze zisku a manažerský poplatek 1,5 % ročně. Nutno dodat, že pokud dojde k poklesu hodnoty fondu a následnému růstu, investor neodvádí fondu žádnou výkonnostní odměnu až do doby, než se hodnota fondu dostane nad svoji předchozí nejvyšší úroveň. Investoři samozřejmě mají jistotu, že poplatky neskončí jako chlebíčky na společenských akcích, investujeme je skutečně do toho, abychom stále zlepšovali infrastrukturu fondu a mohli lépe monitorovat trh.

Kolik lidí tvoří váš tým?

Tým fondu tvoří celkem sedm lidí. Jeho jádrem jsou dva investiční analytici, investiční manažerka starající se o cashflow fondu, investiční ředitel a já jako portfoliomanažer.

Co považujete za největší výhody fondu?

Vedle již uvedeného je velkou výhodou měsíční likvidita, kterou zde na trhu téměř nikdo nemá. Je běžnou praxí, že pokud vstoupíte do podobně zaměřeného fondu, uzamknete si v něm peníze na 5-10 let. U nás v případě změny životních okolností můžete do měsíce z rozjetého vlaku vystoupit a získat zpět investované peníze. Jsem pyšný i na celou strukturu fondu, která se našemu týmu povedla a prošla náročným due diligence procesem. Je to první věc svého druhu, kterou audituje Deloitte, a máme depozitáře v UniCredit Bank. Nevypovídá to samozřejmě nic o potenciálním zhodnocení, ale říká to něco o tom, že jsme do fondu nenamixovali fondy, které by měly netransparentní strukturu a byly řízeny pochybnými lidmi. V neposlední řadě bych přidal reputaci WOOD & Company jako správce aktiv, který v minulosti prokázal velkou kvalitu a proklientský přístup. Stejný rukopis má i Blockchain+. Například v investiční komisi fondu je Vladimír Jaroš, ředitel a partner WOOD & Company, z čehož je patrný přístup a závazek ze strany celé skupiny.

Pojďme se na závěr trochu zamyslet. Je blockchain jako téma v podobném bodu, jako byl internet v 90. letech?

Dalo by se to tak říci, ale možná bych šel ještě hlouběji do historie a pro lepší pochopení bych si pomohl analogií s akciemi ve 20. letech 20. století. Kdo tenkrát obchodoval na burze, dostal jednou týdně na stůl stoh novin s tím, aby se ve všem sám zorientoval, což nebylo vůbec snadné. Pak přišel Benjamin Graham a vtiskl do trhu nová analytická pravidla, která jsou v podstatě standardem ještě dnes. Byl to on, kdo zavedl ukazatele jako P/E a další. Na základě jeho systému a z dnešního pohledu jednoduché analýzy dat dokázal dlouho překonávat trh, než to vše začali používat další investoři, čímž postupně smazali výhodu jeho know-how.

V rámci blockchainu jsme podle mě stále v oněch 20. letech minulého století. Většina profesionálních i retailových investorů si neuvědomuje, že se nejedná o žádné pokusy svrhnout současný systém a národní měny. Jde o investice do blockchainové infrastruktury a do projektů s reálným cashflow, kterým využití blockchainu umožní nabízet nová, lepší řešení a levnější a efektivnější služby. Většina investorů si to ale neuvědomuje a staví se do pozice dezorientovaných burziánů ze zmíněných 20. let 20. století. To vytváří pro každého správce aktiv, který si udělá domácí úkoly a správně navnímá data z tohoto nového trhu, obrovskou investiční příležitost. Věřím, že je blockchain dost možná největší a zároveň nejuchopitelnější příležitostí probíhající dekády.

BitcoinFondy fondůFondy kvalifikovaných investorůInvestiční alternativyKryptoměnyRozhovorWOOD & Company
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa