Roman Valihrach (Coinmate): Bitcoin časem odmění všechny, kteří jej chápou a věří mu

Roman Valihrach spoluzaložil nejstarší českou kryptoburzu Coinmate a v dřevních dobách blockchainu byl jako jeden z prvních Čechů u všeho podstatného. Jeden z průkopníků oboru na českém trhu koupil svůj první bitcoin, když stál jeden dolar a při prvním pokusu o těžbu na něj vypadlo hned 50 digitálních mincí najednou. Jak vnímá probíhající regulaci, v čem vidí praktický přínos DeFi, jací jsou Češi kryptoinvestoři a proč bychom měli mít bitcoin v portfoliu?
V poslední době, zejména v souvislosti s informacemi o blížícím se schválení a uvedení spotových bitcoinových ETF, opět přibylo skokových růstů ceny této kryptoměny. Dokážou vám tyto výrazné pohyby zvednout náladu, nebo jste vůči těmto cenovým výkyvům po letech na trhu již imunní?
I po těch letech to má obrovský vliv na moji náladu. Růst ceny mě vždy hodně potěší.
Je krypto, když to tak řeknu, zatím malý krok pro člověka, ale někdy v budoucnu velký skok pro lidstvo?
Je to podle mě největší technologický vynález 21. století. Jako technologie je stále na počátku svého života, ještě nemá široké využití pro masy lidí. Bitcoin je ale již nyní způsobem, jak se stát v budoucnu finančně nezávislými, a jeho cena se jednou skutečně může "dotknout Měsíce".
Jeho potenciální přínos je tedy spojen s včasnou investicí do něj?
Vidím to tak. Je náročné přečkat ty cykly, kdy cena padá jako loni, případně stagnuje jako letos v létě. Člověk pak snadno podlehne pochybnostem, zda ta technologie stále dává smysl. Ale jsem přesvědčen, že dává a že je bitcoin smysluplná investice.
Takže o budoucnosti bitcoinu nepochybujete?
Se spoluzakladatelem Coinmate Danem Houškou jsme objevili bitcoin v roce 2011. Tenkrát jsme měli obavy, že jej státy všude po světě budou chtít vytěsnit. Nyní již bitcoin nic neshodí, bude tu dlouhodobě. Pro mě bylo také důležité, že se v posledním býčím trendu (2020-2021) přidaly velcí hráči typu Tesly nebo MicroStrategy a pomohli pozici bitcoinu potvrdit. Nyní je objem kapitálu v celém kryptosystému již relativně vysoký a v celém tématu je zainteresováno hodně stran. O budoucnost bitcoinu se nebojím i proto, že je z technologického hlediska minimální šance jej "shodit".
Co může pomoci k masivnějšímu rozšíření bitcoinu?
Teoreticky může pomoci rozumná regulace. Institucionální investoři nyní nemají vhodný právní rámec na to, aby spravovali peníze drobnějších investorů v kryptu. Proto je tu například zmíněná MicroStrategy, která nakupuje do rozvahy bitcoiny, a drobní investoři pak mají možnost investovat do jejích akcií. To je ale poněkud krkolomná cesta, jak si vytvořit expozici vůči bitcoinu.
Pomůže s další validací a pohodlnějším způsobem investování případné schválení ETF na spotový kurz bitcoinu?
Může pomoci s validací, asi krátkodobě pomůže růstu ceny, ale jinak jsem ohledně těchto ETF poměrně skeptický. Zažil jsem ETF zaměřené na zlato v letech 2006-2011 a nyní je "papírového zlata" (v podobě ETF a dalších nástrojů) dvacetkrát více než fyzického zlata. Jak to tak banky a finanční sektor umějí, z podkladového aktiva jsou násobky v papírové podobě. Mám trochu obavu, aby to bitcoinovými ETF nedopadlo podobně. Dlouhodobě bych více věřil decentralizaci – čím více lidí bude bitcoin mít fyzicky u sebe, tím lépe.
Zmínil jste zlato. Bitcoin je po léta srovnáván s tímto kovem a mnozí ho považují za digitální zlato. Co vy na to?
Ano, bitcoin je takové lepší zlato. Má velkou výhodu, že je velice likvidní a lze jej snadno převádět. A navíc má velký růstový potenciál.
Zmínil jste také regulaci. Jak vnímáte dosavadní kroky v legislativě okolo kryptoměn?
S každou fází adopce přichází více uživatelů. Zároveň si ale myslím, že to může bránit dalším inovacím. Regulace ze strany Evropské unie je velice přísná a mám obavu, že veškeré další inovace mohou i proto proběhnout mimo Evropu. Na druhou stranu snad bude nějaká jistota, že se bude dát spolehnout na regulované instituce a zamezí se centralizovaným službám typu FTX. Další překotný vývoj se bude odehrávat v oblasti decentralizovaných financí (DeFi), které podle mě také budou čelit regulatornímu tlaku.
Jsou DeFi v rámci blockchainových technologií něčím, co má výrazný potenciál?
Největší use case je bitcoin jako uchovatel hodnoty. Tradiční finance se vyvíjejí v inflačních cyklech, vyšší inflace tu s námi bude opakovaně. DeFi do toho zapadají, protože starý finanční svět jede na modelech ze 70. let. Jeden příklad z praxe – pokud obchoduji akcie, nejsem ani jejich vlastníkem, protože jsou v rozvaze brokera. V případě blockchainu ale mohu být vlastníkem, nemusím dávat důvěru třetí straně. V DeFi si za to aktivum mohu půjčit nebo je okamžitě směnit za jiné. Reaguji ihned, na rozdíl od tradičního světa brokerů. Nejsou žádní prostředníci a je to velice efektivní. Když vidím, že moje pozice klesá, mohu okamžitě reagovat a prodávat, aniž bych se musel doprošovat svého brokera a čekat na jeho "ordinační hodiny". V tomto vidím budoucnost. Když ale na svět přichází nová technologie, jsou jí do cesty kladeny překážky. To ale znamená jen to, že se její nástup zpomalí, nikoli zruší.
Říkáte nová technologie. Lze současný stav přirovnat k internetu v 90. letech?
Je to podobné. Jsme ve fázi základní infrastruktury, než samotná technologie začne být masivně využívána. Zhruba v polovině 90. let se ohledně internetu spekulovalo, k čemu bude dobrý, málokdo si to uměl představit. U krypta je to nyní podobné, nicméně fáze běžného každodenního využití se blíží. Adopce je brzděna tím, že státní peníze jsou nadále nástrojem moci. Krypto je mnoha lidem stále trnem v oku, bojí se, že přijdou o moc.
Kde bude krypto za pět let, jakou funkci bude plnit? Ptám se na reálné použití v praktickém každodenním životě.
Myslím si, že klíčovou roli sehrají takzvané stablecoiny. Ty jsou dobré na to, aby běžný smrtelník mohl pochopit, co je všechno možné na blockchainu, protože si lehce umíte vyjádřit hodnotu ve vlastní měně, kterou používáte každý den. Vzniknou fintechy postavené na stablecoinech a mezinárodní settlementy.
Co tím myslíte?
Obecně přeshraniční převody peněz a fintechy, které stojí na blockchainu, ale navenek to není poznat. Stablecoiny jsou právě ony DeFi, které v praktickém každodenním životě umožní například to, že bude možné směnit korunu za euro za pár vteřin při normálním kurzu a bez prostředníků.
Vidíte ještě další oblasti?
Začne se masivně rozvíjet takzvaná tokenizace aktiv. V současnosti jsou akcie a dluhopisy uložené v centrálním depozitáři cenných papírů, což je model starý zhruba sto let. Pokud mám ale tokenizované aktivum na blockchainu, mohu je mít u sebe a nespoléhat se na prostředníka. Mohu je kdykoli směnit, mohu si na ně půjčit, mohu je kdykoli prodat a nemusím se nikoho na nic ptát.
Pojďme ke Coinmate. Patříte k největším a nejstarším kryptoburzám na českém trhu. Pokud se rozhodnu do bitcoinu investovat, proč bych měl jít právě na Coinmate a dát jí přednost před globální burzou?
Jsme lokální, máme zákaznickou podporu v češtině a přijímáme platby v korunách u českých bank. Máme lokálního regulátora, čili u nás nemusíte mít strach, zda tam ta aktiva skutečně jsou. Dále se snažíme veřejnost vzdělávat, protože kryptoměny jsou jako aktivum nadále volatilní. Začít do nich spořit může být pro někoho náročné, a proto vzděláváme i v tomto směru, přičemž klademe důraz na strategii průměrování pořizovacích nákladů. Lze si u nás nastavit například pravidelné měsíční vklady do kryptoměn. Přednášíme o tom, jak peníze ztrácejí hodnotu a jak se mění demografická struktura populace. Všichni víme, že spoléhat se ve výhledu desítek let na státem vyplácený důchod může být ošidné. Naším receptem na zabezpečení se na stáří je pravidelné spoření do bitcoinu. Čím dříve člověk začne, tím lépe. Ne nadarmo se říká, že složené úročení je osmý div světa.
Čelili jste jako burza někdy hackerskému útoku?
Zaznamenáváme klasické pokusy o phishing. Naše servery napadeny nebyly a 98 % prostředků držíme off-line. Kybernetická bezpečnost je zásadní. Pokud si chce klient u nás nakoupenou kryptoměnu vybrat k sobě do hardwarové peněženky, jen mu to doporučíme.
Jací jsou Češi kryptoinvestoři ve srovnání se zbytkem světa? Lze to vůbec nějak změřit?
Určitě. Češi jsou konzervativní a převážně věří bitcoinu, což je správně. Podle studie společnosti Invezz se podle několika vyhodnocovaných kritérií nejlepším obchodníkem s bitcoiny stala Francie a Česko skončilo druhé. V dílčím hodnocení srovnávajícím pouze výnosy z obchodů s bitcoiny na jednoho obyvatele bylo Česko dokonce první s 61 USD, druhá Belgie dosáhla výnosu na obyvatele pouze 17 USD. Podle celkově realizovaných výnosů z obchodů s bitcoiny byly na prvním místě USA, kde celkové výnosy dosáhly 4,1 miliardy USD. Tento údaj je podle studie vysoký díky velkému počtu obyvatel. V celkovém žebříčku skončily Spojené státy až desáté.
Česko je bitcoinová velmoc s velice dobrým kryptopodhoubím. Vznikl u nás první těžební pool i první hardwarová peněženka (Trezor), která patří ke světové špičce. Myslím si, že v tomto oboru Čechům vlak neujel, dokázali jsme zachytit jeho nástup v té nejranější fázi.
Prožil jste samotné počátky kryptoměn. Co vás tehdy "osvítilo", že jste u toho stihl být? Za kolik jste si vůbec pořídil první bitcoiny? A jak vzpomínáte na své první těžařské pokusy?
S Danem Houškou jsme se zabývali e-měnami a jednou z nich byl e-gold, který je považován za předchůdce bitcoinu. Šlo o centralizovaný systém postavený na zlatě, z nějakého důvodu byl pak systém ukončen. První bitcoin jsme koupili za dolar, pak jsme začali těžit. Objednali jsme si z Německa 96 FPGA čipů, které se používají v automobilovém průmyslu, a snažili se je poskládat do mining ringu. Dlouho se nám to nedařilo spustit, až nastal ten moment, kdy zařízení vypadalo, že funguje. Týden se nic nedělo, ale pak z toho najednou vypadlo 50 bitcoinů.
To jsou při současné ceně skoro dva miliony dolarů. Co jste s nimi tenkrát provedli?
Čekali jsme na příležitost, kdy čerstvě vytěžené mince výhodně zpeněžit, protože se zdálo, že cena bitconu poroste. Nakonec jsme je prodali po 45 dolarech. O pár týdnů později měl bitcoin ale již cenu ve stovkách dolarů. Tehdy se nevědělo, zda je bitcoin dočasná záležitost, nebo se etabluje a vyroste v něco velkého.
Bude někdy bitcoin stát milion dolarů?
Podle mě ano, ale netuším kdy. Myslím si, že bitcoin patří do každého portfolia, jsem přesvědčen, že s ním neuděláte chybu. Ačkoli jeho volatilita bude i v budoucnu vyšší, již jej vnímám spíše jako investici než jako spekulaci. Nicméně investici s velkým potenciálem zhodnocení. Čas podle mě ukáže, že bitcoin jako technologie i investice vydrží a odmění všechny, kteří jej pochopili a věřili mu. Čím dříve začnete spořit do bitcoinu, tím lépe. Pro začátek klidně stačí 1-3 % peněz, jež můžete investovat. Až jej zařadíte do portfolia, buďte trpěliví a dejte mu čas, ani zdaleka totiž neřekl poslední slovo.