Jak může bitcoin (a spotové ETF) ovlivnit výkonnost klasického investičního portfolia?

Americká Komise pro cenné papíry a burzy v lednu schválila uvedení 11 spotových bitcoinových ETF do veřejného obchodování. Možnost jednoduché investice do bitcoinu skrze burzovně obchodované fondy přitom může výrazně ovlivnit portfolia drobných investorů.
Podle Lucase Kielyho, investičního ředitele Yield App, nabízejí spotové bitcoinové ETF investorům jednoduchou možnost diverzifikace portfolia. Stefan Rust, šéf nezávislé datové společnosti Truflation, pak bitcoin vnímá jako nejlepší investici pro ty, kteří chtějí čelit inflaci, jež je podle něj navíc něčím jako skrytou daní uvalenou na všechny domácnosti. Čechům, jejichž mzdy v uplynulých letech ztratily velkou část kupní síly, to není potřeba vysvětlovat dvakrát.
"Bitcoin je v inflačním prostředí bezpečným investičním přístavem. Jeho množství je konečně a předem jasně dané, a tak jeho cena s poptávkou dlouhodobě poroste," říká Rust. "Nové ETF jsou schůdnou cestou, jak do bitcoinu investovat, a navíc čekám, že se na ně postupně naváže trh s futures a budou využívány jako kolaterál. Předpokládám, že bude možné si půjčovat nebo brát hypotéky a zajišťovat tyto úvěry bitcoinem a na něj navázanými ETF. Investoři přitom při práci s těmito ETF nemusejí chápat detaily fungování kryptoměn."
Předpokládaný další růst využívání spotových bitcoinových ETF může tedy podstatně ovlivnit celý finanční systém, protože naplno zapojí krypotměny do svého fungování. A ačkoli je zatím brzy na to, aby se hodnotil dopad zařazení bitcoinu do investičního portfolia, dostupná data naznačují, že i konzervativní (nízká) alokace portfolia do bitcoinu může mít výrazný pozitivní vliv na jeho výkonnost.
Vylepšení portfolia 60/40
Navzdory rozpačitým výkonům v uplynulých letech je portfolio složené z 60 % akcií a 40 % dluhopisů chápáno jako správný mix investic z hlediska rizika a dlouhodobé výkonnosti. Stefan Rust nicméně k tomuto tradičnímu portfoliu navrhuje přidat alokaci 1-5 % portfolia do kryptoměn. A k ruce si bere aktuální analýzu společnosti CF Benchmarks, která se snažila odpovědět na zdánlivě jednoduchou otázku: Kolik bitcoinu přidat do portfolia a jak následně udržovat expozici vůči němu na požadované úrovni?
Krátká historie bitcoinu je celkově samozřejmě ve znamení neuvěřitelného růstu, který je ovšem prokládán obdobími poklesů o vysoké desítky procent. Cílem investorů usilujících o přiměřenou míru rizika je tedy najít podíl bitcoinu, který zajímavě vylepší výkonnost portfolia, ale zároveň ji příliš nesrazí v době, kdy výrazně ztrácí.
CF Benchmarks zjistila, že již 1% podíl bitcoinu v portfoliu zvedá celkové zhodnocení portfolia, aniž by podstatně zvedl jeho celkovou volatilitu. Až při navýšení váhy bitcoinu nad 5 % se volatilita pravidelně rebalancovaného portfolia zvýší podstatněji. Rizikově očištěné zhodnocení (Sharpeho poměr) se pak zvedá o 8-40 %.
V rámci historických srovnání reálné výkonnosti klasického portfolia 60/40 je přitom potřeba brát v úvahu to, že období minimální inflace je minulostí. A právě v prostředí vyšší inflace by i příspěvek bitcoinu k celkovému zhodnocení portfolia měl být o to zajímavější.
Rizika spojená se spotovými bitcoinovými ETF
Investice do bitcoinových ETF má nepochybně řadu výhod (nízké náklady, snadný přístup, celkově pozitivní vliv na zhodnocení diverzifikovaného portfolia), najdou se ale také nevýhody. Investice přes ETF přesouvá část zodpovědnosti za danou investici na třetí stranu, což je samo o sobě riziko. A ačkoli správci nově schválených ETF jsou zavedené investiční společnosti, jde stále o novou oblast trhu.
V případě spotových ETF investorům odpadají náklady s takzvaným rolováním kontraktů, které jsou spojené s ETF zaměřenými na futures (nejen ty bitcoinové, ale třeba i komoditní). Co se ale nemění, je to, že investoři do ETF nedrží samotnou kryptoměnu, ale cenný papír fondu, který sleduje cenu bitcoinu. Ti, kteří chtějí od bitcoinu celý jeho ekosystém včetně snahy o decentralizaci financí, ochranu soukromí a odolnost vůči politickým rizikům, tak musejí nadále nakupovat přímo samotnou kryptoměnu.
"Z hlediska výnosnosti jsou ale spotové ETF, ETF zaměřené na bitcoinové futures a samotný bitcoin v zásadě srovnatelné. Rozdíl spočívá pouze v poplatcích za investici do ETF, které jsou ale zanedbatelné, když uvážíme celkovou míru volatility na trhu s bitcoinem," říká Lucas Kiely z Yield App.
A upozorňuje i na to, že ačkoli v současnosti nové ETF zvyšují důvěru investorů v kryptoměny a dosavadní data ukazují na pozitivní vliv bitcoinu na výkonnost diverzifikovaného portfolia, s "dospíváním" největší kryptoměny jako investičního aktiva se mohou některé její charakteristiky měnit, a to pro investory jako negativním, tak pozitivním směrem. V současnosti by nicméně nemělo nic bránit tomu, aby byl bitcoin skrze spotové ETF v rozumné míře zařazen do portfolií drobných investorů, kteří s jeho nákupem dosud váhali.
Zdroj: Cointelegraph