Anketa: Kam až stoupne cena bitcoinu v současném růstovém trendu?

Cena bitcoinu v únoru prorazila hladinu 50 000 USD. Co za růstem hledat, jakou roli sehrávají schválené spotové bitcoinové ETF, jaké výkyvy ceny očekávat a kam až může kurz největší kryptoměny vystoupat? Zeptali jsme se odborníků.
Bitcoin zdražil nad 50 000 USD. Co to podle vás (ne)znamená a jaký další vývoj očekáváte?
Josef Tětek (SatoshiLabs): Žijeme ve velice zajímavé době, kdy probíhá odluka peněz od státu. Bitcoin je podle mě nejlépe pochopitelný jako nestátní peníze a rostoucí směnný kurz bitcoinu vůči státním penězům reflektuje probíhající úprk od selhávajících státních peněz k neutrální alternativě. Lze očekávat pokračování tohoto trendu, bitcoin již nic nezastaví.
Tomáš Kacerovský (WOOD & Company): Bitcoin sílí díky neutuchajícímu přílivu kapitálu skrze letos schválené ETF. Od jejich spuštění 11. ledna dosáhl celkový čistý příliv kapitálu k 13. únoru téměř 3,8 miliardy USD. Takto úspěšný start většina analytiků a investorů neočekávala. Vliv má i silná marketingová propagace ze strany společnosti BlackRock a ostatních správců těchto nových ETF. Překročení hranice 50 000 USD je projevem nadále rostoucí adopce bitcoinu tradičními a institucionálními investory, kteří nyní do kryptoměny mohou investovat skrze klasický cenný papír.
Roman Valihrach (Coinmate): Aktuální růst lze připsat zejména přílivu nového kapitálu do bitcoinových burzovně obchodovaných fondů. Ten signalizuje rostoucí důvěru a zájem o kryptoměnu jako o investiční nástroj. Současně se začíná projevovat očekávání dubnového halvingu, a tak si myslím, že cena bitcoinu bude v dalších týdnech spíše růst. Důležitější je ale podstatně dlouhodobější horizont.
Igor Pauer (Veroblock): Pro mě osobně meta 50 000 USD nic neznamená, jsem technolog a cena mě v principu nezajímá. Ale chápu, že pro trh je to zajímavý milník. V současnosti je cenné hlavně potvrzení očekávaného vývoje po schválení spotových ETF v USA, kde byli investoři po prvotním poklesu ceny celkem vylekaní.
Jak (ne)velký vliv budou mít schválené ETF na cenu bitcoinu v delším horizontu?
Tětek: Ze strany spotových ETF můžeme sledovat velký nákupní tlak. Hodně peněz hledá expozici vůči ceně bitcoinu formou regulovaného instrumentu.
Kacerovský: Ačkoli není jasný jejich celkový efekt v krátkodobém horizontu, z dlouhodobého hlediska se jedná o zásadní posun. Bitcoin nyní může být investičními zprostředkovateli zahrnut do portfolií a penzijních plánů. Vznikne tak de facto pravidelná a necyklická poptávka po bitcoinu ze strany pravidelně spořících drobných investorů, kteří si měsíčně ukládají peníze skrze ETF. Investiční společnost Fidelity ostatně již svým kanadským klientům do konzervativního „all-in-one“ ETF portfolia zařadila bitcoin až do úrovně 3 % celkové alokace. Jakmile bude podobný model zaveden v USA, dočká se bitcoin dalšího pravidelného přílivu nového kapitálu. V souvislosti s tím bude zřejmě docházet i ke snižování volatility ceny. Bitcoin a kryptoměny obecně se zkrátka stávají běžným aktivem, jakkoli stále velice rizikovým.
Valihrach: Již od schválení spotových ETF proudí do těchto nástrojů hodně kapitálu. Zvýšený zájem a optimismus investorů posiluje postavení bitcoinu jako legitimního a životaschopného investičního nástroje, ale také naznačuje možný posun v percepci kryptoměn obecně. Z dlouhodobého hlediska pak nové ETF mohou představovat i zásadní faktor pro cenu, protože pokud se do nich dostane byť jen malá část kapitálu, který je uložený v tradičních investičních produktech, na kurz bitcoinu to bude mít ohromný vliv.
Pauer: Spotové ETF v USA nebyly první na světě. Pokud bychom měli usuzovat z ostatních zemí, vliv na cenu byl malý a některé ETF na spotový kurz bitcoinu byly dokonce zrušené pro nezájem (Nizozemsko). Nyní je situace trochu jiná a jedná se primárně o institucionální peníze. Ze strany institucí to vnímám jako hedge vůči dolaru a jiným třídám aktiv, a proto je možné očekávat příliv větších objemů peněz. Nezapomeňme však, že v rámci amerických spotových ETF došlo jen k nenápadné změně poměru cash in/cash out, takže v dlouhodobém horizontu může být vliv na cenu (nákupním tlakem) menší, než bychom možná očekávali.
Marek Kyrsch (Anycoin): Dlouhodobě podpoří spotové ETF růst ceny bitcoinu, protože umožní investici novým investorům. Krátkodobě je toto očekávání již v kurzu zohledněno, a tak může docházet k dočasným korekcím.
Domníváte se, že časem může klesnout volatilita ceny bitcoinu díky tomu, že se z něj stane běžné aktivum?
Tětek: Bitcoin se nemůže stát běžnou třídou aktiv, jelikož se jedná o peníze (nikoli komoditu, akcie, dluhopisy a tak dále), je to tedy specifická třída sama o sobě. Volatilita časem klesne tím, že bitcoin bude stát nekonečno státních peněz, jelikož držitelé bitcoinu nebudou chtít za žádnou cenu směnit tvrdé peníze za hyperinflační měnové jednotky. To se samozřejmě stane nejprve v zemích, kde jsou na tom státní měny opravdu špatně (již nyní je bitcoin na historickém maximu v zemích jako Argentina, Turecko, či Nigérie).
Valihrach: Určitě ano. Pokud bitcoin začne být vnímán jako běžné aktivum a dostane se do portfolií například penzijních fondů, získá pravidelný přísun kapitálu. To by podle mě jeho volatilitu mohlo snížit. Na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, že i akciové indexy prodělávají propady o desítky procent, a to do akcií míří obrovské peníze. Takže stabilnější by cena bitcoinu mohla být, ale má to své limity.
Pauer: S rostoucím objemem trhu se jedná o přirozený proces a lze to pozorovat již nyní. Takzvaní old gangsters (bitcoinoví dinosauři) si určitě vzpomenou na doby, kdy denní volatilita na úrovni 30 % a vyšší byla celkem běžná. V současnosti by se jednalo o paniku globálních rozměrů.
Kyrsch: Jsem přesvědčen, že s pokračujícím přijetím bitcoinu bude volatilita klesat, až bude srovnatelná například s tou na trhu se zlatem.
A na závěr trocha věštění. Za jakou cenu by se podle vás mohl bitcoin obchodovat v příštím býčím trendu?
Tětek: Nebudu predikovat, dlouhodobě navíc není cenovka ve státních penězích až tak důležitá. Důležité je držet si bitcoin ve vlastní peněžence (ideálně open-source hardwarové peněžence, jako je český Trezor) a nenechat se zlákat vysokou cenovkou k prodeji, tedy převodu do selhávajících státních peněz. Dlouhodobě bude záležet pouze na tom, kolik má člověk bitcoinu, nikoli korun, dolarů či eur. Těch nám státy a banky mohou natisknout neomezeně, bitcoinů bude jen 21 milionů.
Kacerovský: Podle nás (spravuji fond WOOD & Company Blockchain+) býčí trend trvá již od třetího kvartálu 2023 a skončí přibližně v prvních měsících roku 2025, možná i dříve. To se rozchází s obecnými očekáváními investorů do kryptoměn, kteří většinou odhadují jeho pokračování až do druhé poloviny roku 2025. Ať to bude jakkoli, v pomyslné křišťálové kouli (za předpokladu pokračování býčího trendu) vidíme cenu bitcoinu mezi 90 a 110 tisíci USD.
Valihrach: Dovolím si odhadovat, že v roce 2025 by mohl bitcoin stát 250 000 USD. Vycházím ze čtyřletých cyklů, kdy bitcoin doposud vždy atakoval nová maxima čtyři roky po dosažení těch předchozích. Je to ale jen můj osobní odhad, každý to může vidět jinak.
Pauer: Cena bitcoinu je silně (z)manipulovaná a jde o velice malý trh, takže je manipulace i poměrně levná. Proto se snažím cenu nekomentovat a nepredikovat. Pokud bych byl pod hrozbou násilí (redakce IW se násilí vyhýbá – pozn. red.) donucen vyslovit nějaký názor, odhadl bych 250 000 USD v roce 2025, část z toho by však byla na vrub snížení hodnoty dolaru.
Kyrsch: Při pohledu do křišťálové koule bych tipoval něco okolo 120 000 USD, ale sám bych si na to nevsadil.