US MARKETZavírá za: 6 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Pavel Niedoba (Simplecoin): Jednou se podle mě bude ropa prodávat za bitcoiny, odhadovat ale vrchol ceny kryptoměny nechci. Letošní halving může mít spíše psychologický vliv

Pavel Niedoba založil a vede nejstarší kryptosměnárnu na českém trhu. Příběh jeho společnosti se začal psát v roce 2013. Když tehdy přišel o všechny své bitcoiny na jiné české (již neexistující) burze a vyprávěl to sousedovi, vznikl nápad naprogramovat si vlastní řešení. V současnosti Simplecoin patří u nás k největším hráčům v oboru. Jak Niedoba vnímá postupující regulaci, jaké má plány do budoucna a jakou roli podle něj sehrává Česká kryptoměnová asociace?

Pavel Kohár
Pavel Kohár
19. 3. 2024 | 6:35
Bitcoin

Při budování kryptoměnové směnárny jste se zejména v začátcích dostával do až tragikomických situací. Jednoho rána jste se vzbudil a na účtu měl zůstatek -9 miliard Kč. Můžete stručně vysvětlit, jak jste se do takové situace dostal a jak jste z ní nakonec vybruslil?

Řekl bych, že ne každý podnikatel ustojí moment, kdy se probudí, na účtu mu zničehonic svítí -9 miliard Kč a ten účet je zablokovaný. Tehdy jsem šel do banky, kde mi tak dlouho odmítali říci, proč mi mi zablokovali účet a proč na něm mám devítimiliardový minus, až jsem na ně musel zavolat policii a řešit to nakonec s ředitelem banky. Ten nám alespoň vysvětlil, že ze zákona nemůže nic říci a že se musíme domáhat řešení právní cestou. To tehdy trvalo tři měsíce, a pokud bychom neměli více bankovních účtů a úspory, tak by nás to položilo. Celé to vzniklo kvůli někomu, kdo naletěl podvodníkovi na on-line bazaru, poslal peníze v kryptoměnách přes naši směnárnu, a když mu zboží nepřišlo, podal stížnost na policii. Podobné podvody byly tehdy běžné, nyní tomu již umíme předcházet.

Jak se chová běžný český drobný investor do kryptoměn? Nakupuje na maximech a nevýhodně prodává po prudkých pádech cen, jak se někdy tvrdí?

Určitá část investorů (kteří již zažili dřívější cykly) ví, že je nejlepší nakupovat, když je trh dole. Ale jedná se o zlomek investorů. Hodně lidí nakupuje průběžně a pak je většina, která bohužel nadále podléhá strachu, že něco propásne, když trh prudce roste, a nakupuje často na maximech. Netýká se to ale jen trhu s kryptoměnami. Pokud ale držíte krypto déle než čtyři roky, a to spíše to konzervativnější (typicky bitcoin), v dlouhodobém horizontu vyděláváte. Neumím poradit nic lepšího než průběžné nakupování, a tedy průměrování nákupní ceny. U kryptoměn přitom bezezbytku platí, že čas jsou peníze, a tak je důležité investovat jen ty peníze, které můžete postrádat neomezeně dlouho. A je velice nerozumné investovat půjčené peníze, protože když budete muset půjčku splatit v době, kdy budou kurzy nepříznivé, budete nuceni realizovat ztrátu.

Proč by měl zájemce o investici do kryptoměn dát přednost vaší směnárně před globální burzou?

Hlavní výhodou je, že při nákupu u nás klient posílá české koruny na český účet. Banky velice rády vracejí větší částky posílané na zahraniční burzy. To se u nás nestane. Klienti také nemusejí odvádět poplatky za směnu českých korun do dalších měn při nákupu v zahraničí a zpět při prodeji. Velká část zákazníků ocení, že v případě nejistoty zvednou telefon a domluví se (v režimu 12/7) s člověkem v rodném jazyce, ne s chatbotem na druhém konci světa v angličtině. Jako jediná směnárna v Česku máme klientské centrum, kam může kdokoli přijít a my mu pomůžeme se založením peněženky i s dotazy, které k celému procesu má. Pokud navíc nastane nějaký problém se zahraniční burzou, jeho řešení se může vléct prakticky neomezeně dlouho a nelze počítat se žádnou kompenzací za nerealizované obchody. V extrémním případě budete spor raději řešit u českého soudu než v zahraničí.

Jaké máte s firmou Simplecoin plány pro letošní rok?

V současnosti nabízíme možnost nákupu jen na vlastní peněženku, což je sice nejbezpečnější, ale také uživatelsky o něco náročnější proces. V nejbližších týdnech bychom chtěli umožnit klientům držet kryptoměny na účtech on-line. To přinese možnost okamžitých směn v režimu 24/7. Plánujeme také zavedení lightning network, což je technologie pro rychlé a levné převody bitcoinu. Celkově bychom tedy letos měli podstatně zrychlit.

Bitcoin je navržený jako decentralizovaný, jak ale nahlížíte na riziko držení této kryptoměny na účtech relativně malého počtu subjektů?

Pokud narážíte na velké investiční fondy společností jako BlackRock nebo Grayscale, případně jednotlivé vlády, tak ty nemají na decentralizaci bitcoinu vliv. Mohou naopak zajistit o něco nižší volatilitu, protože velcí institucionální hráči budou spíše dodržovat své investiční strategie a držet krypto dlouhodobě. Decentralizace je důležitá především z pohledu těžařů a takzvaných full nodes, které pomáhají provozovat celou síť.

Pauer (SuperFrank): Halving pro bitcoin již nemusí být růstovým katalyzátorem, kryptoměna má i své technologické problémy

Pauer (SuperFrank): Halving pro bitcoin již nemusí být růstovým katalyzátorem, kryptoměna má i své technologické problémy

Co si myslíte o probíhající regulaci trhu s kryptoměnami? Pomůže masivnější adopci bitcoinu, nebo naopak hází klacky pod nohy většině subjektů v kryptosvětě?

Regulaci vnímám jako zatím největší riziko pro celé odvětví. Pro informovaného zákazníka budou dopady v drtivé většině negativní. Regulace je vlastně špatné slovo, protože jde fakticky o filtraci. Systém licencí pouze říká, kdo může v oboru podnikat a kdo ne. V evropském uspořádání se peníze využívají k ovládání společnosti a inflace je další forma daně. Žádná vláda v rámci zemí Evropské unie nemá zájem, aby bitcoin nahradil její lokální měnu.

O Česku se říká, že je sice kryptoměnová velmoc, ale že místní banky neváhají zavírat účty firmám s obchodním modelem podobným tomu vašemu. Blýská se v tomto směru na lepší časy?

V roce 2014 jsme měli 23 bankovních účtů u 11 bank, nyní máme jeden u spořitelního družstva. Zavírání účtů je nepříjemné pro každého podnikatele, a navíc tím zatěžujete klienty, kteří u pravidelných plateb musejí stále měnit čísla účtů. Česká kryptoměnová asociace společně s organizací Efektivní stát (e-Stat.cz) dostaly do Poslanecké sněmovny pozměňovací návrh, který by měl zajistit právo na účet i pro kryptoměnové podniky. Myslím si ale, že pravidla nastaví až evropská směrnice o kryptoaktivech MiCA společně s konkurenčním bojem bank o to, aby mohly zprostředkovávat klientům investice do kryptoměn.

Jste zakládajícím členem zmíněné České kryptoměnové asociace. Může mít tato asociace reálný vliv na dění v kryptoměnovém odvětví, například skrze tlak na politiky a osvětu v médiích?

Právě proto byla asociace založena. V současné době ČKMA společně s Efektivním státem protlačila do sněmovny zmíněný návrh a také jedná o zavedení časového testu u kryptoměn. Mimo jiné je na stole i zrušení povinnosti uvádět do daňového přiznání příjem z toho, že kryptoměny pouze směňujete mezi sebou nebo za ně něco kupujete v hodnotě pár korun. Nyní totiž to, že si v Paralelní Poli koupít za bitcoiny kávu, musím uvést ve svém daňovém přiznání, což je nesmysl. ČKMA se opravdu snaží plnit své poslání a věřím, že bude mít pozitivní vliv. Na druhou stranu je ale ČKMA relativně mladá a většina členů to dělá za peníze. Tím myslím to, že platíme za to, abychom tam mohli pracovat. ČKMA ale rychle roste a to, že by se nám mohlo podařit prosadit změnu zákona, znělo před nějakými dvěma roky jako sci-fi. Tenkrát jsme si říkali, že je to spíše taková terapeutická skupina, kam se chodíme vybrečet, jak to máme těžké s bankami.

Myslíte si, že s rozšířením bitcoinu dojde k poklesu volatility jeho ceny?

Volatilita vadí investorům jen v případě, když cena klesá, při růstu kurzu jsou všichni celkem v pohodě. Neznám strategie nových investorů do spotových bitcoinových ETF, ale pokud někdo třeba v okamžiku zdvojnásobení hodnoty své investice prodá 50 000 bitcoinů, je jasné, že to s trhem může krátkodobě zamávat. Myslím si, že se volatilita bitcoinu zklidní až pár let po vytěžení poslední mince, tedy po roce 2140.

V nedávném průzkumu Deutsche Bank se zhruba 40 % oslovených investorů vyslovilo v tom smyslu, že je bitcoin podvod a jako investice nedává smysl, protože přestane existovat. Překvapilo vás to?

Souhlasím s tím, že řada současných kryptoměn přestane (třeba i brzy) existovat, protože nepřináší reálnou hodnotu. Ale zároveň věřím, že bitcoin, ether a snad i pár dalších zůstane a časem si vydobude pozici i u běžných, dosud převážně skeptických investorů. V USA již v současnosti běží reklama na spotové bitcoinové ETF v televizi, tam si asi lidé už nebudou myslet, že je to podvod. V rámci toho všeho potřeba mít na paměti, že jsou kryptoměny konkurencí pro banky. Ty si to uvědomují a snaží se rozvoj krypta různými cestami brzdit.

Bude podle vás čtvrtý halving dalším katalyzátorem růstu ceny bitcoinu?

Předchozí tři byly. První halving přinesl růst ceny o 10 500 %, druhý o 4 500 % a třetí o 660 %. Míra růstu kurzu po halvingu se tedy postupně snižuje a je otázka, co přijde letos. Nečekal bych nárůsty na desetinásobky, ale řádově násobky. Vliv halvingu může být tentokrát spíše psychologický.

Kam až se podle vás vyšplhá cena bitcoinu v rámci dalšího býčího trendu?

Chtěl bych to vědět, asi jako všichni, ale na tuto otázku nedokážu ani nechci konkrétně odpovědět. Přesně predikovat dění na trhu, natož na tom kryptoměnovém, zkrátka nejde.

Dobře, ale bude podle vás bitcoin jednou stát milion dolarů?

Myslím si, že bude. Ale kdy se to stane, to by byla opět čistá věštba. Předpokládám ovšem, že přijde doba, kdy se ropa bude obchodovat za bitcoiny. A pak se může dít už prakticky cokoli.

BitcoinEthereum (ether)Investiční alternativyKryptoměnyRozhovor
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa