Anketa: Proč bitcoin ani ether nefungují jako bezpečné přístavy?

Začátek srpna byl na trzích ve znamení výrazných poklesů a kryptoměny nejsou výjimkou. Zeptali jsme se odborníků z kryptoměnové komunity, proč bitcoin ani ether nedokáží odolávat prodejnímu tlaku v době všeobecného odklonu od rizikových aktiv, a jak nepanikařit, když ceny kryptoměn klesají o deset i více procent za den. S Tomášem Kacerovským z fondu WOOD & Company Blockchain+ jsme navíc probrali, zda je v současnosti vhodná doba na nákupy bitcoinu nebo etheru.
Tomáš Kacerovský (WOOD & Company): Kryptoměny jsou spekulativní investice, bitcoin ani ether ale armagedon nečeká
1. Proč podle vás bitcoin a ether nefungují jako bezpečné přístavy v době globálního výplachu na trzích? Mnozí zastánci bitcoinu tuto kryptoměnu přirovnávají k digitálnímu zlatu, jako pojistka proti krachu na trzích ale nefunguje.
2. Jak se podle vás mají investoři do kryptoměn chovat v době, kdy je na trzích panika?
Pavel Niedoba (Simplecoin)
1. Bitcoin je prezentovaný jako rizikové a volatilní aktivum. Narativ bezpečného přístavu u něj začíná fungovat při dlouhodobém investičním horizontu (alespoň 4 roky). Institucionální investoři, kteří v současnosti do značné míry ovlivňují cenu bitcoinu, jej však vnímají pouze jako další technologický titul, a pracují s ním proto stejně. Což je chyba.
2. Je důležité nepodléhat emocím a držet se investiční strategie. Pokud chcete bitcoin držet dlouhodobě, jsou nižší ceny příležitost nakoupit levněji. Jsem si jistý, že se cena bitcoinu brzy vrátí na historická maxima a překoná je. Dokud v době prodejního tlaku na trhu také neprodáte, nerealizujete ztrátu.
Marek Kyrsch (Anycoin)
1. Zastánci bitcoinu a dlouhodobí investoři jej vnímají jako digitální zlato, tedy jako bezpečný přístav. Velká část investorů jej ovšem stále pokládá spíše za spekulativní aktivum. Tito jej pak v podobných chvílích prodávají (stejně jako jiná aktiva), což způsobuje pád ceny. Na platformě Anycoin ovšem nyní i v obdobných situacích mají převahu nákupní objednávky.
2. Preferuji zdrženlivost, ne rozhodnutí přijímaná pod tlakem a v panice. Podle chování uživatelů Anycoinu soudím, že podstatná část z nich současnou situaci vnímá jako příležitost k levnému nákupu.
Martin Stránský (Bit.plus)
1. Pro chování trhů jsou určující dvě slova – chamtivost a panika. Nyní se investoři (opět) chovají iracionálně a aktuální panika je příliš velká, a tak ani bitcoin nefunguje jako bezpečný přístav. Současné propady jsou pro mě impulzem přesouvat volnou hotovost či peníze z dluhopisů do rizikovějších aktiv, a to nejen kryptoměn, ale třeba i do amerických akcií.
2. Investoři by v situaci, jako je ta současná, měli s rozmyslem nakupovat. Nikdo neví, jak hluboký propad nakonec bude, ale historie ukazuje, že dlouhodobým investorům se vyplácí využít takové nákupní příležitosti.
Roman Valihrach (Coinmate)
1. Korelace aktiv se v čase mění. I takový pár aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy (které jsou učebnicovým příkladem diverzifikace), má za sebou období vysoké korelace a společných poklesů. Je pravda, že v posledních několika letech bitcoin a ether do značné míry cenově korelují s akciemi technologických firem. Je to dané tím, že jsou to mladé technologie a investují do nich z velké části ti samí investoři. Investiční teze bitcoinu jako digitálního zlata je dlouhodobý výhled. Bitcoin takovou pozici může nabýt, až bude ještě více přijímán. K tomu, aby se opravdu stal jakýmsi digitálním zlatem, vede ale ještě dlouhá cesta.
2. Fundament investice do bitcoinu se již řadu let nemění. To, jakou má kryptoměna hodnotu v čase, tak určuje pouze nálada na trhu. Pokud vám dávalo smysl nakoupit bitcoin za 70 000 USD, využijte nyní výrazné slevy. Pokud již máte nakoupeno a čekáte pouze na to, kdy bude možné bitcoin výhodně prodat, na vašem místě bych nepanikařil. Propad ceny o třetinu (při pondělním minimu okolo 50 000 USD) je v rámci dlouhodobého býčího trendu na trhu s bitcoinem naprosto běžný. A podle všech možných ukazatelů tento trend určitě nekončí.
Anna Štrébl (Confirmo)
1. Cena bitcoinu vyjádřená v běžných měnách stále významně koreluje s cenami technologických titulů, protože mnoho investorů bitcoin drží na burzách pro volatilitu a obchodování, ne pro jeho technologické dispozice. Velké odprodeje tak mají potenciál posunout kurz až o desítky procent, protože počty prodávajících a kupujících jsou stále relativně nízké.
Bitcoin je vzácnější než zlato, protože bitcoinů bude pouze 21 milionů. Tempo těžby a zpracování zlata se mění podle tržních podmínek, kovu ale neustále přibývá. Pro svou neměnnou podstatu bude bitcoin vždy fungovat jako únik ze světa měn s nekontrolovatelně rostoucí peněžní zásobou. Tyto měny tak v dlouhodobé perspektivě snižují kupní sílu úspor svých držitelů. I přes současné propady je navíc cena bitcoinu v amerických dolarech bezmála o 90 % vyšší než před rokem.
Ether se pak jako bezpečný tržní přístav vůbec "nepozicuje", protože Ethereum je proof-of-stake vývojářská platforma a podloží pro ekosystém decentralizovaných aplikací. Ether jako kryptoměna nemá pevně nastavený finální (maximální) počet mincí, míra inflace se tedy může měnit podle potřeby.
2. Měli by se držet své dlouhodobé investiční strategie, vzdělávat se (nejen) v oblasti kryptoměn a investovat do technologií, které jim dávají smysl. A případně využít možnost nakoupit při nižších cenách výhodněji.