US MARKETOtevírá za: 17 h 5 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Jaké jsou nejčastější chyby při obchodování s kryptoměnami?

Kryptoměny fungují v decentralizované síti bez dozorového orgánu, který by na ně dohlížel. Znamená to, že odpovědnost za bezpečnost svých digitálních aktiv má každý obchodník sám. Pokud kryptoměny nedržíte dlouhodobě a snažíte se s nimi aktivně obchodovat, svádí to již ze samotné podstaty tradingu k chybám. Jaké nejčastější přešlapy dělají obchodníci s kryptoměnami?

Pavel Kohár
Pavel Kohár
27. 9. 2024 | 10:15
Bitcoin

Chybějící fundamentální analýza

Je zapotřebí pochopit základní technologii blockchainu a znát tým lidí, který stojí za konkrétním projektem. Mnoho spekulantů se zaměřuje pouze na cenové grafy a neřeší vnitřní hodnotu projektu (debatu o tom, zda mají kryptoměny vůbec nějakou vnitřní hodnotu, nechme na příště). Nákup digitální mince pouze na základě předchozího prudkého růstu ceny má k jakékoli strategii daleko, a to nejen na kryptotrhu.

Emoce vstupující do rozhodování

Strach, chamtivost a impulzivní rozhodnutí jsou velkými nepřáteli každého obchodníka. Rozhodování pod dojmem (silných) emocí zpravidla nevede k dobrým výsledkům. Prodávat kryptoměny v panice během výplachu trhu nebo impulzivně nakupovat při posouvání cenových rekordů je chyba.

Nebezpečné uchovávání kryptoměn a chování v on-line prostoru

Kryptoměnové směnárny sice umožňují nákup a prodej digitálních aktiv, ale nejsou ideální jako místo pro jejich uchovávání pro jednotlivé uživatele. Tyto platformy drží digitální mince investorů na svých serverech, které s ohledem na možné hackerské útoky nemusejí být bezpečné. Kybernetické útoky již poškodily řadu významných burz. Investoři, kteří chtějí lepší zabezpečení pro svá digitální aktiva, mohou využít softwarové peněženky nainstalované na svých zařízení, lépe pak rovnou peněženky hardwarové.

Pokusy o krádeže kryptoměn jsou bohužel běžná věc. Chraňte svůj majetek silnými hesly, používejte pokud možno hardwarové peněženky a dávejte si pozor na phishingové podvody. Ukládání soukromých klíčů a hesel kdekoli v on-line prostoru a klikání na neprověřené odkazy je nebezpečné.

Ignorování řízení rizik

Každá investice i spekulace je spojená s rizikem. Neochota či neschopnost stanovit si alespoň základní prvky řízení rizika (například stop-loss příkazy) nebo nedodržování maximální stanovené velikosti jednotlivého obchodu mohou podstatně zvýšit riziko ztráty.

Příliš časté obchodování

Příliš mnoho obchodů může znamenat výrazně větší sumu transakčních poplatků a také větší vystavení se vlivu kolísání trhu. Je dobré se zaměřit na kvalitu na úkor kvantity. Tradeři (nejen ti na trhu s kryptoměnami) potvrzují, že nejtěžší je nic nedělat. Čím častěji ale obchodujete, tím více chyb můžete udělat.

Podlehnutí efektům FOMO a FUD

Efekty fear of missing out (FOMO) a fear, uncertainty, and doubt (FUD) mohou obchodníků zatemnit úsudek. Chování ostatních investorů by nemělo mít vliv na vaše rozhodování. Držte se své vlastní strategie.

Nedostatečná diverzifikace

Otřepané investiční pravidlo platí i pro trh s kryptoměnami, dávat všechna vejce do jednoho košíku je zkrátka riskantní (bitcoinové maximalisty nevyjímaje). Je lepší diverzifikovat portfolio napříč kryptoměnami, vsadit většinu peněz na jeden altcoin je velký hazard. Kryptoměny jako takové by navíc v případě běžného investora měly kvůli své spekulativní povaze tvořit pouze malou část portfolia.

Ignorování daní

Obchody s kryptoměnami podléhají zdanění. Seznamte se s pravidly pro zdanění výnosů z investování a nezapomeňte na ně při podávání daňového přiznání.

Chybějící plán obchodování

Efektivní obchodování s kryptoměnami vyžaduje správně stanovenou strategii. Bez plánu se pravděpodobně budete rozhodovat impulzivně. Obchodování bez definovaných vstupních a výstupních úrovní, předem určené tolerance k riziku a cílů ohledně zisku bude mít pravděpodobně silně nekonzistentní výsledky. Mnoho dnes již bývalých traderů dnes otevřeně přiznává, že nejziskovější strategií je pro ně prosté pravidelné přikupování vybraných kryptoměn, zhusta těch největších.

Nákup pump and dump příběhů

Někdo rozšíří silný příběh o novém kryptohitu, obchodníci začnou tuto minci nakupovat, vyženou cenu vzhůru a autor příběhu prodává za vysoké ceny. Vyhněte se investování do nových nebo nově zázračně zdražujících kryptoměn, u kterých se dobře neseznámíte s fundamentem. Tvůrci podobných projektů se snaží navodit dojem, že jejich shitcoin je vlastně nový bitcoin. Velice pravděpodobně není.

Zdroj: Millionero

BitcoinEthereum (ether)Chyby v investováníInvestiční alternativyInvestováníKryptoměnyObchodováníPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa