Přicházejí opce na spotové bitcoinové ETF. Co to znamená pro samotnou kryptoměnu?

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) koncem září schválila opce na spotový bitcoinový ETF od společnosti BlackRock. Tento krok má umožnit obchodování opcí na iShares Bitcoin Trust na burze Nasdaq. Jaký dopad to může mít na trh se samotným bitcoinem?
Opce na iShares Bitcoin Trust budou fyzicky vypořádány a podléhat stejným pravidlům jako jiné ETF opce. Schválení ze strany SEC je důležitý krok, nicméně před samotným spuštěním obchodování je ještě musí schválit další regulátoři, například Options Clearing Corporation (OCC) a Commodity Futures Trading Commission (CFTC).
Rozhodnutí nicméně otevírá nové možnosti pro investory a zároveň představuje potenciální výzvy, které mohou ovlivnit dynamiku celého trhu. Pojďme se podívat na tři hlavní oblasti, které mohou být tímto krokem ovlivněny.
- Větší zájem institucionálních investorů: Pro mnohé institucionální investory jsou opce základním nástrojem pro řízení rizik. Jejich zavedení v případě bitcoinového ETF znamená, že tyto subjekty nyní mohou s větší jistotou a přesností zajišťovat své pozice v bitcoinu. Schválení opcí tak zvyšuje důvěryhodnost kryptoměny jako aktiva a může na trh přilákat více kapitálu. Větší účast institucionálních hráčů zpravidla zvyšuje poptávku, což může mít dlouhodobý pozitivní dopad na cenu kryptoměny.
- Sofistikovanější nástroje pro obchodování a spekulace: Zavedení opcí na spotové bitcoinové ETF znamená pro zkušenější investory vítanou změnu, která jim rozšiřuje možnosti využití pro pákové obchody a komplexní obchodní strategie. Opce dávají investorům mimo jiné možnost spekulovat nejen na růst, ale i na pokles ceny bitcoinu. Díky nim je možné využívat různé sofistikovanější strategie, což přitahuje především pokročilejší investory, kteří mohou s těmito investičními nástroji lépe řídit riziko či maximalizovat výnosy.
- Vliv na likviditu a (ne)stabilitu trhu: Opce zpravidla zvyšují likviditu trhu. Jakmile jsou k dispozici opční kontrakty, objemy obchodů obvykle vzrostou, což může mít pozitivní vliv na celkovou stabilitu ceny bitcoinu. Větší likvidita často vede k menší cenové volatilitě, protože burza lépe absorbuje náhlé výkyvy. Deriváty, jako jsou opce a futures, navíc přitahují zmíněné institucionální investory, kteří přinášejí kapitál a stabilizují trh dlouhodobými pozicemi. Na druhou stranu, větší spekulace, které opce umožňují, mohou v krátkodobém horizontu zvýšit volatilitu cenu bitcoinu. Spekulanti, kteří využívají pákové obchody, často přispívají k prudkým cenovým pohybům, které pro kryptoměnu již nejsou tak typické jako dříve.
Co na to experti?
Odborníci na schválení opcí na bitcoinový ETF reagují převážně pozitivně, ale nikoli úplně bez obav. Analytik z Bloombergu Eric Balchunas na sociální síti X oslavoval, krok považuje za velké vítězství pro bitcoinové ETF v naději, že více likvidity zároveň přiláká takzvané velryby.
Roman Valihrach, šéf a spoluzakladatel české kryptoměnové burzy Coinmate, zaujímá spíše neutrální postoj. "Bitcoin si dále půjde po svém. Pro trh to ale může být velká událost, zejména pro institucionální investory. Tito hráči jsou zvyklí používat nástroje jako opce pro řízení rizik a spekulace, takže schválení opcí na spotové bitcoinové ETF jim otevírá cesty, jak se na bitcoinu podílet, aniž by museli kupovat samotnou kryptoměnu," potvrzuje výše uvedené.
Pokud jde o volatilitu, větší zapojení institucionálních investorů a jejich strategie (například prodej krytých call opcí) by podle něj mohly snížit výkyvy ceny a přinést větší stabilitu. "Opce na spotové bitcoinové ETF dávají velkým hráčům šanci využívat pokročilé obchodní strategie. Bez strachu, že platforma, na které obchodují, zkrachuje, jako jsme to viděli například u burzy FTX," doplňuje Valihrach.
Igor Pauer, spoluzakladatel společnosti VEROBLOCK, vidí potenciální kaňky na kráse v případném scénáři, že "institucionalizovaný bitcoin" dopadne tak trochu jako zlato. Již v současnosti totiž více on-chain analýz naznačuje, že dochází k obchodování "frakčního" nebo "papírového" bitcoinu (velcí hráči obchodují podstatně více kryptoměny, než kolik jí mají v držení), a v případě potřeby náhlého vypořádání by to nebylo možné. "Podle některých názorů z komunity dochází určitým způsobem k hacknutí bitcoinu a odvětví kryptoměn velkými hráči. Nasvědčuje tomu i nezvykle vysoká korelace bitcoinu například s akciovými trhy," říká Pauer.
Poukazuje i na to, že spuštění opcí neznamená žádnou převratnou novinku. "Velcí kluci z Wall Street v principu jen dobíhají nástroje, které jsou pro crypto geeky dostupné již dávno, a to v rámci svého vlastního legislativního rámce. Již dlouhou dobu existuje v rámci kryptosvěta jakýkoli investiční nástroj, který známe z tradičního světa financí. Ať uvedu známý příklad, třeba opce a futures lze již dávno obchodovat na burze Deribit," vysvětluje Pauer.
Podle něj celé odvětví vzniklo proto, "abychom mohli 'kontrolovat' (on-chain) a nemuseli 'důvěřovat' (jako v bance). Pokud to dopadne jako se zlatem, může to v první řadě ohrozit 'institucionální' bitcoin, stejně jako nastal odliv zákazníků z centralizovaných burz (CEX) směrem na decentralizované (DEX) kvůli vynucování nebezpečného procesu AML/KYC".
Pauer očekává, že dříve nebo později zřejmě nastane odliv již poučené veřejnosti od "institucionalizovaného" bitcoinu a příklon k původní Satoshiho myšlence "kontroly namísto důvěry", tedy fyzického držení skutečné digitální mince. "Aktuálně se například na dark webu dá koupit údajně kompletní databáze zákazníků Binance, což může vyústit v 'návštěvy' kriminálních živlů přímo u lidí doma," šokuje.
Co si z toho (ne)vzít?
Schválení opcí na bitcoinové ETF představuje další významný milník v integraci bitcoinu do tradičních finančních trhů. Ačkoliv opce přinášejí nové možnosti, které mohou stabilizovat trh a zlepšit jeho likviditu, vytvářejí také prostor pro krátkodobé spekulativní vlny a vyšší volatilitu.
V konečném důsledku však tento vývoj znamená pro bitcoin další krok k jeho legitimizaci mezi tradičními investory a může být katalyzátorem dalšího růstu jeho ceny i adopce na globálním finančním trhu. "Pro samotný bitcoin to ale stále neznamená zásadní změnu – je tu pro dlouhodobé hráče a na tom opce nic nezmění," uzavírá Roman Valihrach.
Příklady opčních strategií (nejen) velkých investorů
- Obchodování s pákou: Pomocí call nebo put opcí mohou investoři využít pákový efekt, aniž by vlastnili samotný bitcoin. Stačí zaplatit jen prémii, což je zlomek hodnoty aktiva, ale potenciální zisky mohou být podobné, jako kdyby drželi mnohem větší pozici.
- Shortování: Put opce umožňují investorům sázet na pokles ceny. Dávají jim právo prodat ETF za předem danou cenu. Když cena klesne, hodnota put opce roste, takže investor může prodat aktivum za vyšší cenu, případně opci se ziskem přenechat dále.
- Zajištění proti poklesům: Put opce slouží i jako pojistka proti krátkodobým poklesům. Investor má právo prodat podkladové aktivum za pevnou cenu, což mu snižuje ztrátu, zatímco dále drží aktivum pro dlouhodobý růst nebo kvůli daňovým výhodám.
- Vypisování krytých call opcí: Tato strategie generuje dodatečný příjem. Investor prodá právo na nákup aktiva za určitou cenu. Pokud cena aktiva zůstane pod touto úrovní, investor si nechá prémii, aniž by musel prodat aktivum. Omezuje si ale potenciální zisky při prudkém růstu.
Zdroj: Cointelegraph.com, Coinmate.io