US MARKETZavírá za: 1 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

BlackRock: Bitcoin je jedinečný diverzifikátor

Není to tak dávno, co se společnost BlackRock vyjadřovala o kryptoměnách s opovržením a odmítala se s nimi jako s investičním tématem jakkoli spojovat. Nyní největší správce aktiv na světě vydává zprávy o tom, proč má smysl zařadit do portfolia bitcoin, a prodává spotové ETF na kurz největší kryptoměny. Pro bitcoin jde o další dílčí vítězství, zadostiučinění a potvrzení relevance.

Pavel Kohár
Pavel Kohár
11. 10. 2024 | 6:14
Bitcoin

Proč by vás měl bitcoin vůbec zajímat?

Nahlédněme do zářijové zprávy společnosti BlackRock nazvané Bitcoin: A Unique Diversifier. V čem podle ní vůbec tkví význam bitcoinu? Vznikl v roce 2009 a stal se prvním internetovým měnovým nástrojem, který si postupně vydobyl poměrně široké globální přijetí. Jeho technologická inovativnost spočívala ve vytvoření měny, která vznikla čistě digitálně, byla globální, svým množstvím jasně omezená a decentralizovaná. Díky těmto vlastnostem přinesl bitcoin průlom v řešení problémů, se kterými se jiné formy peněz potýkaly po staletí:

  • Bitcoin má pevně zakódovanou maximální nabídku 21 milionů jednotek, což znamená, že nemůže být snadno znehodnocen inflací.
  • Globální a digitální povaha bitcoinu umožňuje, že jej lze téměř v reálném čase a za minimální náklady převést kamkoli na světě, čímž překonává překážky, které dlouhodobě komplikovaly přesun majetku a hodnoty obecně přes politické hranice.
  • Decentralizovanost a otevřenost (k používání bitcoinu nepotřebujete ničí povolení) dělají z největší kryptoměny první skutečně neomezeně přístupný měnový systém na světě.

Cesta k bilionové tržní kapitalizaci

Navzdory výraznému růstu ceny a významné globální adopci bitcoinu je jeho potenciál uchovávat hodnotu (případně být globálním platebním prostředkem) stále nejistý. To se odráží i v dynamickém vývoji jeho kurzu v běžných měnách.

Bitcoin nicméně překonal všechny hlavní třídy aktiv v 7 z posledních 10 let a za toto období dosáhl průměrného ročního zhodnocení přes 100 %. A to přesto, že ve zbývajících třech letech uplynulé dekády byl bitcoin naopak nejslabším aktivem a prodělal hned čtyři propady o minimálně 50 %. Bitcoin nicméně prokázal schopnost zotavit se z hlubokých ztrát a dosáhnout nových maxim.

Bitcoin - dlouhodobý vývoj ceny v amerických dolarech

Nízká korelace s jinými aktivy

Ačkoli někteří analytici říkají bitcoinu "(jen) další velká technologická akcie", dlouhodobě jeho kurz s cenami ostatních aktiv až tak úzce nekoreluje. Podle společnosti BlackRock má bitcoin jen omezené vazby na základní makroekonomické proměnné, což vysvětluje jeho nízkou dlouhodobou korelaci s akciemi a jinými "rizikovějšími" investicemi. Nastala samozřejmě kratší období, kdy se korelace kurzu bitcoinu s jinými trhy výrazně zvýšila, zejména během náhlých změn reálných úrokových sazeb v amerických dolarech nebo likvidity na trzích, tyto epizody ale nedokázaly způsobit dlouhodobě statisticky významnou korelaci.

Půlroční korelace vývoje cen bitcoinu a zlata s americkým akciovým indexem S&P 500

Bitcoin získal jako první decentralizovaná globální měna široké uznání díky tomu, že není vázaný na žádný centralizovaný systém ani konkrétní zemi. Jeho hodnota a stabilita nejsou ovlivněny tradičními finančními riziky, jako jsou krize bankovního sektoru nebo geopolitické konflikty. To z bitcoinu dělá aktivum odcloněné od běžných makroekonomických výkyvů a fenoménů, jako jsou znehodnocování měn nebo (rostoucí) státní dluhy.

Růst zadlužení USA (opět) v centru pozornosti

Obavy o budoucnost amerického dluhu rostou v USA i jinde ve světě. V posledních letech přispěly k nárůstu zájmu o alternativní rezervní aktiva, jež by mohla sloužit jako ochrana před událostmi potenciálně znehodnocujícími americký dolar. Tento trend je patrný i v dalších zemích, které se dále zadlužují.

Zadlužování USA nabírá na obrátkách

Bitcoin jako (nadále) riziková investice

Někteří investoři již nyní (poněkud mylně) vnímají bitcoin jako bezpečný přístav v době nejistoty. Krátkodobě může cena bitcoinu velice negativně reagovat a je citlivá na různá rizika. V poslední době ale bitcoinový trh prokazuje, že se umí z pádů rychle zotavit.

To ale nevyvrací fakt, že je bitcoin sám o sobě velice rizikové aktivum. Jde o stále novou technologii, která se teprve jednou může teoreticky stát globálním platebním prostředkem a místem, ve kterém bude možné spolehlivě uchovávat hodnotu. Kryptoměna je a bude značně volatilní a nadále čelí mnoha rizikům (regulace, další pokrok v přijetí bitcoinu, nedobudovaný ekosystém a další).

Klíčové je ale to, že tato rizika jsou specifická právě pro bitcoin, a nejsou tak většinou aktuální i pro tradiční investiční aktiva. Bitcoin je proto skvělým příkladem toho, že jednoduché rámce jako RISK-ON a RISK-OFF mnohdy nedokáží popsat komplexní tržní situaci.

Z hlediska sestavování investičního portfolia to znamená, že menší podíl bitcoinu v něm může mít významný přínosný diverzifikační efekt. Při větších pozicích ovšem vysoká volatilita bitcoinu může výrazně zvýšit rizikovost celého portfolia. V době, kdy se investoři musejí vyrovnávat s rostoucím geopolitickým napětím, obavami o vývoj amerického zadlužení nebo se zvyšující se politickou nestabilitou po celém světě, může být bitcoin vnímán jako stále atraktivnější prvek diverzifikace. Poskytuje totiž ochranu před některými fiskálními, monetárními i geopolitickými riziky, jimž mohou investoři v budoucnu čelit.

Zdroj: BlackRock

BitcoinDiverzifikace investicInvestiční alternativyKorelace investicKryptoměny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa