US MARKETOtevírá za: 14 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Akcie MicroStrategy: Investiční, nebo časovaná bomba v rukou Michaela Saylora?

Společnost MicroStrategy je úkaz a svým způsobem experiment, který se může zapsat do burzovních dějin. Otázkou je, jakým to bude písmem, zatím má ale firma nakročeno spíše ke slávě než na pohřebiště neúspěšných riskantních burzovních sázek.

Pavel Kohár
Pavel Kohár
18. 11. 2024 | 11:55
Americké akcie

Od začátku letošního roku akcie MicroStrategy přidávají 439 % a za uplynulých dvanáct měsíců si připisují 600 %. Jsou na historickém maximu, v posledních týdnech totiž titul pokořil svá maxima z období technologické bubliny na přelomu tisíciletí. Investoři přitom již dávno neřeší, co bylo kdysi jádrem byznysu společnosti (firemní analytický software). Z firmy se stala pokladna na bitcoiny.

V roce 2020 přešla MicroStrategy na bitcoinový standard a této myšlenky se drží. Ba co více, sází na ni stále více peněz. Aktuálně drží 279 420 bitcoinů v celkové hodnotě převyšující 25 miliard USD. Tržní kapitalizace firmy (69 miliard USD) hodnotu držených bitcoinů násobně převyšuje, pro někoho jistě s podivem.

Historii nákupů bitcoinů i aktuální stav lze sledovat na webu Saylortracker.com. Zelené tečky znázorňují nákupy kryptoměny. Jak nedávno uvedl zakladatel společnosti Michael Saylor, do grafu je potřeba v budoucnu dodat výrazně více zelených bodů. Tím stručně shrnul byznys plán MicroStrategy.

Saylor Tracker

Jednoduchá bitcoinová rovnice

Někteří analytici tvrdili, že po schválení amerických spotových bitcoinových ETF již nebudou akcie MicroStrategy pro investory zajímavé. Byly totiž využívány jako proxy na bitcoin v případě, že investoři z nějakých důvodů nechtěli (nebo nemohli) držet přímo tuto kryptoměnu. Ale nestalo se, akcie MicroStrategy se utrhly ze řetězu a předvádějí jízdu, kterou by jim paradoxně mohl závidět i samotný bitcoin, na kterém celý příběh stojí.

Jak hodlá společnost MicroStrategy dále fungovat? Zjednodušeně řečeno, Michael Saylor takzvaně pákuje bitcoin, co mu síly stačí, tím, že ředí stávající počet akcií (emituje nové) a chce vydávat i dluhopisy (včetně konvertibilních, jež půjde v budoucnu v předem stanovený moment směnit za akcie). Obojí se děje za účelem získání nového kapitálu, za který bude kupovat stále další bitcoiny. Zatímco běžně akcie firem v reakci na ředění podílů a zadlužování dotyčné firmy ztrácejí, v případě MicroStrategy je všechno tak trochu postavené na hlavu a děje se pravý opak.

Plány MicroStrategy

V reakci na globální ekonomické hrozby, jako jsou například inflace a s ní spojená ztráta hodnoty měn, považuje MicroStrategy bitcoin za klíčový nástroj pro ochranu hodnoty kapitálu a produktivity. Největší světová digitální měna podle Saylora nabízí firmám i jednotlivcům způsob, jak uchovat hodnotu a čelit rizikům spojeným s tradičními fiat měnami.

Hazard, nebo geniální tah?

Názory odborníků na Saylorovo počínání se liší. "K úspěchu MicroStrategy výraznou měrou přispívá využití cizího kapitálu. Zdá se, že zakladateli a bývalému řediteli společnosti dosavadní postup nestačil, a proto přichází s plánem 21/21, který má za cíl získat ještě více cizího kapitálu na nákupy bitcoinů," říká analytik Tomáš Cverna z XTB. Mělo by se jednat celkem o 42 miliard USD, z čehož 21 miliard má firma získat prodejem akcií a dalších 21 miliard prodejem konvertibilních dluhopisů.

"Navýšení dluhu o 21 miliard USD a nákup bitcoinů je podle mého názoru hazard, obzvláště v době napjatých valuací akciových indexů, které v případě zklamání z výsledků technologických firem mohou stáhnout níže ceny ostatních rizikových aktiv, jako je bitcoin," pokračuje Cverna. "Pro představu, aktuální dluh MicroStrategy je 4,27 miliardy USD, firma tedy hodlá emitovat dluhopisy v téměř pětkrát větším objemu. To ve spojení se záměrem investovat do silně volatilního aktiva působí šíleně."

MicroStrategy

zdroj: Google Finance

"Kapitalizace firmy je bezmála 70 miliard USD, investoři tedy jasně hledí do budoucnosti a očekávají další růst ceny bitcoinu. MicroStrategy se tak prakticky z ničeho stala pomyslnou rezervní bankou bitcoinu. Pokud se bude kryptoměně nadále dařit, akcie firmy čeká další růst a její byznys model je bez problémů udržitelný. Pokud ale přijde propad ceny bitcoinu, akcie MicroStrategy budou ztrácet ještě výrazněji," míní Petr Lajsek ze společnosti Purple Trading. "Akcie MicroStrategy tak lze nyní chápat jako pákový spotový ETF na bitcoin. Zkušení investoři ale říkají, že 'páka + volatilita = dynamit'. Na to by se nemělo zapomínat."

Skeptický ohledně udržení modelu fungování firmy je také Aleš Vávra z fondu Metatron Capital, který si troufl ještě před americkými prezidentskými volbami akcie MicroStrategy shortovat. "Byla to má sázka na vítězství Kamaly Harrisové. Nyní bych se již neodvážil u těchto cenných papírů při tak silném býčím sentimentu spekulovat na pokles. Nicméně o dlouhodobé udržitelnosti byznys plánu společnosti mám nadále značné pochybnosti," říká.

Až budoucnost ukáže, zda byla Saylorova teze správná. Pokud ano, může z něj jednou být nejbohatší člověk na světě. Pokud ne, může si říci, že to alespoň zkusil.

Lze se ještě svézt?

Jak z toho všeho mohou těžit investoři (či spekulanti), kteří Saylorově vizi věří? Těžká otázka. Odpověď na ni souvisí s tím, jak velké riziko kdo dokáže unést. Kdo nechce držet samotný bitcoin či jeho alternativu v podobě spotových ETF, může spekulovat na to, že cena akcií MicroStrategy dále poroste. Agresivní milovníci rizika pak do svých portfolií mohou zapojit derivátové instrumenty navázané na cenné papíry. Spekulanti, kteří v posledním roce vsadili na call opce MicroStrategy, mohou nyní počítat zisky v řádu tisíců procent.

Ale pozor na časový horizont. Růst ceny bitcoinu se v nějakém momentě opět (na nějaký čas) zarazí a trh začne korigovat. Je velice pravděpodobné, že až k tomu dojde, akcie MicroStrategy prodělají strmý sešup. Během poslední kryptozimy odepsal titul přes 80 %. Investoři by tak v případě akcií Saylorova projektu měli mít stále na paměti, jak velké volatilitě mohou čelit, a tomu přizpůsobit objem investovaného kapitálu. Opatrnost je rozhodně namístě.

Michael Saylor na bitcoinovém býkovi

zdroj: Michael Saylor

Americké akcieBitcoinKryptoměnySpekulace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa