US MARKETOtevírá za: 15 h 35 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Bitcoin pokračuje v krasojízdě. Může ho něco zastavit?

Cena bitcoinu se již vyšplhala do blízkosti 100 000 USD. Nejsem prorok, ale je podle mě otázkou hodin, maximálně dnů, kdy trh tuto kulatou hladinu ochutná. A možná se na ní ani dlouho nezdrží. Všechny cesty jako kdyby v současnosti nevedly do Říma, ale k dražšímu bitcoinu, o dalších kryptoměnách nemluvě. Může rally vůbec něco zastavit?

Andrej Rády
Andrej Rády
21. 11. 2024 | 12:38
Bitcoin

Občas si kladu otázky, na které neznám odpověď. Když se ale zeptám chytře, odpověď bývá snadná. Ano, něco (i když nevím přesně co) jistě může zastavit současnou prudkou rally na trhu s kryptoměnami. Dokonce je dost dobře možné, že ceny za nějakou dobu opět citelně klesnou. Ale vzhledem k tomu, že je již v bitcoinu navezena i poměrně velká suma institucionálních peněz, nepředpokládám, že by se jeho cena zřítila o vysoké desítky procent, jako tomu bylo několikrát v jeho zatím stále krátké historii. Leda že by se stalo něco, s čím optimisté (a asi ani realisté, i když kteří to vlastně jsou) vůbec nepočítají. Ale o tom později.

Nejprve pár grafů z býčího soudku. Ne všechny jsou úplně aktuální, je potřeba si u nich domyslet za několik posledních dnů, ale i tak jsou názorné. Tak zaprvé, bitcoin hraje na trzích tak trochu vlastní ligu, pokud jde o zhodnocení.

Výkonnost jednotlivých investic od jejich dvouletého minima či maxima

Výkonnost jednotlivých investic od jejich dvouletého minima či maxima

Je to teprve pár týdnů, kdy se cena bitcoinu vyhoupla nad dosavadní historický rekord ze začátku letošního roku. A výkonnost bitcoinu tři měsíce po dosažení nových maxim je historicky vyšší (průměr 46 %, medián 39 %) než ve zbývajících obdobích. Za poslední měsíc přitom bitcoin již přidává okolo 50 %.

Výkonnost bitcoinu 3 měsíce po dosažení nového historického cenového maxima je vyšší než bez dosažení nových maxim

Výkonnost bitcoinu 3 měsíce po dosažení nového historického cenového maxima je vyšší než bez dosažení nových maxim

V dubnu proběhl takzvaný halving, kdy se opět na polovinu snížila odměna pro takzvané těžaře kryptoměny. Tato půlení byla v dosavadní historii (letošní halving byl teprve čtvrtý, se statistikami tedy opatrně) vždy po několika měsících relativního klidu následována výrazným vzestupem ceny bitcoinu. Katalyzátorem posledního silného růstu ceny bitcoinu bylo vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. I tak zatím rally lehce zaostává za těmi po předchozích půleních. I kdyby trh dále postupoval po historicky skromné růstové trajektorii, za pár měsíců by mohla být na stole cena nikoli 100 000 USD, ale rovnou 200 000 USD. A i v případě, že by byl současný cyklus z hlediska růstu ceny nejslabší (a v procentuálním vyjádření prakticky nelze zopakovat, co se dělo v prvním a druhém cyklu po halvingu), zhodnocení bitcoinu v dolarovém vyjádření může celkem hravě dosáhnout nízkých stovek procent.

Vývoj ceny bitcoinu po letošním halvingu teprve dohání ty po předchozích půleních odměn pro těžaře

Vývoj ceny bitcoinu po letošním halvingu teprve dohání ty po předchozích půleních odměn pro těžaře

Býčí je i pohled na krátkodobou realizovanou cenu bitcoinu (short-term holder realized price, STHRP; zjednodušeně řečeno jde o cenu, za jakou se v uplynulých 155 dnech v bitcoinové síti obchodovaly digitální mince). Proražení na nové maximum bylo v posledních dvou cyklech silným růstovým signálem.

Krátkodobá realizovaná cena na trhu s bitcoinem

Krátkodobá realizovaná cena na trhu s bitcoinem

To vše probíhá v době, kdy zároveň posiluje americký dolar. Právě v dolarech se přitom "řeší" cena bitcoinu, alespoň v rámci investic do kryptoměny (pravověrní hodleři nemají zpravidla pro americkou měnu ani žádný další "fiat" dobré slovo). Krátkodobě by přitom mohla americká měna čelit sezónnímu protivětru (konce roku bývají optimistické a investoři preferují rizikovější aktiva než americkou měnu).

Průměrný vývoj hodnoty dolaru během roku

Průměrný vývoj hodnoty dolaru během roku

A jakkoli slibovaná Trumpova politika má nahrávat Spojeným státům, a tedy dolaru, je otázka, zda má dolar dlouhodobě ještě potenciál výrazněji posilovat (až na dvě relativně krátká období byl dolarový index výše než v současnosti naposledy na podzim 1986). Hovoří se naopak o riziku další vlny inflace, a tedy tlaku na oslabování dolaru.

Index amerického dolaru

Index amerického dolaru

Na závěr se trochu podrobněji vrátím na začátek. Rozvoj kryptoměn a vývoj jejich cen jsou ovlivněny mnoha faktory (technologický pokrok, adopce, ekonomické podmínky, regulace). Ačkoli v posledních dnech jsou slyšet zejména kryptoměnoví optimisté, pokusím se stručně nastínit některé faktory (výčet to jistě není úplný ani přesný), které by mohly bitcoinovou mašinu minimálně na čas vykolejit.

Regulace

Na jednu stranu žádaná i vítaná některými lidmi z kryptokomunity, některé její podoby ale mohou být pro další vývoj na trhu s bitcoinem problém.

  • Zákazy: Některé země, třeba Čína, zakázaly těžbu nebo obchodování kryptoměn. Pokud by se přidaly další velké země, mohlo by to omezit přístup k trhu a snížit poptávku.
  • Daně: Případná vyšší daňová zátěž na transakce nebo zisky z kryptoměn by část investorů mohla odradit.
  • Požadavky na identifikaci: Bitcoin je stále více zahrnován do různých finančních struktur. Někdejší anonymita majitelů kryptoměn je z velké části minulostí. Pro někoho vítaná změna, pro někoho nutnost, pro část uživatelů ale možná i překážka.

Technologická rizika

  • Kybernetické útoky: Vysoký počet hacků, problémy burz a směnáren nebo u decentralizovaných protokolů by mohly snížit důvěru investorů.
  • Technologické problémy: Pokud by blockchain velké kryptoměny, jako jsou bitcoin nebo ether, čelil nějakým vážným technickým problémům, mohlo by to poškodit celý ekosystém.

Ekonomika

Růst úrokových sazeb: Kryptoměny jsou považovány za riziková aktiva. Vyšší úrokové sazby mohou vést k odlivu kapitálu do méně rizikových investic.

Recese: Investoři mohou upřednostňovat tradiční bezpečná aktiva, jako jsou zlato, dolar, švýcarský frank nebo vládní dluhopisy.

Konkurenční technologie

CBDC (digitální měny centrálních bank): Pokud státy zavedou vlastní digitální měny, mohly by tyto konkurovat kryptoměnám v oblasti rychlých a levných transakcí (byť toto využití kryptoměn je v době silného růstu jejich cen lehce opomíjeno).

Inovace v jiných oblastech: Například nové platební technologie nebo fintech služby by mohly ovlivnit poptávku po kryptoměnách.

Společenské a politické tlaky

Odmítnutí ze strany veřejnosti: Pokud by se veřejnost nebo média více zaměřily na negativní aspekty (třeba energetickou náročnost těžby kryptoměn), mohlo by to ovlivnit zájem o ně.

Politická opozice: Některé země mohou kryptoměny vnímat jako hrozbu pro svou suverenitu v oblasti měnové politiky.

Celkově bych jako největší rizika vnímal technologické problémy a regulaci. Nicméně dynamika trhu kryptoměn naznačuje, že jsou tyto stále ještě nové nástroje schopné čelit i náročným výzvám. Prostředí se mění a s ním i samotné kryptoměny a na ně navázaná řešení. Jejich výhodami jsou mimo jiné decentralizace, nezávislost, inovativnost a po mnohaletém "oťukávání" také jednoznačně rostoucí adopce ze strany velkých institucí i drobných investorů.

Zdroj: Ecoinometrics, @CalebFranzen

BitcoinInvestiční alternativyKryptoměnyRizika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa