US MARKETZavírá za: 1 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Pizza za stovky milionů aneb Jak se nezbláznit, když vám trh časem vystaví účet

Ušlé zisky či přímé ztráty jsou časté téma pro finanční novináře i psychology. A trh s kryptoměnami je díky svým výrazným pohybům ideálním podhoubím pro výskyt těchto smutných fenoménů. Lze je rozdělit do tří základních kategorií – záměrné útraty z nevědomosti v bitcoinovém pravěku, lehkovážné ztráty z nedbalosti a vykradené burzy. Nabízíme některé známé případy doplněné o doporučení psychologů, jak se povznést nad případná utrpěná traumata.

Pavel Kohár
Pavel Kohár
2. 12. 2024 | 16:40
Bitcoin

Pizza Day

Dvě pizzy od Papa John's, které si 22. května 2010 objednal programátor Laszlo Hanyecz za 10 000 bitcoinů, jsou ve světě kryptroměn legendou. Při nedávné rekordní ceně bitcoinu bezmála 100 000 USD by cena těchto dvou pizz atakovala hranici miliardy dolarů. Je pravděpodobné, že do budoucna tento pomyslný účet dále poroste. Hanyecz tehdy na fóru Bitcointalk zveřejnil nabídku, že zaplatí 10 000 digitálních mincí za dvě velké pizzy. Po několika dnech mu jeden uživatel pizzy objednal (zaplatil je kreditkou) a doručil. Tehdy bitcoiny celkem stály 41 USD, což odpovídalo ceně dvou pizz.

Hanyeczův nákup se stal oblíbeným memem v kryptoměnové komunitě. Později přiznal, že ho tehdejší nákup vzhledem k současné astronomické hodnotě utracených bitcoinů mrzí, v každém případě se ale Hanyecz navždy zapsal do historie bitcoinu jako iniciátor první známé transakce. A 22. května komunita slaví takzvaný Pizza Day.

8 000 bitcoinů na skládce

Odhaduje se, že zhruba pětina všech bitcoinů (z celkového limitu 21 milionů) je ztraceno kvůli zapomenutým heslům, ztraceným hardwarovým klíčům nebo jiným nehodám. Jsou to 3–4 miliony mincí. Možná dobrá zpráva pro hodlery, horší už pro likviditu a dostupnost kryptoměny.

Asi nejznámější nešťastnou ztrátou je ta, která se přihodila Britovi Jamesi Howellsovi. Ten se smolně proslavil, když v roce 2013 vyhodil pevný disk obsahující přístupové klíče k přibližně 8 000 bitcoinům, které vytěžil v roce 2009. V té době neměla kryptoměna téměř žádnou hodnotu, nyní by šlo o stovky milionů dolarů (opět s potenciálem dalšího zhodnocování při růstu ceny bitcoinu).

Disk skončil na skládce v Newportu ve Walesu, kde je pohřbený pod zhruba 110 000 tunami odpadu. Howells se několikrát snažil o jeho nalezení, a to včetně návrhů na nasazení robotů, strojového učení nebo speciálně vycvičených psů. Opakovaně žádal úřady o povolení k prohledávání skládky a nabízel, že uhradí náklady a poskytne část získaných peněz na veřejné účely. Město ale jeho žádosti opakovaně zamítlo s odůvodněním, že by byl zásah logisticky i ekologicky náročný a nepřiměřeně drahý.

Howells stále věří, že je disk k nalezení, a nevzdává se naděje, že se k němu jednou dostane. Jeho příběh je připomínkou toho, jak drastické důsledky může mít nedbalost. A i tento případ žije, Howells naposledy zažaloval město o hodnotu ztracených bitcoinů, protože mu řady zamezují v hledání disku. Jeho naděje se tak upínají k soudu, který by měl proběhnout letos v prosinci.

Bitcoin pokračuje v krasojízdě. Může ho něco zastavit?

Bitcoin pokračuje v krasojízdě. Může ho něco zastavit?

Bitcoiny lze nejen ztratit, ale také propít. Nedávno například ekonom Dominik Stroukal z Metropolitní univerzity Praha s hořkosladkou nostalgií vzpomínal, kolik bitcoinů propili s kamarády v Baru no. 7 a v Paralelní Polis. "S těmi ztracenými a ukradenými bitcoiny je to obtížnější, ale nejlepší je se s tím smířit tak, že taková zkrátka byla doba. Někdo se z toho zbláznil (a není se co divit), jiní to neštěstí dokázali přetvořit v inovativní sílu a zabránit tomu, aby se to v takové míře dělo i v budoucnosti," říká.

"To je ostatně i příběh hardwarové peněženky Trezor, na jehož začátku byla krádež obrovského množství bitcoinů," naráží Stroukal na situaci, kdy zakladatel společnosti Marek Palatinus přišel o 3 000 bitcoinů. "Bohužel známe i případy lidí, kteří si kvůli tomu sáhli na život. Takže to není dobré podceňovat, v takové situaci má smysl se obrátit na odborníky."

Vykradená burza

Takových případů bylo více. V roce 2014 Mt. Gox, tehdy největší bitcoinová burza na světě, šokovala kryptoměnovou komunitu oznámením, že ztratila přibližně 850 000 bitcoinů (tehdy asi 7 % všech existujících mincí). Důvodem byla kombinace špatného zabezpečení a údajného hackerského útoku, který umožnil dlouhodobé skryté odčerpávání bitcoinů z burzy.

Kryptoměnová párty pokračuje. Bude letos bitcoin za 100 000 dolarů?

Kryptoměnová párty pokračuje. Bude letos bitcoin za 100 000 dolarů?

Incident vedl k bankrotu burzy, výrazně otřásl důvěrou v bitcoinové ekosystémy a zdůraznil potřebu lepší regulace a zabezpečení kryptoměnových platforem. Později bylo nalezeno asi 200 000 bitcoinů na staré peněžence burzy, ale většina zůstává "nezvěstná". Po téměř deseti letech právních sporů a snah o kompenzaci obětí se část ukradených bitcoinů začala v letošním roce vracet původním majitelům prostřednictvím dohodnutého procesu kompenzací. Ačkoli se ztracené prostředky nikdy neobnoví v plné výši, pro mnoho investorů znamená alespoň částečné odškodnění určitou úlevu. Případ zůstává mementem toho, jak zranitelné byly (a již nikdy by neměly být) kryptoměnové burzy z technologického a organizačního hlediska.

Psychologové: Když už průšvih, tak celý najednou

"Náhlá změna je vždy milosrdnější než pozvolná, ač si laici myslívají opak. Horší je přijít o zrak či o partnera jednou ranou, ne se na to pomalu připravovat. Po náhlé ráně přichází zprvu šok a pak to, čemu se říká poruchy přizpůsobení či reaktivní deprese, tedy deprese v reakci na danou událost," říká psycholog Jeroným Klimeš.

"Poruchy přizpůsobení jsou milosrdné i tím, že odeznívají do 3–24 měsíců. Pro srovnání, u rozchodu z vážného vztahu literatura hovoří o pěti letech rekonvalescence. Pokud ale třeba van Beethoven přicházel o sluch celé roky, musela tato pozvolnost být doslova k zbláznění," pokračuje Klimeš. "Přijít o velké jmění bývá rána na začátku, občas lidé páchají i sebevraždy. Následný průběh je ale celkem milosrdný. Známe v psychologii mnohem horší traumata, například nejrůznější pomalé generativní choroby."

Podle psychologa Tomáše Morávka v případech náhlých ztrát nejprve přichází šoková reakce typu "to snad nemůže být pravda". "Je důležité nepodlehnout silným emocím a nesnažit se ztrátu rychle napravit prostřednictvím extrémně rizikového chování," popisuje proces, který je typický třeba pro lidi závislé na hazardu. "Doporučuji se v takové situaci snažit zorientovat a zůstat co nejvíce pragmatičtí a racionální. Pokud toho v tu chvíli nejsme schopni, je potřeba určitý odstup, zaměstnat mysl něčím jiným. Cílem je nenechat se emočně zavalit ztrátou danou procesem, který již nelze vrátit. Pokud cítíte, že jste v zajetí myšlenek, které se opakují a bezvýchodně vás zahlcují, je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Při uvíznutí v pocitu marnosti a sebevýčitek hrozí takzvaná depresivní beznaděj."

Zdroj: Investopedia, CNBC, BBC

BitcoinInvestiční alternativyKryptoměnyPonaučení pro investoryPsychologieZajímavost dne
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa