US MARKETOtevírá za: 13 h 5 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+6,18 %

Bitcoin za 100 tisíc USD. Co (nebo kdo) určuje jeho cenu?

Cena bitcoinu se poprvé v historii přehoupla přes 100 000 USD. A nebylo to ledajaké zhoupnutí, kryptoměna má za sebou největší dolarové zdražení za kalendářní měsíc, když v listopadu přidala zhruba 26 400 USD. Znamenalo to posílení o více než 37 %, letos druhé nejvýraznější. Co posunulo cenovku největší kryptoměny na kulatou hladinu? A co ji ovlivňuje v obecnější rovině?

Pavel Kohár
Pavel Kohár
5. 12. 2024 | 9:29
Bitcoin

Cenu bitcoinu na 100 000 USD vyhnala řada faktorů. "Klíčovou roli hraje přijetí kryptoměn na institucionální úrovni, kdy velcí hráči, jako jsou hedgeové fondy, penzijní fondy nebo korporace, investují do bitcoinu jako nástroje proti inflaci nebo za účelem diverzifikace portfolia. Příkladem je strategie společností jako MicroStrategy nebo Tesla, které část svých rezerv alokovaly do bitcoinu. Cenu navyšují i optimistická očekávání spojená s návratem Donalda Trumpa do Bílého domu i vize budoucího dalšího rozvolnění měnové politiky Fedu," říká Martin Stránský, ředitel společnosti Bit.plus.

Významný vliv má podle něj také právní regulace kryptoměn, která poskytuje větší ochranu investorům a zvyšuje jejich důvěru. "Schválení ETF navázaných na bitcoin usnadňuje přístup ke kryptoměnám tradičním investorům, což podporuje poptávku. Vedle toho působí i cyklický faktor snížení nabídky nových bitcoinů (halving), které vždy v historii vyústilo ve výrazný růst ceny," doplňuje Stránský.

V současném cyklu byl trh s bitcoinem podpořen zejména výrazným vzestupem míry inflace a oslabováním tradičních měn. "Důležitou roli hraje i psychologie. Dosažení symbolických hladin, jako je právě 100 000 USD, může vyvolat další vlnu takzvaného FOMO efektu, kdy se více lidí rozhodne investovat v obavě, že přicházejí o zajímavou příležitost. A v neposlední řadě působí pozitivně také technologický pokrok v oblasti kryptoměn. Zlepšení infrastruktury, například díky Lightning Network, umožňuje rychlejší a levnější transakce, což zvyšuje důvěru v bitcoin jako technologii a měnu. Pokud se navíc dlouhodobí držitelé rozhodnou neprodávat bitcoiny ani při růstu ceny, snižuje se množství dostupných bitcoinů na burzách, což při vysoké poptávce vytváří další tlak na růst ceny," dodává Rostislav Plachý z bitcoinové divize společnosti GOLDEN GATE CZ.

Řeší ještě někdo vnitřní hodnotu?

Kritici tvrdí, že bitcoin postrádá vnitřní hodnotu, protože nemá fyzickou podobu ani hmatatelné využití, na rozdíl třeba od zlata nebo ropy. Tato nehmotnost vede část lidí k přesvědčení, že hodnota bitcoinu závisí pouze na konsenzu mezi investory, což vyvolává skepsi a obavy z jeho možného kolapsu.

Realita je ale složitější. S tím, jak bitcoin zraje a stává se regulovaným aktivem, v některých případech dokonce i zákonným platidlem, jeho cenu ovlivňuje širší spektrum faktorů.

Průsečík nabídky a poptávky

Unikátnost bitcoinu spočívá v pevně stanovené nabídce 21 milionů mincí, z nichž do listopadu 2024 bylo vytěženo více než 19,5 milionu. Tato vzácnost způsobuje, že je bitcoin často označován jako digitální zlato, protože cena roste, když poptávka stoupá, ale nabídka zůstává omezená.

Vliv mají i zmíněné halvingy, které co čtyři roky snižují množství nově vznikajících bitcoinů. Předminulé půlení v roce 2020 spustilo výrazné cenové skoky, kdy cena vyskočila z 9 000 na více než 60 000 USD. V roce 2024 je efekt zatím pozvolnější, nicméně bylo by předčasné hodnotit současný cyklus v jeho průběhu. Růst poptávky, značně podporovaný institucionálními investory, je neoddiskutovatelný.

Bitcoinová horečka v přímém přenosu: MicroStrategy věří v další růst ceny a zrychluje nákupy

Bitcoinová horečka v přímém přenosu: MicroStrategy věří v další růst ceny a zrychluje nákupy

Vliv tržní nálady

Když na trh vstupují institucionální hráči, roste důvěra investorů. Například BlackRock podal v červnu 2023 žádost o o schválení spotového bitcoinového ETF. Byť přišlo až v lednu 2024, samotné oznámení způsobilo prudký růst ceny o více než 20 % během několika dní. Podobně oznámení firem jako PayPal nebo Square o integraci kryptoměn posilují legitimitu bitcoinu, dále zvyšují poptávku a tlačí cenu vzhůru.

Negativní sentiment může cenu srazit podobně dramaticky. Zákaz těžby v Číně v roce 2021 vyvolal pokles ceny o bezmála polovinu během několika měsíců. Hacky a bezpečnostní incidenty, jako byl třeba útok na burzu Mt. Gox v roce 2014 (kdy bylo odcizeno 850 000 bitcoinů), také otřásly cenou kryptoměny i důvěrou v ni.

Veřejné vnímání tyto výkyvy zesiluje. FOMO (strach z promeškání příležitosti) často pohání růst ceny, zatímco efekt FUD (strach, nejistota a pochybnosti) vyvolává panické výprodeje. Sociální média, fóra jako Reddit nebo příspěvky finančních influencerů přispívají k těmto emocionálním cyklům, což způsobuje zpětnou vazbu, jež může eskalovat pohyby cen.

Makroekonomika

Cena bitcoinu mnohdy reaguje i na širší ekonomické trendy. Kryptoměna je vnímána jak jako zajištění, tak jako spekulativní nástroj. Během období nestability, připomeňme třeba finanční krize v Turecku nebo Argentině, poskytuje decentralizovaná povaha bitcoinu částečnou ochranu. Například v Argentině, kde roční inflace letos v říjnu dosáhla 193 %, se bitcoin stal spolehlivým (byť stále volatilním) prostředkem uchování hodnoty, zatímco místní měna rapidně ztrácela kupní sílu. Během konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou pak bitcoin umožnil jednotlivcům převádět majetek přes hranice navzdory sankcím a různým omezením v platebním styku.

Ne vždy se ale cena bitcoinu vyvíjí nezávisle na tradičních trzích. Po prezidentských volbách v USA v roce 2024 posílila kryptoměna společně s dalšími rizikovými aktivy. Pro akcie i kryptoměny totiž vyznívají slibně různá vyjádření budoucí hlavy státu. V posledních letech byl také bitcoin některými komentátory označován jako "další velká akcie na Nasdaqu", protože se jeho cena často vyvíjela ruku v ruce s kurzy akcií v technologickém odvětví.

Regulace

Regulace ovlivňuje cenu bitcoinu tím, že formuje důvěru investorů a určuje chování trhu (v tomto ohledu je samozřejmě minimálně ambivalentní postoj řady "průkopníků bitcoinu", pro které byla atraktivní mimo jiné právě absence jakékoli centrální regulace nad rámec samotného blockchainu a plánu emise bitcoinů). Ve Spojených státech přineslo znovuzvolení Donalda Trumpa vlnu optimismu ohledně kryptoměn, protože zvolený prezident slíbil udělat z USA kryptoměnovou velmoc a podpořil debatu o vytvoření státní strategické bitcoinové rezervy.

Bitcoin ve strategických rezervách USA. Sci-fi, nebo blížící se realita?

Bitcoin ve strategických rezervách USA. Sci-fi, nebo blížící se realita?

Evropská unie je opatrnější. Regulace Markets in Crypto-Assets (MiCA) si klade za cíl komplexně upravit prostředí pro digitální aktiva, a to se zaměřením na ochranu spotřebitelů a stabilitu trhu. Relativně přísná pravidla ohledně souladu a reportování přitom komplikují fungování kryptobyznysu v EU, což zpomaluje expanzi některých firem v odvětví.

V Asii pokračuje formování vlastních legislativních regulačních rámců. Zatímco Hongkong zavádí přátelské přístupy ke kryptu, země jako Indie zůstávají skeptické a jejich politika zůstává nejasná.

Postupem času může regulace přinést větší legitimitu digitálních aktiv, například až na úroveň zákonného platidla, jako tomu bylo v Salvadoru v roce 2021. S rostoucím významem digitálních měn centrálních bank (CBDC) pak může regulace pomoci stabilizovat cenové výkyvy tím, že posílí důvěru v trh a standardizuje jej.

Rostoucí adopce

Přijetí kryptoměn na institucionální úrovni představuje zásadní zlom. Firmy jako MicroStrategy využívají bitcoin jako rezervní aktivum a označují jej nejen za ochranu proti inflaci. Adopcí bitcoinu se mají v prosinci zabývat také akcionáři Microsoftu.

Dalším faktorem je využití bitcoinu na úrovni takzvaného retailu, a to ne(jen) jako investice. Bitcoin se stále častěji používá pro běžné platby a mezinárodní převody. Například mnoho platebních služeb v Latinské Americe přijalo kryptoměnu za účelem minimalizace poplatků a zkrácení doby transakcí. V roce 2024 PayPal rozšířil možnost plateb bitcoinem globálně, což usnadnilo jeho použití pro nákupy, zvýšilo objem transakcí a dále podpořilo jeho přijetí.

Technologický pokrok zlepšuje možnosti používání bitcoinu. Lightning Network (řešení druhé vrstvy) umožňuje rychlejší a levnější transakce, což dělá bitcoin praktičtějším pro mikroplatby a každodenní použití. V roce 2024 pokračovaly společnosti jako Square a Strike v integraci Lightningu, což zlepšilo škálovatelnost a atraktivitu kryptoměny. Adopce na všech úrovních přitom posiluje celou síť, zvyšuje její hodnotu a dlouhodobý potenciál růstu ceny.
Cointelegraph.com

Zdroj: Cointelegraph.com

BitcoinInvestiční alternativyKryptoměny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa