Podvodné tokeny DeepSeek rostou jak houby po dešti. Zkuste se neotrávit

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Nástup levného čínského AI modelu DeepSeek nejenže srazil ceny akcií a bitcoinu, ale také podnítil vznik desítek falešných memecoinů a podvodných webů, které se snaží oklamat kryptoměnové důvěřivce.
V posledních dnech bylo podle startupu Blockaid, který se zaměřuje na bezpečnost v oblasti kryptoměnh, vytvořeno přes 75 tokenů, které se vydávají za oficiální tokeny DeepSeek. Vznikají zejména na sítích Ethereum a Solana. Společnost DeepSeek ale žádný token nevydala a nemá s kryptoměnami nic společného.
Popularita tokenů spojených s projekty založenými na umělé inteligenci podpořila podvodníky v přesvědčení, že spekulanti, kteří chtějí využít hype kolem startupu DeepSeek, si automaticky spojí AI a kryptoměny, aniž by si kladli další otázky. "Není těžké si představit, že investor, který situaci nesleduje podrobně, uvěří, že je ten který token reálným projektem společnosti DeepSeek," uvedl bezpečnostní analytik ze společnosti Blockaid Oz Tamir pro server Decrypt.
Varování před falešnými tokeny
Společnost DeepSeek již začátkem ledna na platformě X případné důvěřivce varovala. "DeepSeek nevydala žádnou kryptoměnu. V současnosti máme na Twitteru pouze jeden oficiální účet. S nikým nebudeme komunikovat přes jiné účty. Buďte obezřetní a dávejte pozor na možné podvody."
Navzdory varováním podvodníci intenzivně pokračují v aktivitách a v některých případech slaví úspěch. Jak uvedl Cointelegraph, dva falešné tokeny DeepSeek získaly pozornost investorů. Jeden z nich dosáhl tržní kapitalizace 48 milionů dolarů, než jeho hodnota rychle klesla, druhý dosáhl kapitalizace 13 milionů dolarů.
Další impulzem pro tyto podvody byl podle Tamira nový americký prezident Donald Trump, který v lednu vydal vlastní memecoin. Dosud nevídaný akt, že tak významný politik vytvoří kryptoměnový token, vzbudil v odvětví smíšené reakce, ale zároveň posílil důvěryhodnost mnohdy falešných tvrzení, že velké společnosti nebo významné osobnosti spouštějí podobné projekty. "To pomáhá podvodníkům proklouznout se schématy, která by byla dříve snadno rozpoznatelná," vysvětlil Tamir.
Jak snadno (ne)naletět
Někteří podvodníci vydávající se za DeepSeek se uchýlili k neobyčejně propracovaným taktikám, aby veřejnost obelstili. Jeden z podvodných webů například připomíná plně funkční kopii skutečné aplikace DeepSeek a vybízí uživatele k připojení jejich kryptoměnových peněženek. Po něm by ale tvůrci webu okamžitě tyto peněženky vyprázdnili. Prostředí, kdy kryptoměnový trh zažívá silnou býčí vlnu (a memecoiny získávají díky Trumpovi a spol. na popularitě), je ideálním podhoubím pro další rozmach kryptoměnových podvodů a phishingových útoků.
Nízká zkušenost mnoha potenciálních obětí s orientací v komplexním světě decentralizovaných financí by ale paradoxně mohla být jejich výhodou. Ačkoli je většina memecoinů vydávána na veřejných blockchainových sítích, které nelze zakázat nebo smazat, lidé je většinou nacházejí na platformách jako Uniswap a DexScreener, kde je uživatelé zároveň analyzují. A tyto společnosti nyní spolupracují s Blockaidem na zajištění toho, aby výsledky vyhledávání nezahrnovaly podvodné tokeny. Přesto neustále vznikají nové a jejich eliminace bude vyžadovat hodně práce. Mnoho DeepSeek tokenů se také vyrojilo na Pump.fun, oblíbené platformě pro spouštění nových memecoinů na síti Solana.
Kdyby se platformám podařilo zdokonalit proces odstraňování podvodných tokenů, byl by to ve smyslu výše uvedeného nepochybně úspěch. Zároveň by to ale mohlo vyvolat další napětí. Mnozí příznivci kryptoměn považují decentralizaci za svatý princip, který by neměl být narušen, a to ani za cenu umožnění kriminality. S tím, jak kryptoměny pronikají hlouběji do kulturního i ekonomického mainstreamu, riziko podvodů zaměřených na nezkušené spekulanty a investory bude narůstat. A s ním i potřeba těmto podvodům bránit. Přijme ale decentralizovaná komunita změny, které by to umožnily?
Zdroj: Cointelegraph.com, Decrypt.co