Donald Tr" />
US MARKETZavírá za: 4 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Anketa: Jaké kryptoměny a proč (ne)patří do plánované strategické rezervy USA?

Donald Trump oznámil plán na vytvoření strategické kryptorezervy, která bude zahrnovat bitcoin, ether, XRP, solanu a cardano. Zeptal jsem se odborníků z české kryptoměnové scény, zda jim tento výběr digitálních mincí pro účel rezervy připadá smysluplný.

Pavel Kohár
Pavel Kohár
5. 3. 2025 | 12:47
Anketa

Pavel Niedoba (Simplecoin)

Jediná kryptoměna, kterou má smysl využít pro dlouhodobé uchování hodnoty, je bitcoin. Tuto vlastnost za posledních 16 let prokázal a všechny ostatní kryptoměny v porovnání s ním ztrácejí na hodnotě. Neexistuje tedy argument pro to, aby v rezervách státu byly nějaké jiné kryptoměny.

Proč to tak je? Protože bitcoin je jako zlato. Je potřeba přeměnit hodně energie k jeho získání. To ho odlišuje. V našem světě musí elektřina zaniknout, aby v tom digitálním vznikl bitcoin. Ostatní měny jako cardano, ether nebo solana byly vytvořeny z ničeho, v podstatě jako lusknutím prstu, a až časem získaly nějakou hodnotu. Altcoiny jako solana, cardano nebo XRP jsou jako startupy, které mají jediný cíl, a to vydělat investorům peníze. Pokud se do státních rezerv USA dostanou, bude to jen kvůli tomu, že si během Trumpovy předvolební kampaň řekly o pozornost. Jejich hodnotu to krátkodobě zvedne, ale dlouhodobě jim bitcoin opět uteče.

Pokud jde o jednotlivé coiny, tak ether, solana i cardano jsou pouze platformy pro další aplikace. Všeobecně je přitom velice sporné, zda jejich nativní tokeny mají mít nějakou spekulativní hodnotu. Navíc jsou to přímí konkurenti. Pokud uspěje solana, je to na úkor etheru. Pokud uspěje cardano, tak na úkor solany. Podle mě je to jen divadlo a v rezervách nakonec bude pouze bitcoin. A pokud se mýlím, budou výše zmíněné altcoiny jen zanedbatelným zlomkem. To by ale nevyhrál zdravý rozum.

Pokud bych měl velice zjednodušit situaci jednotlivých altcoinů, tak ether je dlouhodobě v krizi své vize, je extrémně komplikovaný a řešení je v nedohlednu. Solana je velice nestabilní a málo decentralizovaná a jediný důvod, proč má úspěch, je to, že je rychlejší a levnější než síť Ethereum. Cardano za řadu let nepředvedlo nic, co by stálo za zmínku. Neslouží původnímu účelu, neexistují na něm žádné smysluplné aplikace. XRP je pak pouze využitím kryptoměnových principů pro standardní bankovní systémy. U něj jediného dává smysl, aby jeho token měl spekulativní hodnotu. Jeho využití ale naprosto závisí na zájmu bank a naději, že ho konkurence nepředežene. Stačí to na to být ve státních rezervách? Je to jako vzít náhodně pět velkých startupů ze sta a dát jejich „akcie“ do rezerv USA.

Igor Pauer (Veroblock)

Nejsem toxický bitcoinový maximalista, v tomto případě bych ale postupoval opatrněji než Donald Trump a do strategických rezerv bych zařadil výhradně bitcoin. Na druhou stranu chápu, že z ekonomického hlediska je pravděpodobnost extrémnějšího zhodnocení spíše na straně altcoinů. Moje výhrady k jednotlivým altcoinům jsou (ve zkratce) následující:

  • ETH: Problém zvaný rollback (proces vrácení blockchainové sítě do předchozího stavu, obvykle za účelem opravy chyb, navrácení ukradených prostředků nebo odvrácení škodlivé transakce, který ovšem zároveň narušuje neměnnost a důvěru v decentralizaci daného blockchainu; při nedávném hackerském útoku na burzu Bybit se zvažoval další rollback), a příliš silný vliv nadace na celé ETH (včetně prémie, neexistence capu a nejasných pravidel tvorby, ale to je na dlouhou diskuzi). Ze zmíněných altcoinů je to ale podle mě nejlepší kandidát.
  • XRP: Plusem je nějaký use case, nevýhodou je kontrola více než 50 % objemu jednou entitou.
  • Solana: Má obrovské technické problémy, existuje privilegovaný kanál na její vypnutí a úpravy. Za mě shitcoin. Mají ji ale v lásce investoři a velké fondy, které na manipulaci s ní v minulosti vydělaly na retailových investorech.
  • Cardano: Chybí reálný use case. Má legendárně komplikovaný white paper, podle mě typický nesmyslný akademický projekt. Porovnejte jeho využití například s bitcoinem, litecoinem nebo monerem.

Celkové zhodnocení by bylo samozřejmě složitější než načrtnuté (spíše negativní) aspekty jednotlivých kryptoměn. Výsledek by ale byl stejný – podle mého názoru tyto altcoiny do rezerv nepatří.

Roman Valihrach (Coinmate)

Pokud by státy měly budovat kryptorezervy, jedinou smysluplnou volbou je bitcoin. Stejně tak, jako země uchovávají fyzické zlato, mělo by pro ně mít smysl i držení jeho digitální obdoby. Bitcoin je decentralizovaný, odolný vůči regulacím a má pevně daná pravidla, jež nelze svévolně měnit.

To ale neznamená, že ostatní kryptoměny nemají hodnotu nebo zajímavé využití. Pouze slouží spíše jako technologické platformy než jako prostředky na uchování hodnoty. Investovat do nich peníze daňových poplatníků proto považuji za zbytečně rizikové.

  • Ethereum: Nejrozšířenější a nejvíce decentralizovaná smart kontraktová síť. Má největší ekosystém, nejvíce vývojářů a nejvyšší TVL v DeFi. Po přechodu na Proof of Stake (PoS) se sice objevují debaty o koncentraci stakingu u velkých hráčů, ale nic to nemění na tom, že Ethereum zůstává hráčem číslo jedna.
  • Solana: Rychlejší a levnější než Ethereum, což jí pomohlo přilákat uživatele i vývojáře. Má ale nižší decentralizaci, menší počet validátorů a problémy se stabilitou sítě (historie výpadků). Pokud jde o aktivitu uživatelů a transakce, je největším konkurentem Etherea.
  • Cardano (ADA): Jeho komunita a akademický přístup jsou silné, ale pokud jde o reálné využití smart kontraktů, je oproti etheru i solaně ozadu. Vývoj jde pomaleji a adopce je relativně malá.
  • XRP (Ripple): Není zcela centralizovaný, jeho síť nefunguje jako klasický blockchain a velkou roli v řízení hraje Ripple Labs. Cílí hlavně na tradiční finanční instituce, propojení s kryptosvětem je do značné míry jen marketingová strategie. Ve filozofii decentralizace má daleko k etheru a bitcoinu.

Josef Tětek (Trezor)

Předně si nemyslím, že by USA měly vůbec nějakou bitcoinovou či jinou kryptoměnocou rezervu budovat. Spojené státy americké mají momentálně dluh přes 36 bilionů dolarů (122 % HDP) a obří roční deficity. Stát jednoduše nemá za co nakupovat. Případné nákupy by tudíž šly na účet daňových poplatníků či dále navyšovaly dluh.

Pokud k budování rezervy dojde, měla by zahrnovat pouze bitcoin. Vše ostatní zavání insider tradingem a lobbyingem, jelikož ostatní zvažované coiny jsou na rozdíl od bitcoinu silně centralizované a vůči bitcoinu dlouhodobě ztrácejí. Nyní se pouze snaží o bailout na účet daňových poplatníků.

AnketaBitcoinEthereum (ether)Investiční alternativyKryptoměny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa