Ether je nejvíce podhodnocený za 17 měsíců. Vrátí se jeho cena na 4 000 USD?

Ether je v současnosti podhodnocený podobně, jako tomu bylo před výraznými býčími trendy v minulosti. Institucionální investoři a další velcí hráči významně akumulují druhou největší kryptoměnu, což podporuje spekulace o možném růstu ceny v letošním roce. Vrátí se kurz k hladině 4 000 USD?
Indikátor MVRV Z-Score porovnává tržní kapitalizaci kryptoměny (všechny mince v oběhu při aktuální tržní ceně) s cenou reálně zaplacenou při přesunu na blockchainu (pokud někdo například koupil ether za 1 000 dolarů a nyní je jeho cena 2 200 dolarů, realizovaná hodnota stále počítá s původní nákupní cenou, dokud není ether opět přesunut) a měří jejich odchylku od historického průměru. Pokud je skóre vysoké, znamená to, že kryptoměna je pravděpodobně nadhodnocená, zatímco nízké skóre signalizuje podhodnocení a potenciální příležitost k nákupu. Ukazatel tak pomáhá investorům identifikovat období, kdy může být aktivum vhodné k akumulaci, nebo kdy je naopak v přehřátém režimu blízko cenového vrcholu.
Aktuálně se MVRV Z-Score etheru nachází v grafu v blízkosti zelené zóny, která byla historicky spojována s podhodnocením. Naznačuje to, že se ether obchoduje se slevou ve srovnání s celkovým tokem kapitálu do sítě. Ukazatel je nejníže za 17 měsíců.
Naposledy byl ukazatel takhle nízko v říjnu 2023, tedy těsně předtím, než cena etheru v následujících měsících vzrostla téměř o 160 % a přiblížila se k 4 000 USD. Také poklesy indikátoru do zelené zóny v prosinci 2022 a v březnu 2020 předcházely býčím trhům.
Údaje z CryptoQuant ukazují, že denní přílivy etheru do akumulačních adres prudce vzrostly na nejvyšší úroveň za poslední roky. Překonaly tak toky z období akumulace před hlavními býčími trhy.
To naznačuje, že institucionální investoři a dlouhodobí držitelé agresivně akumulují ether, zatímco jeho MVRV Z-Score zůstává nízko. Tento trend potvrzují on-chain data etheru sledující takzvané velrybí adresy. Je pozoruhodné, že etherové "velryby", které drží 1 000 až 10 000 mincí, významně akumulují od července 2024, kdy byly v USA spuštěny spotové ETF zaměřené na ether.
Většina období této akumulační fáze se shoduje s poklesem ceny etheru. To indikuje, že tyto "velryby" nakupují při propadech. Jinými slovy, velcí investoři očekávají, že cena etheru v roce 2025 poroste.
Může se cena etheru vrátit na 4 000 USD?
V současnosti se ether obchoduje za zhruba 2 200 USD. Cena testuje spodní trendovou linii symetrického trojúhelníku a 200týdenní exponenciální klouzavý průměr (EMA). Tato kombinace technických úrovní podpory zvyšuje pravděpodobnost silného odrazu ceny výše. Historicky podobné situace předcházely zásadním změnám trendu, čímž se vytvořily podmínky pro růst k horní trendové linii trojúhelníku. Ta je nyní okolo 3 650 USD.
Neutěšený pohled z ptačí perspektivy
Zatímco technické indikátory dávají investorům do druhé největší kryptoměny naději na zvrat, historická zkušenost tak veselá není. Ether vůči bitcoinu v posledních letech razantně oslabil, za poslední rok jeho cena vůči ceně největší světové kryptoměny spadla o bezmála 60 %.
Situaci nepomohly zvrátit ani spotové etherové ETF, do kterých někteří investoři vkládali velká očekávání. Přílivy kapitálu do těchto instrumentů jsou od jejich vzniku spíše zklamáním.
Situaci zrovna dvakrát nepomohl ani spoluzakladatel kryptoměny Vitalik Buterin, který začátkem března uvedl, že by iniciativu na sítí Ethereum měly převzít "mladé pušky". Tím se mu povedlo rozvířit spekulace, že brzy pověsí ether na hřebík a stáhne se do ústraní.
Zatím jsme na trhu s etherem svědky marného čekání na nové maximum. K němu má trh nyní hodně daleko. Uvidíme, zda čas dá za pravdu vyznavačům technické analýzy, nebo rozhodnou jiné faktory.
Zdroj: Cointelegraph.com