US MARKETOtevírá za: 2 h 21 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Bitcoin dlouhodobě sílí a víra v něj narůstá. Není to jen sázka na růst ceny

Nikdo nedokážeme s jistotou říci, jak se bude vyvíjet cena bitcoinu. Věřím ale, že loňské podzimní proražení kurzu na nová maxima bylo začátkem dalšího bull runu neboli dlouhodobé vlny růstu hodnoty největší kryptoměny. Bull run není pouze ekonomickým fenoménem, jeho hlavní význam spočívá v podpoře širšího přijetí bitcoinu i dalších kryptoměn jako skutečné alternativy k tradičním finančním systémům díky hodnotám jako decentralizace, finanční svoboda a technologické inovace. Jak takový bull run ovlivňuje náladu v kryptokomunitě i u širší veřejnosti, co čekat od toho aktuálního a proč by každý, kdo chce být součástí světa bitcoinu a kryptoměn, měl hledět za horizont cenového grafu a nezapomínat na opatrnost?

Bach Nguyen
Bach Nguyen
19. 3. 2025 | 10:27
Názory

Pro mnoho investorů představuje bull run období, kdy se jejich víra v decentralizaci a technologický pokrok nejen zúročuje, ale kdy také ožívá nadšení a motivace pokračovat ve vývoji a adopci těchto inovací. Přirozeně se dostavuje určitá euforie, všichni vidí rádi grafy růstu cen. A tento růst láká další zájemce o kryptoměny.

Je ale potřeba rozlišovat mezi bitcoinem, altcoiny a takzvanými memecoiny. Memecoiny svou vysoce volatilní povahou fungují jako určitá loterie, v níž by měl být člověk maximálně obezřetný. Alternativní blockchainy, jako je například ethereum, slouží k různým technologickým inovacím. Samotný bitcoin je ale jedinečná technologie, která vznikla jako digitální hotovost a uchovatel hodnoty, podobně jako zlato. Je odpovědí na finanční krizi z roku 2008 a stojí za ním filozofie decentralizace a finanční svobody. Právě bitcoin je od počátku motorem bull runů a růstu cen dalších kryptoměn.

První významný bull run bitcoinu přišel v roce 2013, kdy se díky burzám jako Mt. Gox, která tehdy zpracovávala většinu transakcí, stal dostupnější širší veřejnosti. Cena vzrostla z 13 USD na začátku roku na více než 1 000 USD v listopadu, což bylo poháněno zvýšenou adopcí a efektem takzvaného halvingu, tedy snížením tempa tvorby nových bitcoinů. Tento růst zarazily problémy spojené s kolapsem Mt. Gox, kdy při hackerském útoku zmizelo přes 850 000 bitcoinů. To otřáslo trhem i důvěrou v bitcoin.

Další významný bull run přišel v roce 2017, kdy bitcoin dosáhl nových rekordů díky rostoucímu mediálnímu zájmu a postupnému uznání bitcoinu (a později dalších kryptoměn) jako mainstreamového fenoménu.

Další bull run je podle nás již tady, ale jeho plná síla se teprve ukáže. Cena bitcoinu začátkem prosince poprvé překročila 100 000 USD, v současnosti se kurz pohybuje lehce nad 80 000 USD. Velcí hráči jako BlackRock, Strategy nebo Tesla do bitcoinu dále investují a technologické inovace, například Lightning Network, přispívají k efektivnímu zpracování mikrotransakcí. To je klíčové pro širší adopci bitcoinu jako platebního prostředku.

Co bull run, to větší zájem veřejnosti

Zvýšený optimismus až nadšení a aktivita mezi členy komunity, i to definuje bull run. Soudržnost bitcoinové komunity je během těchto období maximální, lidé sdílejí informace a vzájemně se podporují. V obdobích propadů cen je to naopak, atmosféra bývá spíše pesimistická a provázená diskuzemi o rizicích a dlouhodobých strategiích, jako je průměrování nákupních nákladů (dollar cost averaging, DCA) a další strategie pravidelného investování.

Je ale potřeba vnímat, že růst ceny během bull runu někdy vyvolává až přílišné nadšení širší společnosti. Osobně mě v takových dobách nejvíce baví pozorovat, jak se trh dostává do širšího povědomí a společnost jej akceptuje. Viditelnost bitcoinu na tradičních finančních trzích i ve veřejném prostoru přitahuje nové investory a uživatele.

Když ceny kryptoměn rostou, část veřejnosti to stále vnímá jako "letadlo", a když dojde k poklesu, považují to někteří za důsledek celého podvodu. Problém je v tom, že mnoho lidí naskakuje na růstovou vlnu s vidinou snadného zisku, aniž si kryptoměny, rozdíly mezi nimi a celý trh podrobněji nastudují. Do investičního vlaku nasedají, když jede nahoru, což je vlastně ten nejméně vhodný čas. To ale není případ pouze trhu s bitcoinem a kryptoměnami, vidíme to u každého aktiva, které je zrovna populární.

Obdobné je to během každého bull runu. Ten současný ale probíhá současně s postupným institucionálním přijetím v podobě spotových bitcoinových ETF nebo budování firemních (a potenciálně i státních) rezerv. To pomáhá bitcoinu nabývat status digitálního zlata a posouvá to názor široké veřejnosti směrem k větší důvěře. Rozdíly mezi obdobími růstu a poklesu jsou i proto s každým cyklem menší. Pro bitcoin a kryptoměny jsou každopádně bull runy nepostradatelné, protože upevňují jejich pozici na finančních trzích a přitahují nové nadšence i institucionální hráče.

Jaký bude současný cyklus?

Stále ještě začínající bull run vykazuje trochu jiné charakteristiky než ty předešlé. Opět se objevují memecoiny, tedy kryptoměny, které vznikají na základě internetových memů nebo populární kultury, a to často bez hlubší technologické nebo ekonomické inovace. Ty jsou spíše spekulativní než technologicky přelomové. Sázky na tato riziková aktiva mohou sice přinést nečekaně velké zisky, ale i hluboké ztráty. I když bull runy bývají obecně dobou optimismu a růstu, opatrnost je namístě, protože vysoká volatilita kryptoměn, tedy hlavně altcoinů a memecoinů, může být zrádná.

Každý bull run je příležitost, ale také výzva. Přináší nejen exponenciální růst, ale i potřebu uvědomění si toho, že ne všechny kryptoměny jsou si rovné. Je potřeba rozlišovat, které kryptoměny opravdu stojí na hodnotách, jež přesahují pouhé cenové grafy.

Aktuální bull run může významně ovlivnit rostoucí institucionalizace trhu s kryptoměnami a bitcoinem. Tradiční finanční instituce jako hedgeové fondy vstupují do kryptoměnového prostoru, čímž přispívají k jeho větší stabilitě. Dalším důležitým faktorem je větší důraz na regulaci a transparentnost, jež mohou na trh přivést další konzervativní investory.

Bitcoin neznamená pouze růst ceny. Upínat se k býčímu trendu není rozumná strategie, jakkoli dosud růstové fáze byly pevnou součástí "hry". Má smysl budovat smysluplné a životaschopné produkty bez ohledu na aktuální fázi trhu. Býčí trend to může pouze urychlit a usnadnit. Víra ve světlou budoucnost bitcoinu by podle mého názoru měla být trvalá a nezávislá na výkyvech trhu, bull run je ale dobrá příležitost k edukaci veřejnosti.

BitcoinInvestiční alternativyKryptoměnyNázoryPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa