Žijeme v nové bitcoinové době? Tyto dva grafy to naznačují

Cena bitcoinu se drží hluboko pod historickým maximem, je ale nad vrcholem z předchozího cyklu. Noví spekulanti jsou možná zklamaní, pravověrní hodleři ale mohou být v klidu. Jakkoli se jim "jejich" svět kvůli regulaci a stále širšímu přijetí u veřejnosti i velkých tržních hráčů mění před očima.
Cena bitcoinu se po loňském jarním halvingu (snížení odměny "vyplácené" v bitcoinech pro těžaře měny, tedy zpomalení emise nových bitcoinů, na polovinu) výrazně odchyluje od historicky běžné trajektorie. Kurz by na základě zkušeností z předchozích cyklů měl být výrazně výše. Realita je ovšem jiná.
Proč? Halvingy podle všeho již nejsou pro trh tak významné. Vzhledem k tomu, že již bylo vytěženo 94 % všech bitcoinů, hraje snížení odměny za těžbu již jen okrajovou roli ve srovnání s jinými faktory, jež ovlivňují nabídku a poptávku na trhu. Cena bitcoinu je totiž v současnosti mnohem více ovlivňována makroekonomickým prostředím a aktivitou institucionálních investorů.
Právě institucionální hráči se stali klíčovým faktorem. Zásadním nástrojem jsou pro ně spotové ETF, které jsou na trhu od začátku loňského roku. Tyto fondy mohou prudce měnit toky kapitálu na trhu s bitcoinem. Od jejich spuštění jsou toky peněz v nich silným hybatelem ceny kryptoměny. Cena stihla vzrůst nejprve ze zhruba 40 na 70 tisíc dolarů, následně až k 110 tisícům, aby následně prudce korigovala. Toky peněz ve spotových ETF evidentně úzce souvisejí s nabídkou a poptávkou po bitcoinu.
V posledním týdnu se situace mírně stabilizovala a odlivy kapitálu z ETF ustaly. To může může naznačovat změnu nálady na trhu, konkrétně u velkých investorů, pro které jsou právě spotové ETF přístupnou a mnohdy i z hlediska regulace nejschůdnější možností, jak si budovat expozici vůči největší kryptoměně. Pokud se trend opravdu otáčí a kapitál ve spotových ETF začne opět narůstat, může to spustit novou vlnu růstu ceny bitcoinu.
Zdroj: Ecoinometrics