Kup a drž: Na papíře hračka, ve skutečnosti téměř nadlidský úkol
|

Kup a drž: Na papíře hračka, ve skutečnosti téměř nadlidský úkol

Strategie "kup a drž" na papíře vypadá jednoduše. Stejně jako třeba meditace nebo boj s nadváhou. Když ale přijde na lámání chleba, žádná hračka to rozhodně není.

Investiční strategie Kup a drž Investování

Koupit akcie a držet je bez jakéhokoli zásahu několik desítek let je jedna z nejlepších investičních strategií. Zároveň jde o jednu z největších výzev, na investory je totiž během nepříznivých podmínek na burzách vyvíjen obrovský tlak, kterému většina z nich nakonec podlehne.

"Když ceny akcií rychle spadnou o několik desítek procent, investoři zpravidla zpanikaří. Propady na trzích navíc bývají spojeny s nepříznivým vývojem ekonomiky, který zvyšuje jejich obavy z budoucnosti," říká Nick Maggiulli z webu Of Dollars and Data.

Většina investorů vyznávajících strategii "kup a drž" tvrdí, že oni se za žádných okolností zviklat nenechají. Když ale přijde na věc, zachovají se zpravidla stejně. Dvojnásob to platí pro ty, kdo na trhy vstoupili až po krizi z let 2007 a 2008, a příští výrazný pokles cen akcií tak pro ně bude první ostrou zkouškou.

"Moje rada je jednoduchá: Spojte se se zkušeným investičním poradcem, o kterého se budete moci opřít, až půjde do tuhého," říká Maggiulli. "Jinak dříve nebo později skončíte jako ti, kterým se dnes vysmíváte."

Strategie "kup a drž" nemusí být nuda
Už drahnou dobu se vede boj proti sestavování portfolia z jednotlivých akcií, takzvanému stock pickingu, a časování trhu. A skutečně se potvrzuje, že drobní investoři by se měli soustředit na dlouhodobé investování prostřednictvím levných indexových fondů.
Zdroj: Of Dollars And Data