Co rostoucí cena zlata říká o české koruně?

Cena unce zlata nedávno poprvé v historii stoupla nad 60 000 Kč. Došlo k tomu v den zářijového zasedání bankovní rady České národní banky, která snížila sazby o dalších 25 bazických bodů. Sledujeme další kapitolu příběhu o tom, co papírové měny v současnosti vlastně představují.
Ve chvíli, kdy centrální banky snižují úrokové sazby, cena zlata roste. V Česku se koncem září tato situace opět potvrdila. Česká koruna, ale i jiné zahraniční měny jsou dluhem a jejich relativní hodnota v porovnání s jinými měnami je z podstatné části dána úrokovou sazbou. S tím, jak skrze bankovní systém narůstá množství dluhových peněz (například zadlužováním státu), ruku v ruce se snižujícími se sazbami a stagnací HDP klesá hodnota české koruny vyjádřená ve zlatě. V roce 1993 stála unce zlata zhruba 10 000 Kč, koncem letošního září 60 000 Kč. To znamená ztrátu hodnoty české koruny ve zlatě na úrovni 84 %.
Ale koruna v tom není sama. Důvěra v americký dolar klesá a světové centrální banky hledají jiný způsob, kam uložit své rezervy. Globální Východ a Jih dlouhodobě hledají alternativy k americkému dolaru, a některé země tak za své obchodní přebytky aktivně nakupují zlato namísto amerických dluhopisů. USA a západní svět jsou zvyklé se dlouhodobě zadlužovat, a proto budou mít s hledáním kupců pro své dluhy stále větší problémy. Pokud jejich ekonomiky nebudou schopny zajistit odpovídající růst HDP, nevyhnutelně se řítí do další inflační vlny. Aktuálně indikuje cena zlata v českých korunách budoucí míru inflace přes 33 %. Podobná byla situace před pandemií covidu-19.
Správce devizových rezerv České republiky přitom nejvhodnější dobu na nákupy zlata propásl. Česká koruna je do značné míry ve vleku globálních událostí. Bylo zásadní chybou, že k nákupu zlata nepřistoupily dřívější rady České národní banky mnohem dříve, zvláště když "natiskly" zhruba dva biliony korun. Důsledky těchto rozhodnutí se potáhnou po generace.
Česká národní banka sice své zásoby zlata zvyšuje, začala s tím ale pozdě a kov nakupuje výrazně dráže, než mohla. Počínaje podzimem 2022 odstartoval nový osmiletý cyklus, během kterého cena zlata roste. Z historických dat vyplývá, že zlato v amerických dolarech obvykle zdražuje prvních pět let, přičemž vrchol současného cyklu by měl nastat kolem roku 2028. Pak dojde k dlouhodobějšímu klesání kurzu, jehož výsledkem bude zahájení nového osmiletého cyklu. Cena zlata se nedávno vyhoupla nad hranici 60 000 Kč, která byla pro mnohé ještě začátkem roku nepředstavitelná. Podle dosavadního vývoje dosáhne cena unce zlata v letech 2027-2028 až 100 000 Kč.