Méně povolenek v ETS? ČEZ by ze situace měl těžit, mezi vítězi ale nebude, tvrdí analytik
|

Méně povolenek v ETS? ČEZ by ze situace měl těžit, mezi vítězi ale nebude, tvrdí analytik

Evropský parlament 15. února schválil změny ETS (Emissions Trading System), které mimo jiné znamenají zdvojnásobení plánovaného stahování emisních povolenek do MSR (Market Stability Reserve) v letech 2019 až 2022 (z 12 % na 24 %). Co to může znamenat pro ČEZ a jeho akcie?

ČEZ Akcie ČR Energetika Emisní povolenky Evropská unie Ekologie Ekologie a životní prostředí

Schválená změna znamená, že během let 2019-2022 bude z obchodního systému staženo 24 % emisních povolenek. Ačkoli jde po dlouhé době o zásadní změnu ETS, ceny emisních povolenek zatím zůstávají prakticky beze změny okolo 5 EUR/t.

"Buď je trh přesvědčen, že změny neprojdou Evropskou radou, nebo považuje za důležitější stávající výrazný nadbytek povolenek na trhu, který na konci roku 2016 dosahoval 1,7 miliardy kusů. Nicméně očekáváme, že pokud Evropská rada 28. února podpoří návrh změn schválený Evropským parlamentem, dojde k růstu ceny povolenek potenciálně až na dvojnásobek, tedy o 5 EUR/t," napsal před jednáním rady analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

Evropská rada se následně na konci února shodla, že dosavadní snaha o omezování emisí v Evropě je napřena správným směrem, čímž de facto potvrdila plánované změny. Nyní se povedou jednání na úrovni Evropské rady, Evropského parlamentu a Evropské komise o finální podobě nejen změn v ETS, ale o celé koncepci boje za lepší ovzduší.

Ale zpět k povolenkám. Vliv očekávaného nárůstu jejich ceny by byl významný pro řadu energetických firem včetně ČEZ. "Předpokládáme, že nárůst ceny povolenek o 5 EUR/t by zvýšil ceny silové elektřiny na trzích založených na uhelných zdrojích o 4,5 EUR/MWh a o 1,8 EUR/MWh na trzích využívajících plyn. Při neměnných ostatních faktorech by tak zvýšení ceny povolenek o 5 EUR/t mohlo zvýšit zisk na akcii (EPS) ČEZ v roce 2019 až o 20 %," uvedl Miřátský.

Analytik svá slova podtrhl přehledem vlivu zvýšení cen povolenek na EPS velkých evropských výrobců elektřiny na základě výroby z jaderných a vodních zdrojů a při uplatnění 25% firemního daňového zatížení. Je zřejmé, že k největším beneficientům z rostoucích cen povolenek patří výrobci se zdroji s nižšími emisemi oxidu uhličitého, jako jsou Verbund (35 %), EDF (32 %) nebo Fortum (24 %). Pozitivní vliv by však zvýšení cen povolenek mělo i na ziskovost energetických firem s vyšším podílem uhelných zdrojů, jako jsou ČEZ (19 %), Uniper (11 %), RWE (11 %) nebo E.ON (8 %).