Může akciová rally pokračovat? Tyto tři indikátory napoví
|

Může akciová rally pokračovat? Tyto tři indikátory napoví

Akciová rally, která na Wall Street odstartovala v druhé polovině března, je strhující. Index technologického trhu Nasdaq Composite se od začátku roku již přehoupl do plusu a S&P 500 již na úrovně z konce loňského roku ztrácel méně než deset procent. V poslední době ale růst cen akcií zpomalil a indexy se pohybují do strany. Co čekat v dalších měsících?

Americké akcie Rally Ekonomické a tržní indikátory

Indikátor HSNSI (Hulbert Stock Newsletter Sentiment Index), vycházející z postojů krátkodobých investorů časujících trh a vyjadřující průměrnou doporučenou expozici investičního portfolia vůči akciovému trhu, je při poměrně silné korelaci s indexem Dow Jones Industrial Average stále na velice nízkých hodnotách, a má tak dost prostoru k růstu.

Ukazatel NDR Daily Trading Sentiment Composite se pro změnu mezi 25. únorem a 28. dubnem držel 45 po sobě jdoucích dnů v pásmu extrémního pesimismu, což se stalo teprve poosmé od roku 1980. Opačně ale vyznívá Citi Panic/Euphoria Model, který je na horní hraně neutrálního pásma a podle Citigroup indikuje asi 80% pravděpodobnost poklesu cen akcií v horizontu příštích 12 měsíců.

"Čistě z hlediska těchto ukazatelů mají v krátkodobém horizontu americké akcie prostor k dalšímu růstu, s prodlužujícím se horizontem však narůstá pesimismus investorů," říká Mark Hulbert, zakladatel Hulbert Financial Digest, s tím, že investoři se obávají jak možné druhé vlny pandemie, tak výraznějších změn v chování spotřebitelů s negativními dopady na firmy.

Centrální banky jako matky falešných trhů: Dluhopisy i akcie jsou mimo realitu
Za uplynulé dva měsíce nalily centrální banky v čele s Fedem na světové trhy skrze odkupy aktiv okolo čtyř bilionů dolarů. Po deseti letech kvantitativního uvolňování to v době koronavirové krize vlastně není žádné překvapení, objem nákupů dluhopisů (státních i firemních), ETF a dalších typů cenných papírů je ale v tak krátké době bezprecedentní. Podle Bank of America Securities jsou v důsledku kroků centrálních bank akciové trhy odtržené od reality, o těch dluhopisových ani nemluvě.
Zdroj: MarketWatch