Na stopě porážení trhu aneb Nelžete sami sobě
|

Na stopě porážení trhu aneb Nelžete sami sobě

Většina průzkumů týkajících se (ne)úspěšnosti aktivně spravovaných fondů uvádí, že asi 80 % manažerů není schopno překonávat indexy. To znamená, že jen pětina manažerů je nad průměrem a dokáže překonávat trh. Problém je, že většina manažerů a investorů obecně je přesvědčena, že do těch dvaceti procent bude patřit.

Chyby v investování Psychologie Diverzifikace investic Investování Ponaučení pro investory

Výsledky různých studií týkajících se úspěšnosti investičních manažerů se mohou lišit, ale obecně platí, že v horizontu delším než tři roky má osm z deseti manažerů horší výsledky než akciové indexy. Není se proto čemu divit, že stále více lidí ukládá peníze do indexových nástrojů a ETF.

Určitě se ale najde dost těch, kteří si myslí, že se do těch 20 % vejdou. Když vezmeme v potaz, že většina manažerů pochází z dobrých škol, a má tak důvod si myslet, že má předpoklady být nad průměrem, nepřekvapí, že je aktivních správců stále hodně.

Jen uvažte, že z 2,6 milionu studentů, kteří v roce 2020 půjdou na vysokou školu v USA, se jen procento dostane na ty nejprestižnější univerzity (Harvard, Yale, Princeton a Columbia). Nelze se pak divit, že studenti z tohoto procenta mají pocit, že patřit mezi 20 % nejlepších bude hračka.

Sebeklam jako největší nepřítel

Lidé ale ani nemusejí studovat na nejlepších školách v USA. Velká část lidí je přesvědčena, že je v té či oné oblasti lepší než průměr. Utvrdzovat se v takovém pocitu je mnohem jednodušší než skutečně patřit mezi nadprůměrné.

Ani nadprůměrný intelekt navíc nakonec sám o sobě nestačí na to, aby investor aktivním přístupem překonával trh. Chytrost může pomoci k úspěchu na trzích, ale nejspíše člověka nepovede k tomu, aby vybíral jednotlivé akcie a věřil, že se nesplete.

Jiná cesta

Základem pro to, aby byl investor nadprůměrný, není přemlouvání sebe sama o tom, že dokáže překonávat indexy. Když chce být investor lepší než ostatní, měl by investovat jinak. Je vlastně jedno, o jakou strategii půjde, zda jejím základem bude vyhýbání se velkým indexům a investování do toho, čemu se ostatní vyhýbají. Investor, který se chová jako dav, nemůže očekávat lepší výsledky než ostatní.

Pro někoho může být nejlepším přístupem pasivní investování do indexů, díky kterému má jistotu, že překoná čtyři pětiny portfoliomanažerů. Někteří se pokusí porazit trh, z nich větší část selže, zatímco ta menší uspěje. A ti, kdo se spolehnou na indexy, se vklíní mezi ně.

Zdroj: Of Dollars And Data