Těžké časy pro počítačově řízené fondy

Je skutečně medvědí trh u konce a je letošní silný růst akcií začátkem nového býčího trhu? Odpověď hledejme u kvantitativně (počítačově) řízených fondů.
Rapidní růst akcií od březnových minim "se neslučuje" s výkonností, kterou tradičně předvádí fondy, jejichž investiční rozhodnutí řídí počítačové modely.
Tyto fondy vydělávají většinou peníze tak, že vsází na růst kvalitních akcií a zároveň mají sázky na pokles u akcií, které se jim zdají předražené.
Momentum
vyjadřuje optimismus většiny investorů na daném trhu a v daném intervalu.
Po většinu letošního roku jim však tato strategie moc nevychází, protože tvz. momentum akcie jako je zestátněná pojišťovna AIG nebo nad propastí vrávorající síť kasin MGM Mirage patří mezi lídry současného akciového růstu na Wall Street, a přitom se paradoxně jedné o společnosti s velmi špatným hospodařením a nevalnou perspektivou růstu zisků.
Celková výkonnost těchto fondů je sice zklamáním, ale ne katastrofou. Kvantitativní fondy v srpnu zhodnotily o 9,6 procent naproti tomu průměrný hedgový fond vydělal svým podílníkům v průměru čtrnáct procent.
Některé velké počítačem řízené fondy však utrpěly velké ztráty. Například fond MAN AHL Diversified spadl v srpnu o 14% nebo velmi známý Renaissance Technologies -12 %.V posledních dnech se ztráty některých těchto fondů ještě prohlubují.
Podle statistiky banky Barclays se akcie, u kterých je zaznamenán vysoký podíl na krátko prodaných akcií tzv. short interest, staly nejrůstovějšími v posledních několika týdnech, naopak akcie společností kterým se zlepšily výhlídky hospodaření se daří hůř než hlavním burzovním indexům.
Problémy, které nyní řeší kvantitativně řízené fondy, automaticky neznamenají, že jsou jejich počítačové algoritmy "k ničemu", ale mohou být znamením, že růstová euforie na burzách má na čase si dát pauzu.
Zdroj: WSJ