Investicniweb.cz: TOP 10 článků týdne

Deset nejlepších článků a videí na Investicniweb.cz uplynulého týdne.
4 grafy, které z vás udělají medvěda Akciové trhy nyní zažívají jedno ze svých nejkolísavějších období v historii a řada investorů po velkých výprodejích velmi seriózně zvažuje nákup levných akcií. Následující grafy, které z burzovních almanachů připravil server Dshort.com vás přesvědčí, že být nyní býkem může být slušně řečeno velmi ošemetné.
Nick Beecroft (Saxo Bank): Ruce pryč od akcií! Svět čeká bouře, je čas na bezpečný přístav. Ten nabízí mimo jiné i singapurský dolar a nebo korejský won. Stejně tak investice ochrání i americké dluhopisy. A to i přesto, že agentura S&P nedávno snížila Spojeným státům rating, tedy známku důvěry. V rozhovoru pro Investiční web to řekl konzultant banky Saxo Nick Beecroft, který naopak varuje před akciemi.
Medvědí trh potvrzen. Černé kříže kam se jen podíváš Již v červnu upozornil Investiční web, že některé významné akciové trhy brzy očekávají, nebo již zažívají, co se podle technické analýzy nazývá "dark cross" nebo "death cross" (protnutí křivky 50denního váženého průměru s 200denním váženým průměrem), což indikuje začátek sestupného trendu. Nakonec se toto varování naplnilo a svůj "Dark Cross" postupně zažily všechny významné indexy. S&P 500 byl v minulém týdnu jedním z posledních.
David Rosenberg: Jak zajistit portfolio proti přicházející recesi David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég investiční společností Gluskin Sheff, radí, jak zkonstruovat své portfolio, aby bylo dostatečně imunní proti nástrahám zpomalení ekonomiky. V následujícím článku se dozvíte, že obranou proti recesi nemusí být vždy jen úprk z akciového trhu a přesun financí do hotovosti - existují rafinovanější a výnosnější způsoby zajištění.
Radek Urban (ISČS): Nečasujte trh, investujte pravidelně Další recese nás možná čeká, ale to neznamená konec světa. V současném volatilním prostředí by investoři měli využívat pravidelného investování stejných částek a dodržovat investiční horizont. Rozhodně by se neměli pokoušet načasovat trh, říká Radek Urban, náměstek generálního ředitele Investiční společnosti České Spořitelny.
7 důvodů, proč se trhy potýkají s tak velkou volatilitou V poslední době vykazují akciové trhy značnou volatilitu. Podobně divokých výkyvů jsme byli svědky v roce 2008 nebo při "flash crash-i" 6. května 2010. Pokud se podíváme dále do historie, všimneme se velké volatility například v říjnu 1987 o tzv. "černém pondělku", když index Dow Jones utrpěl za jeden den ztrátu 22,6 %.
Hitparáda největších světových propadů na burze Některým investorům mohou připadat současné úvahy o nástupu dalšího medvědího trhu jako nepochopitelné, protože od minulé krize přeci ještě nestačilo uběhnout dostatek času. Zakořeněnou představu, že po velkém propadu bude opět následovat delší období růstu, vyvracejí i mnohé zkušenosti z novodobé historie. Nejvýznamnější medvědí éry trvaly přes nepatrné pokusy o zotavení trhů zpravidla více než desetiletí.
Petr Čermák: Psychologické faktory nyní vládnou nad burzovními parkety Jak se chovat, když trhy ovládne panika? Kdo mi pomůže přečkat vlnobití na burzách? Jak moc dnes trhy ovlivňují psychologické faktory? Kde se schovat, co kupovat a prodávat? Jsou akcie už levné a jak to má drobný investor poznat? Není už pozdě nakupovat zlato a jakým směrem se bude vyvíjet cena ropy? Burzovně laděné otázky v rámci pořadu Alter ECO na Rádiu Česko dával Petru Čermákovi (Colosseum) šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný.
Výprodeje na trzích? S Buffettem nepočítejte Trhy zachvátila v posledních týdnech panika. Výprodeje se šířily od Japonska až o Spojené státy. Mezi splašenými investory se ale najdou i tací, kteří dokážou využít každé situace. Patří mezi ně také Warren Buffett, který se i díky investicím v neklidných dobách stal po právu miliardářem. Co si v posledních dnech Buffett koupil a co by nemělo chybět ani ve vašem portfoliu?
Čeká evropské banky scénář z roku 2008? Po zkušenostech z pádu amerických bank v roce 2008 jsme měli pocit, že jsme pravidla kapitálové přiměřenosti evropských bank dostatečně zpřísnili, aby se podobná situace, která by položila i zdravou banku neopakovala. V Americe se možná poučili a kapitál skutečně značně navýšili. V Evropě jsme stres testy měli také, ale měkké. Máme se tedy čeho bát?