Investicniweb.cz: TOP 10 článků týdne

Deset nejlepších článků a videí na Investicniweb.cz uplynulého týdne.
Galerie: 40 nejlepších dividendových akcií na světě Vzhledem k přetrvávající nejistotě na finančních trzích investoři nadále preferují defenzivní dividendové akcie. Tyto akcie jim zajišťují stabilní příjem z dividendových výplat, přičemž se nepřipraví ani o možnost počkat si na lepší podmínky na trhu a dosáhnout kapitálového zisku.
Hrozba evropské bankovní krize ustupuje, ale na investice je ještě brzy Na podzim 2011 jsem psal, že bych vybral úspory z bankovního účtu kvůli obavě, že banky nebudou schopny plnit své závazky vůči klientům. Investice do bankovního sektoru tehdy byly velice nejisté. Situace se ovšem mění.
Facebook: Proč (ne)koupit akcie v největším technologickém IPO? Facebook může být skvělou investiční příležitostí, ale může se stát dalším Pets.com, která zkrachovala rok po vstupu na burzu. Předtím, než investujete do Facebooku, byste si měli odpovědět na několik otázek. A tam, kde odpovědi neznáte, se zevrupbně vyptat odborníků.
Komoditní výhled na 1. čtvrtletí: Nejen ropa a zlato zajímají světové investory Ceny komodit od začátku roku spíše rostou, když jim pomáhá slábnoucí dolar a větší chuť investorů riskovat. Premiantem byl v prvních třech týdnech pomerančový koncentrát, hned za ním se držely stříbro a kakao. Nedařilo se naopak zemnímu plynu. Podívejme se na výhled několika komodit, které neplní titulní strany novin jako zlato a ropa, ale které mohou stejně dobře zaujmout místo v diverzifikovaném portfoliu.
Zbláznili se snad medvědi? Zlomila snad zlepšující se ekonomická data z USA skepticismus slavných medvědů? Mohou nám dodat optimismus poslední úvahy Johna Hussmana nebo Paula Krugmana o tom, že se světové ekonomice možná nedaří tak špatně, jak se to ještě před nedávnem mohlo jevit?
10 nejžhavějších investičních trendů současnosti Neuvěřitelný vzestup zlata v minulém roce předpovídal jen málokdo, stejně jako nečekanou korekci, která následovala v druhé polovině roku. I letošek si jistě pro investory přichystá nějaká ta překvapení. Zkusme se však soustředit na trendy, které lze odhadnout a připravit na ně investiční portfolio.
Úsporami vstříc nové recesi Vyspělé státy, které se snaží své občany přesvědčit k umírněnému životu v zájmu napravení rozpočtů, hrají krátkozrakou hru. Nová vlna recese se pak nemusí týkat jen Evropy. Nedávno se nad tímto problémem zamyslel Robert Shiller, profesor ekonomie na Yale. Názory ekonomů na tuto otázku jsou totiž silně polarizované.
Akcie: Jak poznat býčí trh? Akcie letos zatím investorům dělají radost. Může dobrá nálada vydržet? Posuďte sami na základě znaků býčího trhu, které by měly být patrné v době, kdy mají akcie našlápnuto k dalšímu růstu.
Čína je jedna velká bublina Čínu čeká další zpomalení hospodářského růstu. Podle některých to bude zpomalení pozvolné, jiní předpovídají prudký pád, podobný jako v Japonsku před 20 lety nebo ve Spojených státech v roce 2008. Nafukuje se v Číně bublina? To je předmětem diskuzí v investorských kruzích a oblastí zájmu Edwarda Chancellora, odborníka na kapitálové trhy v týmu Grantham, Mayo, Van Otterloo. Čínský propad podle něj naznačuje hned deset varovných signálů.
Akciový tip na letošní rok: Proč velké americké banky? Akcie finančních institucí jsou dnes považovány za jedny z nejvíce rizikových. Mnozí významní portfoliomanažeři se však domnívají, že největší rizika finančního sektoru jsou již v ceně bankovních akcií zahrnuta a že ceny akcií poklesly natolik, aby se v roce 2012 mohly začít výrazněji zotavovat. Banky, které propadly nejvíce, by proto mohly svou výkonností příjemně překvapit a významně předčít ostatní sektory.