Americké akcie ve čtvrtek zasáhl další výprodej. Obavy investorů z finančního vakua narůstají
|

Americké akcie ve čtvrtek zasáhl další výprodej. Obavy investorů z finančního vakua narůstají

Americké akcie ve čtvrtek oslabovaly. Investory nadále znepokojovala bezvýslednost diskuze amerických politiků o rozpočtu a nepotěšila je ani zpráva institutu ISM, podle níž aktivita v sektoru služeb v září zpomalila více, než se čekalo. Páteční data z trhu práce, která investoři vyhlíželi kvůli jejich možnému vlivu na rozhodnutí Fedu o dalším směřování monetární politiky, nakonec v důsledku nečinnosti vlády zveřejněna nebudou, klíčové úřady jsou totiž zavřené.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Americká vláda neměla kvůli sporům obou stran v Kongresu již třetí den k dispozici peníze na běžný provoz. To znamená nucenou dovolenou pro statisíce státních zaměstnanců, uzavřené brány mnoha úřadů a institucí i přerušení řady státních programů. Prezident Barack Obama dále odmítá jakýkoli kompromis s republikány ovládanou Sněmovnou reprezentantů, což znamená, že současná patová situace může trvat delší dobu. Podle analytiků reálně hrozí, že prodlužování tohoto stavu povede ke snížení spotřebitelské poptávky a zpomalení růstu amerického hospodářství.

Dow oslabil o 0,90 % na 14 996,48 bodu, širší S&P 500 odepsal shodně 0,90 % na 1 678,66 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,07 % na 3 774,34 bodu. Největší ztráty zasáhly sektory služeb a základních materiálů, pouze kolem půl procenta naopak odepsaly telekomunikační sektor, energetické tituly a sektor necyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (3. října 2013)

Index volatility VIX rostl v první polovině čtvrteční obchodní seance až o 12 %, a dostal se tak na nejvyšší úroveň od konce června. V druhé polovině dne se však trhy stabilizovaly a index VIX mírně klesl. Čtvrteční seanci tak nakonec uzavřel "pouze" o 6,27 % výše na 17,67 bodu.

Investory krátce před 20.30 SELČ znepokojila zpráva o střelbě poblíž washingtonského Kapitolu. Televizní stanice ABC a NBC přinesly informaci, že se útočník ještě před střelbou před Kapitolem pokusil prorazit bránu Bílého domu. Stanice ABC později doplnila, že podezřelý (neznámá žena) je mrtvý. Agentura AP dodala, že se na místě nachází také minimálně jeden zraněný policista. Mimořádná bezpečnostní opatření, která budovu Kapitolu neprodyšně uzavřela, byla kolem 21.00 SELČ odvolána.

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu:

Akcie provozovatele sítě nemocnic Tenet Healthcare posílily o 5,40 % poté, co ratingová agentura Fitch na základě dokončení akvizice konkurenta Vanguard Health System potvrdila dluhový rating Tenet Healthcare na stupni B.

Výrobce alkoholických nápojů Constellation Brands (+3,24 %) reportoval své finanční výsledky, které na úrovni zisku předčily očekávání analytiků. Firma za své druhé fiskální čtvrtletí vykázala zisk na akcii 7,74 USD při tržbách 1,46 miliardy USD (odhad tržeb: 1,53 miliardy USD). Očištěný zisk na akcii dosáhl 0,96 USD na akcii (odhad: 0,88 USD). Společnost ve druhém čtvrtletí úspěšně dokončila akvizici pivovaru Grupo Modelo z koncernu Anheuser-Busch InBev a nyní oznámila, že očekává celoroční očištěný zisk na akcii v rozmezí 2,80 až 3,10 USD.

Růstových příběhů však ve čtvrtek na amerických burzách bylo jako šafránu. Akcie amerického výrobce elektromobilů Tesla navázaly na středeční prudký pokles a odepsaly dalších 4,27 %. Cenné papíry Tesla Motors se pod prodejní tlak dostaly kvůli zveřejnění videa hořícího vozu Tesla Model S. Incident se udál v úterý ráno nedaleko Seattlu, řekl listu USA Today policista Chris Webb. Řidič vozidla se podle něj domnívá, že na dálnici najel na kovový předmět, po čemž auto začalo hořet. Firma autenticitu záznamu potvrdila a uvedla, že se případu podrobně věnuje.

Cenné papíry provozovatele sociální sítě Facebook oslabily navzdory zvýšení cílové ceny od analytiků z Macquarie o 2,19 %. Macquarie posunula cílovou cenu na akcie Facebook z 49 na 62 USD. "Facebook úspěšně pokračuje v monetizaci rostoucího počtu uživatelů, kteří se ke svému účtu přihlašují přes mobilní zařízení, a lze očekávat, že se tento trend pozitivně promítne do finančních výsledků za třetí čtvrtletí," stojí ve vyjádření analytiků.

Americký internetový gigant Google (-1,34 %) koupil sanfranciskou firmu Flutter, která vyvíjí software pro rozpoznávání gest. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Technologie, pomocí které je možné gestikulací ovládat počítačové aplikace a různé přístroje, se zatím s výjimkou herních konzolí masově nepoužívá. Akvizice vyvolala dohady, že Google plánuje technologii rozpoznávání gest integrovat do svých laptopů Chromebook a mobilních přístrojů Nexus. Pokud se tak skutečně stane, napodobí Google jihokorejský Samsung, který rozpoznávání gest nedávno zahrnul do svého chytrého telefonu Galaxy S4.

Euru nahrávala evropská makrodata i americký shutdown

Dolar ve čtvrtek už pátým dnem v řadě klesal vůči koši hlavních světových měn a propadl se až na nejnižší hodnotu za osm měsíců. Investoři jsou nervózní kvůli částečnému uzavření vládních úřadů v USA, které kvůli rozpočtové krizi trvá již třetí den. Náladu na trhu ale zhoršila i nejnovější zpráva ze sektoru služeb. Kurz eurodolaru zahajoval nad hladinou 1,358 a kolem desáté hodiny se pohyboval kolem 1,362.

Euru pomáhají k růstu i nejnovější evropská makrodata. Maloobchodní tržby v eurozóně byly totiž vyšší, než se čekalo, stejně tak sektor služeb v eurozóně oživuje a nárůst zaznamenal i sektor služeb v Itálii. Tam se rovněž stabilizovala politická situace, neboť ve středu tamní parlament vyslovil důvěru vládě premiéra Enrika Letty. Vůči japonskému jenu dolar v první polovině dne posiloval, a to až nad 97,80 USD/JPY. Poté ale prudce oslabil až k 96,90 USD/JPY a po uzavření amerických burz se pohyboval poblíž 97,25 USD/JPY.

Světové ceny ropy navzdory příznivým údajům z čínské ekonomiky mírně klesaly. Trh se totiž obává, že omezení vládních služeb v USA bude trvat delší dobu, což by snížilo poptávku Američanů po energii. Severoamerická lehká ropa WTI oslabila o 80 centů na 103 USD za barel. Cena severomořské ropy Brent byla po většinu dne v mírně záporných číslech a kolem desáté hodiny se obchodovala se ztrátou 0,36 % za 108,70 USD za barel.

Cena zlata ve čtvrtek zahajovala na hladině 1 315 USD za trojskou unci a v průběhu celého dne se pohybovala v pásmu 1 305 až 1 320 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu
09:40

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu

Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu v objemu 5,5 miliardy dolarů,...
Ukrajina Mezinárodní měnový fond Střední a východní Evropa
Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům
09:10

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům

Meziroční míra inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9-3,0 % z říjnových 2,7 %. Za růstem cen je...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
08:45

Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu

Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly za první tři čtvrtletí letošního roku...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
včera v 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
včera v 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
včera v 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
včera v 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
včera v 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
6. 12. 2019 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci…
6. 12. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle předběžných dat stoupl na 99,2 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci stoupl na 99,2 bodu z 96,8 bodu v listopadu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra