Domácí násilí má kromě psychických a fyzických následků i výrazné ekonomické dopady

Podle studie Světové banky má domácí násilí, kromě toho, že porušuje lidská práva, také výrazný dopad na ekonomiky zemí. Podle studie zatěžuje finančně jednotlivce, domácnosti, soukromé podniky i veřejný sektor skrze náklady na zdravotní péči a ztrátu produkce kvůli absenci žen v zaměstnání.
"Zaměstnané ženy, které jsou oběťmi domácího násilí, často čelí nátlaku ze strany partnera, který je odmítá nechat pracovat. Občas muži používají celou škálu taktik, jak ženám znemožnit dostat se do práce, například jim schovávají klíče od auta, nebo nedorazí, když mají hlídat děti a žena tak nemůže odejít," konstatuje zpráva.
"Domácí násilí je proto spojené s výraznou absencí v zaměstnání, vybíráním nemocenské, pozdními příchody, ale také ztrátou koncentrace, horším pracovním výkonem a sníženou produktivitou," dodává zpráva.
Podle odhadů studie absence žen v zaměstnání způsobila v roce 2012 v Ugandě ztrátu 87,76 milionu dolarů a v Bangladéši 262 milionů dolarů. Pro obě země to znamená téměř 1,3 % HDP. V Bangladéši tato částka představuje 60 % výdajů na vzdělání a 40 % výdajů na zdravotnictví.
"Toto dokazuje, že domácí násilí představuje z ekonomického hlediska pro státy obrovskou ekonomickou zátěž. Vypořádání se s tímto problémem by mohlo pomoci ukončit extrémní chudobu a zvýšit prosperitu pro všechny," říká Jeni Klugmanová ze Světové banky.
Ve Spojených státech náklady na domácí násilí převyšují 5,8 miliardy dolarů - 4,1 miliardy padne na přímou zdravotní péči a služby pro oběti, 1,8 miliardy představuje podle OSN, která stanovila 25. listopad jako Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách, ekonomickou ztrátu.
Zdroj: CNBC