US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí nečekaně silně expandovala tempem 2,8 %

Analytici očekávali, že ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na +2 % ze 2,5 % ve druhém kvartálu kvůli částečnému přerušení činnosti vlády, které mělo na tempo růstu vliv. Analytici také předvídali, že osobní spotřeba, která do HDP přispívá z téměř 70 %, bude nejslabší za poslední dva roky. Ekonomika však nečekaně expandovala tempem 2,8 %. Růst HDP však táhl především růst podnikových zásob, osobní spotřeba mírně zvolnila na 1,5 % z 1,8 %.

Růst o 2,8 % je pouze předběžně odhadnutý, nicméně šlo by o nejrychlejší mezikvartální posílení americké ekonomiky za uplynulý rok. Spotřebitelské výdaje ale rostly nejpomaleji za dva roky, což podle agentury Reuters ukazuje, že ekonomika ještě není dost silná.

V období od července do konce září rostl vývoz, zvýšila se výstavba domů a bytů, zatímco výdaje státu a místních vlád rostly nejrychleji za poslední čtyři roky. Lidé také více utráceli. Celkové spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě USA podílejí více než dvěma třetinami, se ale zvýšily jen o 1,5 %. Důvodem jsou výdaje za služby, které v podstatě stagnovaly. Podílelo se na tom chladnější léto, s čímž souvisí nižší výdaje na veřejné služby. Domácnosti ale nechtěly moc otevírat peněženky i kvůli vývoji na pracovním trhu, kde během léta i v září zpomaloval růst nových míst.

Růst podnikových výdajů také prudce zpomalil. To celkovou zprávu oslabuje a potvrzuje to nedávné rozhodnutí americké centrální banky pokračovat v dosavadním tempu nákupu dluhopisů až za 85 miliard dolarů měsíčně. "Fed zná výpočet HDP a bude pozorovat mírný trend, který je slabší, než naznačuje tento přehled," uvedl ekonom Sam Bullard ze společnosti Wells Fargo Securities. "Zpráva nezmění předpovědi HDP na čtvrté čtvrtletí a výhled politiky Fedu."

"Růst amerického HDP ve třetím čtvrtletí překvapil pozitivně, jeho struktura však není příznivá," souhlasí Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Slabší byly příspěvky od osobní spotřeby a investic, naopak poměrně výrazně přispěl růst zásob a především nečekaně slabé dovozy. Za překvapení se také dá považovat prakticky nulový příspěvek vlády, vzhledem k rozpočtovým škrtům by se dal čekat alespoň mírný pokles."

Z hlediska dalšího vývoje se nedá struktura HDP považovat za nijak povzbudivou. "Nepříjemná je především stále slabá dynamika investic svědčící o nízké důvěře podniků v budoucnost. To vede k pomalému zlepšování situace na trhu práce, následně k relativně slabé osobní spotřebě, sestupná spirála pak pokračuje dalším poklesem motivace k investicím. Výrazný pozitivní příspěvek zásob mohl alespoň částečně souviset s nižší než očekávanou osobní spotřebou. V tom případě dále zhoršuje vyhlídky do budoucna," varuje Mokráš. "Přestože tedy celkový údaj o vývoji HDP vypadá na první pohled pozitivně, jsme při jeho hodnocení opatrní. Z hlediska Fedu jsou významné dva body - relativně slabé investice a nízké deflátory (PCE jádrový 1,4 %). To by mělo spíše zvýšit šance na pokračování velice uvolněné měnové politiky," uzavírá Mokráš.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americká ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie