Americká makrodata mohou v úterý zastínit výsledkovou sezónu, trh se ale ničeho nebojí a zahájil seanci na NYSE růstem

Předběžný index nákupních manažerů v Číně ukázal na nečekané zpomalení zpracovatelského sektoru, přestože zůstal nad hranicí 50 bodů. Německý zpracovatelský sektor se v dubnu propadl dokonce pod tuto hranici. Spojené státy také čekaly zpomalení, a to z březnových 54,6 bodu na 54,2 bodu.
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v USA (Markit FLASH) v dubnu klesl na své půlroční minimum a naznačil výrazné zpomalení růstu průmyslové aktivity. 52 bodů je po březnových 54,6 bodu výrazným zklamáním.
Údaje naznačují zpomalení americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Index produkce klesl o tři body na 53,6 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu. Nové exportní zakázky sice stouply, domácí poptávka ale výrazně klesla. Celkový index nových zakázek se kvůli tomu propadl o 3,6 bodu na 51,8 bodu.
"Data vyvolávají obavy z toho, že růst amerického průmyslu rapidně ztrácí dynamiku, protože podniky a domácnosti se bojí dopadů zvýšených daní a škrtů vládních výdajů," řekl ke zprávě hlavní ekonom Markit Chris Williamson. Podle něho také výsledek naznačuje, že roční tempo růstu produkce se na počátku druhého čtvrtletí zpomalilo na 2 % z 8% úrovně v prvním čtvrtletí.
Index aktivity richmondského Fedu v dubnu klesl na -6 bodů z +3 bodů. Čekal se pouze mírný pokles +2 body.
Index cen domů v únoru podle očekávání vzrostl o 0,7 % po lednovém růstu o 0,6 %. Důležitější data však přinesly prodeje nových domů. Ty v březnu meziměsíčně vzrostly o 1,5 % na 417 tisíc, čekalo se +1,2 % a 416 tisíc. Revize únorových údajů byla ale velice negativní, a to z -4,6 % na -7,6 %.
První tři měsíce roku byly pro trh s bydlením nejlepšími od roku 2008 a posilují přesvědčení, že zotavování tohoto sektoru z následků hluboké krize bude v největší ekonomice světa pokračovat.
Zdroj: Bloomberg