Americké akcie po nepříliš příznivých datech a pesimismu MMF v pátek oslabovaly

Americké akcie v pátek oslabovaly, náladu na trhu mimo jiné ovlivnila zpráva o zhoršení důvěry v ekonomiku mezi americkými spotřebiteli. Ztrácely hlavně akcie finančních a energetických firem.
Dow odepsal 0,70 %, S&P 500 0,59 % a technologický Nasdaq 0,63 %. "Trh vrátil něco ze včerejších zisků, které podle mě spoustu lidí překvapily, protože čísla rozhodně nebyla tak býčí," prohlásil Joe Saluzzi z Themis Trading. "Jednou jsme nahoře, jednou dole," poznamenal, "a řekl bych, že trhy pořád táhnou nahoru myšlenky centrálních bankéřů a měny, jako je japonský jen."
S&P 500 si ve čtvrtek připsal druhé nejúspěšnější obchodování tento rok, většího jednodenního zisku dosáhl jen v lednu. V pátek však veškeré zisky vrátil. Za celý týden Dow ztratil 1,17 %, S&P 500 mírně přes procento a Nasdaq 1,32 %.
Akcie JPMorgan Chase odepsaly v pátek téměř 2 % poté, co banka oznámila, že partneři divize One Equity Partners se osamostatní a zdroje pro další fond získají zvenčí. Naopak akcie Grouponu vystřelily vzhůru a připsaly si téměř 12 % díky zvýšení doporučení z "držet" na "koupit" od Deutsche Bank.
Smíšená makrodata investory minulý týden mátla
Průzkum agentury Reuters a Michiganské univerzity v pátek ukázal, že důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku v první polovině června mírně klesla, a sestoupila tak z nejvyšších hodnot za téměř šest let. Zhoršil se hlavně výhled dalšího vývoje zaměstnanosti a trhu s bydlením.
Čtvrtek naopak přinesl víceméně pozitivní zprávy. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti i maloobchodní tržby dopadly lépe, než se čekalo, což poslalo akcie vzhůru a S&P 500 vstříc druhému nejlepšímu obchodnímu dnu v roce 2013.
Investoři jsou však nervózní z toho, jak brzy přední světové centrální banky začnou omezovat své programy na stimulaci ekonomiky. Trhy se nyní soustředí na zasedání měnového výboru centrální banky USA, které se uskuteční příští týden. "Všechny zraky se teď upínají na Fed a jeho plány v horizontu tří až šesti měsíců," říká Eric Thorne z Bryn Mawr Trust. "Je nepravděpodobné, že by Fed zchladil trhy ledovou sprchou. Makrodata se zlepšují, ale trhy vystřelily nahoru tak rychle, že by teď byla lepší mírná korekce, nějaký pohyb do strany, než přijde další růst," dodává.
Mezinárodní měnový fond v pátek vyzval Spojené státy, aby zrušily rozsáhlé škrty ve federálním rozpočtu, které podle fondu letos budou vážnou brzdou ekonomického růstu. Ve svém výročním hodnocení stavu americké ekonomiky MMF zopakoval svůj předchozí odhad, že ekonomický růst v USA letos zpomalí na 1,9 %. Fond odhaduje, že pokud by země nespěchala s rozpočtovými škrty, byl by růst vyšší až o 1,75 procentního bodu. Fond rovněž snížil odhad ekonomického růstu Spojených států na příští rok, a to na 2,7 % ze 3 %.
Zdroj: ČTK, Bloomberg