Průmyslová výroba v Německu v dubnu vzrostla o 1,8 %, čekala se stagnace

Průmyslová výroba v Německu v dubnu vzrostla nejvíce za více než rok díky zvýšené aktivitě ve stavebnictví po dlouhé zimě.
Meziměsíčně výroba vyskočila o 1,8 % oproti březnovým +1,2 %, což představuje třetí růst v řadě a největší pokrok od března 2012. Analytici čekali, že výroba bude stagnovat. Meziročně výroba vzrostla o 1 % očištěná o vliv pracovních dní.
"Po oslabení v druhé polovině roku 2012 se průmyslová výroba od února opět zotavuje," uvedlo ministerstvo. Výrazné oživení po zimě vykazuje stavební průmysl.
Produkce zpracovatelského sektoru se zvýšila o 1,5 procenta, ve stavebním sektoru pak vzrostla o 6,7 procenta. Nižší byla pouze výroba v energetickém sektoru, kde růst činil 1,5 procenta.
Čtvrteční zpráva ukázala, že zakázky německých průmyslových podniků v dubnu klesly o 2,3 %, a zaostaly tak za očekáváním. Domácí zakázky se snížily o 3,2 %, zatímco poptávka ze zahraniční se propadla o 1,5 %.
"Německá ekonomika postupně opouští slabou fázi, do níž vstoupila na přelomu roku," řekl Mario Gruppe, ekonom z NordLB, před zveřejněním dat. "Nicméně je to cesta k růstu, ve které je pár výmolů. Uvidíme oživení s občasnými nezdary," dodává.
Bundesbanka dnes snížila odhad růstu Německa, ačkoliv zdůraznila postupný pozitivní vývoj.
Zdroj: ČTK, Bloomberg