Změny sedmi oblastí mohou posílit průmysl EU, míní konfederace

Investice a reformy jsou potřeba v oblastech jako je energetická a klimatická politika, přístup k financím nebo zahraniční obchod či jednotný evropský trh, pokud má nastat skutečná obnova evropské průmyslové výroby. Uvedla to Konfederace evropského podnikání (Businesseurope) v návrzích vrcholným zástupcům evropských institucí v Bruselu.
Jedním z deklarovaných cílů nynější Evropské komise je dosažení dvacetiprocentního podílu průmyslu na evropském hrubém domácím produktu v roce 2020. Antonio Tajani, eurokomisař odpovědný za tuto oblast, přitom sám uznává, že unie je takovému cíli zatím daleko. Podíl průmyslu na evropském HDP se nyní pohybuje okolo 15 % a ve statistice klesá.
"Sektor nyní dává v Evropě práci přímo 32 milionům a nepřímo dalším 20 milionům lidí. Náš návrh identifikuje klíčové faktory potřebné pro další růst a zaměstnávání v této oblasti, která je páteří evropské ekonomiky," uvedla v pondělí prezidentka konfederace Emma Marcegagliová.
Šéf českého Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák míní, že podobný názor má i český průmysl. ČR je přitom, co se týče podílu průmyslu na HDP výrazně nad celoevropským průměrem. "Jsem rád, že se hovoří o takových věcech, jako je zlepšení zaměstnanosti, stabilizace a hlavně pochopení úlohy energetiky v oblasti podpory konkurenceschopnosti a ve vazbě na průmysl a řada dalších opatření," řekl Hanák.
Podle Businesseurope by EU měla kromě jiného posílit konkurenceschopnost své energetické politiky a poučit se třeba v USA, kde probíhají v této oblasti radikální změny spojené s břidlicovým plynem.
Ambicióznější by prý měla být unijní agenda v mezinárodním obchodě, ale také při budování jednotného trhu EU. Ten prý totiž může sloužit jako odrazový můstek pro firmy při jejich pronikání na světové trhy.
Zdroj: ČTK