Evropské akcie ve středu neudržely předchozí zisky, když plán turecké centrální banky na podporu měny nezafungoval

Evropské akcie ve středu ztrácely, když se plán turecké centrální banky na podporu měny obrátil proti ní a lira po krátkém posílení znovu spadla, stejně jako další měny rozvojových zemí.
Britský FTSE 100 odepsal 0,43 %, francouzský CAC 40 0,68 % a německý DAX 0,75 %. Dařilo se sektoru základních materiálů, technologiím a maloobchodu, přes procento naopak odevzdaly automobilky, které po zveřejněných výsledcích stahovala italská společnost Fiat (-4,1 %), a pojišťovny.
"Trhy jsou dnes volatilní kvůli zranitelnosti měn rozvojových trhů," říká Markus Wallner, akciový stratég z Commerzbank. "Tyto události znovu vyvolávají obavy, obzvláště poté, co zvýšení úrokových sazeb tureckou centrální bankou očividně nepomohlo. Jak vidíme na příkladu turecké liry, jedná se o přetrvávající problém, který se doposud nepodařilo vyřešit," dodává.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Prudké zvýšení úrokových sazeb v Turecku tamní ekonomiku výrazněji nepoškodí. Řekl to ve středu turecký ministr financí Mehmet Şimşek. Dodal, že je zatím brzy na úpravu vládní prognózy, podle které by měla turecká ekonomika v letošním roce vykázat růst v rozsahu čtyř procent. op razantním zásahu centrální banky lira prudce posílila, v průběhu středy však všechny zisky ztratila a oslabila zpět na hodnotu, na níž se nacházela před zvýšením sazeb.
- Rubl následuje měny rozvojových trhů a ve středu oslabil vůči koši měn na nové rekordní minimum.
- Objem bankovních úvěrů, které byly poskytnuty firmám v eurozóně, v prosinci opět klesl. Meziročně se snížil o tři procenta, což je zlepšení proti poklesu o 3,8 % v předešlém měsíci. Středeční údaje Evropské centrální banky (ECB) nicméně naznačují, že ekonomická aktivita zůstává slabá.
- V Evropské unii ve středu začaly stávky letových dispečerů proti plánům na změny v organizaci vzdušného prostoru. V Portugalsku již protesty podle agentury AFP vedly ke zrušení zhruba 20 letů. Odpoledne se do protestů zapojí také například italští dispečeři. Největší problémy se očekávají ve Francii, kde chtějí dispečeři stávkovat od dnešního večera až do pátečního rána.
- Automobilka Fiat zhoršila výhled na letošní rok kvůli slabé poptávce v Jižní Americe a oznámila, že za loňský rok nevyplatí žádnou dividendu. Cena jejích akcií se poté propadla o více než čtyři procenta. Tržby skupiny loni vzrostly o tři procenta na téměř 87 miliard eur, cíl však byl o miliardy vyšší.
- Švýcarská farmaceutická firma Novartis ve středu ohlásila hospodářské výsledky. Její celoroční zisk sice trh nepříjemně překvapil, společnost však zároveň oznámila zvýšení dividendy. Čistý zisk společnosti Novartis dosáhl 2,06 miliardy dolarů oproti odhadům 2,4 miliardy dolarů. Tržby rovněž nenaplnily očekávání - trh predikoval 15,092 miliardy dolarů, tržby dosáhl jen 15,078 miliardy dolarů. Očištěný zisk na akcii byl 1,20 dolaru, tedy o 8 centů méně, než trh čekal.