Japonské akcie mají za sebou nejhorší měsíc od května 2012, Nikkei je pod 15 tisíci body

Burzy v Asii v pátek opět zamířily do mínusu, i přes pozitivní japonská makrodata.
Japonský Nikkei v pátek odepsal 0,62 %, čímž navýšil měsíční ztrátu na více než 8 % a spadl pod hranici 15 tisíc bodů, širší Topix ztratil 0,28 %, čímž týdenní ztrátu rozšířil na 3,5 % a měsíční na více než 6 %, což je pro Topix nejhorší měsíc od května 2012. Index se nachází na 1 220 bodech, byť banka Goldman Sachs v pátek potvrdila svou dvanácti měsíční cílovou hodnotu pro Topix 1 450 bodů.
Akcie nepodpořila ani pozitivní makrodata o tempu inflace, která naznačují, že je uvolněná politika japonské centrální banky úspěšná. Čína, Hongkong ani Jižní Korea v pátek neobchodovaly, za celý leden však čínský Shanghai Composite klesl o téměř 4 %, hongkongský Hang Seng o více než 5 % a jihokorejský Kospi o 3,5 %. Australský S&P/ASX 200, který v páteční seanci zakončil obchodování na nule (+0,04 %), za celý měsíc ztratil tři procenta.
Indický Sensex v pátek mírně posiloval, za celý měsíc však také odepsal téměř tři procenta poté, co zásahy centrálních bank na rozvojových trzích nedokázaly zastavit propady měn a americký Fed oznámil další omezení tempa nákupu dluhopisů.
Šéf indické centrální banky Raghuram Rajan varoval před selháním koordinace globální politiky, když Fed oznámil další omezení podpory a měny rozvojových trhů od rupii po tureckou liru reagovaly oslabením na rekordní minima. Rajan vyzval k větší spolupráci mezi tvůrci monetární politiky.
Akcie automobilky Toyota, největšího světového výrobce aut, odepsaly přes jedno procento v reakci na posilující jen. Nejhorším titulem v indexu Nikkei byla v pátek společnost Toshiba, která zlevnila o více než 7 % poté, co zveřejnila výsledky, které minuly odhady trhu. Naproti tomu Fujitsu očekávání předčila a její cenné papíry na to reagovaly zpevněním o 13 % na tříleté maximum.
V zemi vycházejícího slunce zatím kvantitativní uvolňování celkem funguje. Meziročně vzrostly ceny v prosinci o 1,3 %, analytici čekali jen 1,2 %. Bez potravin a energií byla inflace +0,7 %. Za celý uplynulý rok stoupl index spotřebitelských cen o 0,4 %, což je první zvýšení po pěti letech, napsala agentura AP. Průmyslová výroba ve stejném měsíci meziměsíčně vzrostla o 1,1 % (odhad: 1,2 %), meziročně podle očekávání narostla o 7,7 %. Míra nezaměstnanosti v prosinci klesla na 3,7 %, což je nejnižší úroveň za šest let.
Zdroj: Bloomberg