Americké akcie ve čtvrtek navzdory slibnému úvodu oslabily. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu zklamáním
|

Americké akcie ve čtvrtek navzdory slibnému úvodu oslabily. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu zklamáním

Americké akciové trhy do čtvrteční obchodní seance vstoupily s mírnými zisky, později ale přešly do ztrát. Příznivé údaje z amerického trhu práce nakonec přebila opatrnost před páteční klíčovou zprávou o prosincovém vývoji zaměstnanosti, která naznačí, zda prosincové rozhodnutí americké centrální banky zahájit omezování podpůrné měnové politiky bylo oprávněné.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,11 % na 16 444,76 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,23 % na 4 156,19 bodu. Jako jediný ze tří nejvýznamnějších amerických akciových indexů posílil S&P 500, který přidal 0,03 % na 1 838,13 bodu. Nejvíce ve čtvrtek oslabovaly akcie ze sektoru základních materiálů a technologické tituly. Přibližně o sedm desetin procenta naopak posílil sektor zdravotnictví a dařilo se i titulům ze sektorů služeb a průmyslu.

Americké akcie (9. ledna 2014)

"Trhy jsou stále poměrně nejisté," říká tržní stratég ze společnosti EverBank Chris Gaffney. "Začínající výsledková sezóna však zajistí, že se investoři budou nějaký čas soustředit i na jiná témata než jen na otázku utahování měnové politiky."

Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl v týdnu do 4. ledna o 15 tisíc na 330 tisíc, nejníže za poslední měsíc. Analytici, kteří předvídali pokles na 335 tisíc, se shodují, že oživující americká ekonomika firmám umožňuje držet si zaměstnance. Předchozí týden byl revidován na 345 tisíc z 339 tisíc, čtyřtýdenní průměr klesl na 349 tisíc z 358 750. Pokračujících žádostí v týdnu do 28. prosince přibylo 50 tisíc na 2,87 milionu.
  • Americké firmy v loňském roce oznámily propuštění 509 051 zaměstnanců, což byl nejnižší počet od roku 1997. Meziročně se počet plánovaných propuštěných snížil o tři procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila konzultační společnost Challenger, Gray & Christmas.
  • Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) udělila pokutu společnosti Alcoa ve výši 384 milionů dolarů kvůli porušení protikorupčního zákona Foreign Corrupt Practices Act. Podle prohlášení SEC pobočky společnosti opakovaně podplácely vládní úředníky v Bahrajnu, aby si udržely klíčový zdroj svého podnikání. Alcoa oznámila, že pokutu zaplatí.
  • Automobilka Ford zvyšuje čtvrtletní dividendu na 12,5 centu na akcii z 10 centů, čekalo se zvýšení na 12 centů. Akcie Ford v řádném obchodování +1,93 %.
  • Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie McDonald's na "overweight", cílovou cenu navyšuje na 115 USD. Akcie McDonald's v řádném obchodování +0,05 %.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce odepisovaly akcie mobilních operátorů Verizon (-2,06 %) a AT&T (-2,04 %). Nedařilo se ale ani ropnému gigantu ExxonMobil (-0,97 %) nebo technologické společnosti Cisco Systems (-0,91 %). Přibližně o procento naopak posílily akcie chemického gigantu DuPont (+1,28 %) a výrobce letadel Boeing (+0,93 %).

Akcie maloobchodní společnosti Macy's (+7,64 %) ve čtvrtek posilovaly poté, co firma oznámila, že propustí 2 500 zaměstnanců a uzavře 5 svých obchodů. Zároveň oznámila, že její tržby v listopadu a prosinci vzrostly o 3,6 %, a zpřesnila očekávané tempo růstu tržeb v druhém pololetí loňského roku na 2,8 až 2,9 % z původního odhadu 2,5 až 4 %. To podle firmy znamená, že její tržby ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 2,3 až 2,5 % (odhad analytiků: +2,6 %). Odhad celoročního zisku Macy's ponechala na 3,8 až 3,9 USD na akcii.

Posilovaly také akcie maloobchodního prodejce J.C. Penney (+3,66 %). Firma již ve středu oznámila, že její tržby v listopadu a prosinci vystřelily o více než 10 %. Analytik z Piper Jaffray v reakci na tento vývoj zvýšil doporučení na akcie J.C. Penney na "overweight" z "neutral", cílovou cenu ponechal beze změny na 11 USD. Akcie firmy se však navzdory čtvrtečnímu posílení stále nacházejí poblíž svého historického minima 6,24 USD z října 2013.

Úterý bylo na amerických burzách také dnem aerolinek. Akcie společnosti Delta Air Lines posílily o 4,23 % a cenné papíry United Continental Holdings přidaly dokonce 6,78 %. Aerolinkám pomohl zejména zvýšený výhled analytiků z JPMorgan Chase na celý sektor. Akcie Southwest Airlines vzrostly o 2,87 %.

Po zvýšení cílové ceny na 29 USD z 26 USD od Goldman Sachs se dařilo také cenným papírům společnosti Goodyear Tire & Rubber (+2,06 %). "Očekáváme, že Goodyear vykáže za čtvrté čtvrtletí finanční výsledky, které investory příjemně překvapí," uvedl v komentáři ke zvýšení cílové ceny analytik Patrick Archambault. Zároveň zvýšil cílovou cenu akcií General Motors (+0,17 %) na 49 USD z 48 USD.

Po závěru obchodování zveřejnil čtvrtletní finanční výsledky hliníkárenský gigant Alcoa (v řádném obchodování -1,29 %), který bývá tradičně považován za indikátor stavu globální ekonomiky. Firma vykázala čistou čtvrtletní ztrátu 2,3 miliardy USD (2,19 USD na akcii, loni zisk 0,21 USD na akcii) při tržbách 5,59 miliardy USD (odhad 5,36 miliardy USD, loni 5,9 miliardy USD). Při upravených výsledcích firma dosáhla zisku na akcii 0,04 USD (odhad: zisk 0,06 USD). Akcie Alcoy v reakci na slabší výsledky v after-marketu oslabovaly o 4 %. Za celý loňský rok firma vykázala čistou ztrátu 2,3 miliardy USD (2,14 USD na akcii, loni čistý zisk 191 milionů USD, tedy 0,18 USD na akcii). Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost v loňském roce dosáhla zisku 357 milionů USD ve srovnání se ziskem 262 milionů v roce 2012. Tržby v roce 2013 dosáhly 23 miliard USD (loni 23,7 miliardy USD, meziročně -4 %).

Výsledky Alcoa (4Q2013)

Výrazně se v after-marketu hýbala také cena akcií oděvního řetězce Abercrombie & Fitch (v řádném obchodování +0,88 %), který zvýšil výhled celoročního zisku na 1,55 až 1,65 USD z 1,40 až 1,50 USD. Analytici očekávají 1,47 USD. Akcie Abercrombie & Fitch v poobchodní fázi přidávaly kolem 17 %.

Dolar vůči euru po slovech Maria Draghiho krátce skokově posílil

Dolar v první polovině čtvrteční obchodní seance v páru s jednotnou evropskou měnou mírně oslaboval. Kurz eurodolaru zahajoval na hladině 1,357 a kolem 14.00 SEČ se dolar obchodoval na úrovni 1,361 EUR/USD. Poté americká měna v reakci na dnešní projev prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho po zasedání měnového výboru banky skokově posílila až pod 1,356 EUR/USD, avšak kolem desáté hodiny již znovu mírně oslabovala, když se dolar obchodoval zpět u 1,361 EUR/USD.

ECB podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,25 %. Šéf banky Mario Draghi na tiskové konferenci po zasedání měnového výboru uvedl, že centrální banka hodlá pokračovat v dosavadní uvolněné měnové politice a v případě potřeby ekonomiku podpoří "rozhodným zásahem" za použití "všech dostupných nástrojů". Upozornil rovněž, že ekonomická situace v eurozóně je stále nejistá a trvá riziko, že ekonomika bude růst pomaleji, než se čeká.

Vůči japonskému jenu dolar v první polovině čtvrtečního obchodování posílil k 105 USD/JPY, poté se ale dostal pod tlak a klesl pod 104,60 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly a severoamerická lehká ropa WTI stála nejméně za posledních sedm měsíců. Ceny suroviny dolů srazila zejména zpráva o pokračujícím obnovování přerušené těžby na klíčovém severomořském ropném poli. Ropný trh také sleduje vývoj v Libyi a zvažuje, zda bude země schopna dále zvyšovat těžbu a vývoz černého zlata.

Severomořská ropa Brent zlevnila přibližně o 0,24 % na 107,10 USD za barel, severoamerická lehká ropa WTI dokonce o 0,73 % na 91,90 USD.

Ropa v první části dne mírně zdražovala poté, co firma Nexen oznámila výpadek těžby na poli Buzzard, jednom z největších v Severním moři. Později ale společnost sdělila, že produkci na poli obnovuje a k normální úrovni se těžba vrátí během několika dní.

Libye po nedávném obnovení těžby na velkém poli v jižní části země nyní těží 650 tisíc barelů ropy denně a vyváží půl milionu barelů, tedy asi polovinu úrovně dosahované před letním začátkem nepokojů a blokád. Očekávání rychlého nárůstu vývozu k běžné úrovni ale vyprchala, protože dále eskaluje napětí mezi vládou a skupinami povstalců, kteří ovládají tři východolibyjské ropné přístavy.

Zlato se ve čtvrtek po předchozím nárazu na lokální hladinu podpory u 1 220 USD za trojskou unci prodávalo v úzkém pásmu 1 224 až 1 232 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny žlutý kov přidával přibližně 0,13 % a prodával se za 1 228 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu…
Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu…
08:15

Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu eur, vyplatí finální dividendu 6,78 centu a speciální dividendu 11 centů na akcii

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za finanční rok 2020, který skončil v září, čistý zisk 19,6...
Stock Spirits Alkohol a drogy Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se dařilo světovým trhům na začátku prosince, jaké vyhlídky má americká i světová ekonomika a který zdroj energie...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky
včera v 21:25

Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky

Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
včera v 21:20

Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v objemu 908 miliard USD

Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku...
Americká ekonomika Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo
včera v 18:21

Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo

Oživení americké ekonomiky v posledních měsících zpomalilo a výhled do budoucna zůstává mimořádně nejistý. Růst počtu...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note
včera v 18:04

Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics příští rok zřejmě přestane vyrábět svůj prémiový telefon Galaxy...
Mobilní telefony Koronavirus Samsung
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
včera v 18:00

Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu. Na trzích po pondělním vybírání zisků opět zavládl mírný...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem
včera v 17:12

Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na...
Facebook Kryptoměny
Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč
včera v 16:59

Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč

Úterní data o vývoji letošního státního rozpočtu podle ekonomů naznačují, že za celý letošní rok by mohl být schodek...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
včera v 16:50

Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste

Pražská burza v úterý dál mírně oslabovala. Index PX klesl o 0,23 procenta na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun
včera v 16:27

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun

Česká národní banka uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč Expobank CZ. Důvodem je to, že banka nedisponovala...
Banky Regulace ČNB
Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla
včera v 16:02

Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve...
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD
včera v 15:41

Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie...
Bydlení Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti
včera v 15:03

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební...
Německo Koronavirus Bankrot
Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur
včera v 14:51

Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur

Schodek státního rozpočtu Slovenska na konci listopadu překročil hranici pěti miliard eur. Ve srovnání se stejným...
Slovensko Rozpočet
HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl
včera v 14:30

HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl

Hrubý domácí produkt Kanady ve třetím čtvrtletí vzrostl o 8,9 % po rekordním propadu ve druhém čtvrtletí (-11,3 %,...
Kanada HDP Hospodářský růst