Americké akcie ve čtvrtek navzdory slibnému úvodu oslabily. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu zklamáním
|

Americké akcie ve čtvrtek navzdory slibnému úvodu oslabily. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu zklamáním

Americké akciové trhy do čtvrteční obchodní seance vstoupily s mírnými zisky, později ale přešly do ztrát. Příznivé údaje z amerického trhu práce nakonec přebila opatrnost před páteční klíčovou zprávou o prosincovém vývoji zaměstnanosti, která naznačí, zda prosincové rozhodnutí americké centrální banky zahájit omezování podpůrné měnové politiky bylo oprávněné.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,11 % na 16 444,76 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,23 % na 4 156,19 bodu. Jako jediný ze tří nejvýznamnějších amerických akciových indexů posílil S&P 500, který přidal 0,03 % na 1 838,13 bodu. Nejvíce ve čtvrtek oslabovaly akcie ze sektoru základních materiálů a technologické tituly. Přibližně o sedm desetin procenta naopak posílil sektor zdravotnictví a dařilo se i titulům ze sektorů služeb a průmyslu.

Americké akcie (9. ledna 2014)

"Trhy jsou stále poměrně nejisté," říká tržní stratég ze společnosti EverBank Chris Gaffney. "Začínající výsledková sezóna však zajistí, že se investoři budou nějaký čas soustředit i na jiná témata než jen na otázku utahování měnové politiky."

Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl v týdnu do 4. ledna o 15 tisíc na 330 tisíc, nejníže za poslední měsíc. Analytici, kteří předvídali pokles na 335 tisíc, se shodují, že oživující americká ekonomika firmám umožňuje držet si zaměstnance. Předchozí týden byl revidován na 345 tisíc z 339 tisíc, čtyřtýdenní průměr klesl na 349 tisíc z 358 750. Pokračujících žádostí v týdnu do 28. prosince přibylo 50 tisíc na 2,87 milionu.
  • Americké firmy v loňském roce oznámily propuštění 509 051 zaměstnanců, což byl nejnižší počet od roku 1997. Meziročně se počet plánovaných propuštěných snížil o tři procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila konzultační společnost Challenger, Gray & Christmas.
  • Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) udělila pokutu společnosti Alcoa ve výši 384 milionů dolarů kvůli porušení protikorupčního zákona Foreign Corrupt Practices Act. Podle prohlášení SEC pobočky společnosti opakovaně podplácely vládní úředníky v Bahrajnu, aby si udržely klíčový zdroj svého podnikání. Alcoa oznámila, že pokutu zaplatí.
  • Automobilka Ford zvyšuje čtvrtletní dividendu na 12,5 centu na akcii z 10 centů, čekalo se zvýšení na 12 centů. Akcie Ford v řádném obchodování +1,93 %.
  • Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie McDonald's na "overweight", cílovou cenu navyšuje na 115 USD. Akcie McDonald's v řádném obchodování +0,05 %.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce odepisovaly akcie mobilních operátorů Verizon (-2,06 %) a AT&T (-2,04 %). Nedařilo se ale ani ropnému gigantu ExxonMobil (-0,97 %) nebo technologické společnosti Cisco Systems (-0,91 %). Přibližně o procento naopak posílily akcie chemického gigantu DuPont (+1,28 %) a výrobce letadel Boeing (+0,93 %).

Akcie maloobchodní společnosti Macy's (+7,64 %) ve čtvrtek posilovaly poté, co firma oznámila, že propustí 2 500 zaměstnanců a uzavře 5 svých obchodů. Zároveň oznámila, že její tržby v listopadu a prosinci vzrostly o 3,6 %, a zpřesnila očekávané tempo růstu tržeb v druhém pololetí loňského roku na 2,8 až 2,9 % z původního odhadu 2,5 až 4 %. To podle firmy znamená, že její tržby ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 2,3 až 2,5 % (odhad analytiků: +2,6 %). Odhad celoročního zisku Macy's ponechala na 3,8 až 3,9 USD na akcii.

Posilovaly také akcie maloobchodního prodejce J.C. Penney (+3,66 %). Firma již ve středu oznámila, že její tržby v listopadu a prosinci vystřelily o více než 10 %. Analytik z Piper Jaffray v reakci na tento vývoj zvýšil doporučení na akcie J.C. Penney na "overweight" z "neutral", cílovou cenu ponechal beze změny na 11 USD. Akcie firmy se však navzdory čtvrtečnímu posílení stále nacházejí poblíž svého historického minima 6,24 USD z října 2013.

Úterý bylo na amerických burzách také dnem aerolinek. Akcie společnosti Delta Air Lines posílily o 4,23 % a cenné papíry United Continental Holdings přidaly dokonce 6,78 %. Aerolinkám pomohl zejména zvýšený výhled analytiků z JPMorgan Chase na celý sektor. Akcie Southwest Airlines vzrostly o 2,87 %.

Po zvýšení cílové ceny na 29 USD z 26 USD od Goldman Sachs se dařilo také cenným papírům společnosti Goodyear Tire & Rubber (+2,06 %). "Očekáváme, že Goodyear vykáže za čtvrté čtvrtletí finanční výsledky, které investory příjemně překvapí," uvedl v komentáři ke zvýšení cílové ceny analytik Patrick Archambault. Zároveň zvýšil cílovou cenu akcií General Motors (+0,17 %) na 49 USD z 48 USD.

Po závěru obchodování zveřejnil čtvrtletní finanční výsledky hliníkárenský gigant Alcoa (v řádném obchodování -1,29 %), který bývá tradičně považován za indikátor stavu globální ekonomiky. Firma vykázala čistou čtvrtletní ztrátu 2,3 miliardy USD (2,19 USD na akcii, loni zisk 0,21 USD na akcii) při tržbách 5,59 miliardy USD (odhad 5,36 miliardy USD, loni 5,9 miliardy USD). Při upravených výsledcích firma dosáhla zisku na akcii 0,04 USD (odhad: zisk 0,06 USD). Akcie Alcoy v reakci na slabší výsledky v after-marketu oslabovaly o 4 %. Za celý loňský rok firma vykázala čistou ztrátu 2,3 miliardy USD (2,14 USD na akcii, loni čistý zisk 191 milionů USD, tedy 0,18 USD na akcii). Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost v loňském roce dosáhla zisku 357 milionů USD ve srovnání se ziskem 262 milionů v roce 2012. Tržby v roce 2013 dosáhly 23 miliard USD (loni 23,7 miliardy USD, meziročně -4 %).

Výsledky Alcoa (4Q2013)

Výrazně se v after-marketu hýbala také cena akcií oděvního řetězce Abercrombie & Fitch (v řádném obchodování +0,88 %), který zvýšil výhled celoročního zisku na 1,55 až 1,65 USD z 1,40 až 1,50 USD. Analytici očekávají 1,47 USD. Akcie Abercrombie & Fitch v poobchodní fázi přidávaly kolem 17 %.

Dolar vůči euru po slovech Maria Draghiho krátce skokově posílil

Dolar v první polovině čtvrteční obchodní seance v páru s jednotnou evropskou měnou mírně oslaboval. Kurz eurodolaru zahajoval na hladině 1,357 a kolem 14.00 SEČ se dolar obchodoval na úrovni 1,361 EUR/USD. Poté americká měna v reakci na dnešní projev prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho po zasedání měnového výboru banky skokově posílila až pod 1,356 EUR/USD, avšak kolem desáté hodiny již znovu mírně oslabovala, když se dolar obchodoval zpět u 1,361 EUR/USD.

ECB podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,25 %. Šéf banky Mario Draghi na tiskové konferenci po zasedání měnového výboru uvedl, že centrální banka hodlá pokračovat v dosavadní uvolněné měnové politice a v případě potřeby ekonomiku podpoří "rozhodným zásahem" za použití "všech dostupných nástrojů". Upozornil rovněž, že ekonomická situace v eurozóně je stále nejistá a trvá riziko, že ekonomika bude růst pomaleji, než se čeká.

Vůči japonskému jenu dolar v první polovině čtvrtečního obchodování posílil k 105 USD/JPY, poté se ale dostal pod tlak a klesl pod 104,60 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly a severoamerická lehká ropa WTI stála nejméně za posledních sedm měsíců. Ceny suroviny dolů srazila zejména zpráva o pokračujícím obnovování přerušené těžby na klíčovém severomořském ropném poli. Ropný trh také sleduje vývoj v Libyi a zvažuje, zda bude země schopna dále zvyšovat těžbu a vývoz černého zlata.

Severomořská ropa Brent zlevnila přibližně o 0,24 % na 107,10 USD za barel, severoamerická lehká ropa WTI dokonce o 0,73 % na 91,90 USD.

Ropa v první části dne mírně zdražovala poté, co firma Nexen oznámila výpadek těžby na poli Buzzard, jednom z největších v Severním moři. Později ale společnost sdělila, že produkci na poli obnovuje a k normální úrovni se těžba vrátí během několika dní.

Libye po nedávném obnovení těžby na velkém poli v jižní části země nyní těží 650 tisíc barelů ropy denně a vyváží půl milionu barelů, tedy asi polovinu úrovně dosahované před letním začátkem nepokojů a blokád. Očekávání rychlého nárůstu vývozu k běžné úrovni ale vyprchala, protože dále eskaluje napětí mezi vládou a skupinami povstalců, kteří ovládají tři východolibyjské ropné přístavy.

Zlato se ve čtvrtek po předchozím nárazu na lokální hladinu podpory u 1 220 USD za trojskou unci prodávalo v úzkém pásmu 1 224 až 1 232 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny žlutý kov přidával přibližně 0,13 % a prodával se za 1 228 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Mnuchin: Obchodní válka mezi USA a Čínou se odkládá
včera v 20:18

Mnuchin: Obchodní válka mezi USA a Čínou se odkládá

Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení nových cel na vzájemnou obchodní...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
BBC: Labouristé plánují zavést socialismus bez vykořisťování
včera v 18:30

BBC: Labouristé plánují zavést socialismus bez vykořisťování

Britská Labouristická strana v případě volebního vítězství radikálně změní ekonomiku země a vytvoří socialistickou...
Spojené království Politika
Ministr Hüner chystá personální změny ve výboru pro jadernou…
včera v 16:26

Ministr Hüner chystá personální změny ve výboru pro jadernou energetiku

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) chystá personální změny ve Stálém výboru pro jadernou...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Zemřel předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG
včera v 14:53

Zemřel předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG

Ve věku 73 let zemřel po roční nemoci předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG Group Ku Pon-mu, který se...
Jižní Korea Management
Nová italská vláda může podle Paříže ohrozit stabilitu eurozóny
včera v 13:04

Nová italská vláda může podle Paříže ohrozit stabilitu eurozóny

Stabilita eurozóny může být ohrožena, pokud příští italská vláda nesplní závazky v otázce veřejného dluhu,...
Itálie PIIGS Eurozóna
ČR: Objem veřejných stavebních zakázek za první čtyři měsíce roku…
včera v 11:16

ČR: Objem veřejných stavebních zakázek za první čtyři měsíce roku vzrostl meziročně o 73 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1 737 zakázek za 64,5 miliardy korun. Jejich hodnota...
Česká republika Stavebnictví Infrastruktura
Řecko se dohodlo s věřiteli ohledně reforem
19. 5. 2018 21:14

Řecko se dohodlo s věřiteli ohledně reforem

Zástupci Řecka a mezinárodních věřitelů dosáhli technické dohody ohledně reforem požadovaných pro úspěšné dokončení...
Řecko Eurozóna Dluhová krize
USA a Čína se dohodly na snížení amerického obchodního schodku
19. 5. 2018 20:41

USA a Čína se dohodly na snížení amerického obchodního schodku

Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení amerického obchodního deficitu. Vyplývá...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Šéf Bundesbanky Weidmann signalizoval, že je připraven řídit ECB
19. 5. 2018 18:07

Šéf Bundesbanky Weidmann signalizoval, že je připraven řídit ECB

Šéf německé centrální banky Jens Weidmann signalizoval, že je na podzim příštího roku připraven vystřídat Maria...
ECB Centrální banky Evropská ekonomika
Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T
19. 5. 2018 11:04

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na Twitteru potvrdil, že CITIC Group v dohodnutém termínu...
Čína Česká republika Finanční sektor
USA rozšířily sankce na druhého nejmocnějšího politika Venezuely
19. 5. 2018 08:33

USA rozšířily sankce na druhého nejmocnějšího politika Venezuely

Spojené státy v pátek uvalily sankce na místopředsedu venezuelské vládní socialistické strany, jenž je považován za...
Spojené státy americké (USA) Latinská Amerika Politika
Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní…
Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní…
18. 5. 2018 22:30

Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek převážně oslabovaly. Investoři jsou opatrní kvůli vývoji výnosů dluhopisů vlády Spojených...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení
18. 5. 2018 21:54

Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení

Japonská společnost Fujifilm Holdings plánuje zažalovat amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox kvůli jeho...
Japonské akcie Fúze a akvizice Americké akcie
Daimler bude ve Francii vyrábět elektromobily Mercedes-Benz
18. 5. 2018 21:21

Daimler bude ve Francii vyrábět elektromobily Mercedes-Benz

Německý automobilový koncern Daimler investuje 500 milionů eur do výroby malých elektromobilů Mercedes-Benz ve své...
Daimler Auta Francie
Írán vyzval muslimské země k revizi ekonomických vztahů s USA
18. 5. 2018 20:56

Írán vyzval muslimské země k revizi ekonomických vztahů s USA

Íránský prezident Hasan Rúhání v pátek vyzval muslimské země, aby kvůli rozhodnutí Washingtonu přesunout své...
Írán Blízký a Střední východ Mezinárodní obchod
Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh
18. 5. 2018 19:48

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel franšízovou dohodu s chilskou...
Bydlení Chile Kolumbie
Apple začal irské vládě splácet rozsáhlý daňový nedoplatek
18. 5. 2018 19:41

Apple začal irské vládě splácet rozsáhlý daňový nedoplatek

Americká technologická společnost Apple začala irské vládě splácet daňový nedoplatek v objemu 13 miliard eur. Irský...
Apple Daně Irsko
Děripaska odstoupil z představenstva své společnosti En+
18. 5. 2018 19:12

Děripaska odstoupil z představenstva své společnosti En+

Ruský miliardář Oleg Děripaska, který se stal jedním z terčů sankcí ze strany Spojených států, odstoupil z...
Rusko Management
Cambridge Analytica podala návrh na likvidaci svých aktivit v USA
18. 5. 2018 18:35

Cambridge Analytica podala návrh na likvidaci svých aktivit v USA

Britská analytická společnost Cambridge Analytica, která se tento měsíc rozhodla ukončit svou činnost kvůli skandálu...
Spojené království Internet Facebook
Porsche celosvětově svolá 60 000 vozů kvůli nelegálnímu softwaru
18. 5. 2018 18:21

Porsche celosvětově svolá 60 000 vozů kvůli nelegálnímu softwaru

Německá automobilka Porsche celosvětově svolá na 60 000 dieselových vozů modelu Cayenne a Macan. Nařídil jí to...
Auta Německo Životní prostředí