Americké akcie ve čtvrtek navzdory slibnému úvodu oslabily. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu zklamáním
|

Americké akcie ve čtvrtek navzdory slibnému úvodu oslabily. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu zklamáním

Americké akciové trhy do čtvrteční obchodní seance vstoupily s mírnými zisky, později ale přešly do ztrát. Příznivé údaje z amerického trhu práce nakonec přebila opatrnost před páteční klíčovou zprávou o prosincovém vývoji zaměstnanosti, která naznačí, zda prosincové rozhodnutí americké centrální banky zahájit omezování podpůrné měnové politiky bylo oprávněné.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,11 % na 16 444,76 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,23 % na 4 156,19 bodu. Jako jediný ze tří nejvýznamnějších amerických akciových indexů posílil S&P 500, který přidal 0,03 % na 1 838,13 bodu. Nejvíce ve čtvrtek oslabovaly akcie ze sektoru základních materiálů a technologické tituly. Přibližně o sedm desetin procenta naopak posílil sektor zdravotnictví a dařilo se i titulům ze sektorů služeb a průmyslu.

Americké akcie (9. ledna 2014)

"Trhy jsou stále poměrně nejisté," říká tržní stratég ze společnosti EverBank Chris Gaffney. "Začínající výsledková sezóna však zajistí, že se investoři budou nějaký čas soustředit i na jiná témata než jen na otázku utahování měnové politiky."

Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl v týdnu do 4. ledna o 15 tisíc na 330 tisíc, nejníže za poslední měsíc. Analytici, kteří předvídali pokles na 335 tisíc, se shodují, že oživující americká ekonomika firmám umožňuje držet si zaměstnance. Předchozí týden byl revidován na 345 tisíc z 339 tisíc, čtyřtýdenní průměr klesl na 349 tisíc z 358 750. Pokračujících žádostí v týdnu do 28. prosince přibylo 50 tisíc na 2,87 milionu.
  • Americké firmy v loňském roce oznámily propuštění 509 051 zaměstnanců, což byl nejnižší počet od roku 1997. Meziročně se počet plánovaných propuštěných snížil o tři procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila konzultační společnost Challenger, Gray & Christmas.
  • Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) udělila pokutu společnosti Alcoa ve výši 384 milionů dolarů kvůli porušení protikorupčního zákona Foreign Corrupt Practices Act. Podle prohlášení SEC pobočky společnosti opakovaně podplácely vládní úředníky v Bahrajnu, aby si udržely klíčový zdroj svého podnikání. Alcoa oznámila, že pokutu zaplatí.
  • Automobilka Ford zvyšuje čtvrtletní dividendu na 12,5 centu na akcii z 10 centů, čekalo se zvýšení na 12 centů. Akcie Ford v řádném obchodování +1,93 %.
  • Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie McDonald's na "overweight", cílovou cenu navyšuje na 115 USD. Akcie McDonald's v řádném obchodování +0,05 %.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce odepisovaly akcie mobilních operátorů Verizon (-2,06 %) a AT&T (-2,04 %). Nedařilo se ale ani ropnému gigantu ExxonMobil (-0,97 %) nebo technologické společnosti Cisco Systems (-0,91 %). Přibližně o procento naopak posílily akcie chemického gigantu DuPont (+1,28 %) a výrobce letadel Boeing (+0,93 %).

Akcie maloobchodní společnosti Macy's (+7,64 %) ve čtvrtek posilovaly poté, co firma oznámila, že propustí 2 500 zaměstnanců a uzavře 5 svých obchodů. Zároveň oznámila, že její tržby v listopadu a prosinci vzrostly o 3,6 %, a zpřesnila očekávané tempo růstu tržeb v druhém pololetí loňského roku na 2,8 až 2,9 % z původního odhadu 2,5 až 4 %. To podle firmy znamená, že její tržby ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 2,3 až 2,5 % (odhad analytiků: +2,6 %). Odhad celoročního zisku Macy's ponechala na 3,8 až 3,9 USD na akcii.

Posilovaly také akcie maloobchodního prodejce J.C. Penney (+3,66 %). Firma již ve středu oznámila, že její tržby v listopadu a prosinci vystřelily o více než 10 %. Analytik z Piper Jaffray v reakci na tento vývoj zvýšil doporučení na akcie J.C. Penney na "overweight" z "neutral", cílovou cenu ponechal beze změny na 11 USD. Akcie firmy se však navzdory čtvrtečnímu posílení stále nacházejí poblíž svého historického minima 6,24 USD z října 2013.

Úterý bylo na amerických burzách také dnem aerolinek. Akcie společnosti Delta Air Lines posílily o 4,23 % a cenné papíry United Continental Holdings přidaly dokonce 6,78 %. Aerolinkám pomohl zejména zvýšený výhled analytiků z JPMorgan Chase na celý sektor. Akcie Southwest Airlines vzrostly o 2,87 %.

Po zvýšení cílové ceny na 29 USD z 26 USD od Goldman Sachs se dařilo také cenným papírům společnosti Goodyear Tire & Rubber (+2,06 %). "Očekáváme, že Goodyear vykáže za čtvrté čtvrtletí finanční výsledky, které investory příjemně překvapí," uvedl v komentáři ke zvýšení cílové ceny analytik Patrick Archambault. Zároveň zvýšil cílovou cenu akcií General Motors (+0,17 %) na 49 USD z 48 USD.

Po závěru obchodování zveřejnil čtvrtletní finanční výsledky hliníkárenský gigant Alcoa (v řádném obchodování -1,29 %), který bývá tradičně považován za indikátor stavu globální ekonomiky. Firma vykázala čistou čtvrtletní ztrátu 2,3 miliardy USD (2,19 USD na akcii, loni zisk 0,21 USD na akcii) při tržbách 5,59 miliardy USD (odhad 5,36 miliardy USD, loni 5,9 miliardy USD). Při upravených výsledcích firma dosáhla zisku na akcii 0,04 USD (odhad: zisk 0,06 USD). Akcie Alcoy v reakci na slabší výsledky v after-marketu oslabovaly o 4 %. Za celý loňský rok firma vykázala čistou ztrátu 2,3 miliardy USD (2,14 USD na akcii, loni čistý zisk 191 milionů USD, tedy 0,18 USD na akcii). Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost v loňském roce dosáhla zisku 357 milionů USD ve srovnání se ziskem 262 milionů v roce 2012. Tržby v roce 2013 dosáhly 23 miliard USD (loni 23,7 miliardy USD, meziročně -4 %).

Výsledky Alcoa (4Q2013)

Výrazně se v after-marketu hýbala také cena akcií oděvního řetězce Abercrombie & Fitch (v řádném obchodování +0,88 %), který zvýšil výhled celoročního zisku na 1,55 až 1,65 USD z 1,40 až 1,50 USD. Analytici očekávají 1,47 USD. Akcie Abercrombie & Fitch v poobchodní fázi přidávaly kolem 17 %.

Dolar vůči euru po slovech Maria Draghiho krátce skokově posílil

Dolar v první polovině čtvrteční obchodní seance v páru s jednotnou evropskou měnou mírně oslaboval. Kurz eurodolaru zahajoval na hladině 1,357 a kolem 14.00 SEČ se dolar obchodoval na úrovni 1,361 EUR/USD. Poté americká měna v reakci na dnešní projev prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho po zasedání měnového výboru banky skokově posílila až pod 1,356 EUR/USD, avšak kolem desáté hodiny již znovu mírně oslabovala, když se dolar obchodoval zpět u 1,361 EUR/USD.

ECB podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,25 %. Šéf banky Mario Draghi na tiskové konferenci po zasedání měnového výboru uvedl, že centrální banka hodlá pokračovat v dosavadní uvolněné měnové politice a v případě potřeby ekonomiku podpoří "rozhodným zásahem" za použití "všech dostupných nástrojů". Upozornil rovněž, že ekonomická situace v eurozóně je stále nejistá a trvá riziko, že ekonomika bude růst pomaleji, než se čeká.

Vůči japonskému jenu dolar v první polovině čtvrtečního obchodování posílil k 105 USD/JPY, poté se ale dostal pod tlak a klesl pod 104,60 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly a severoamerická lehká ropa WTI stála nejméně za posledních sedm měsíců. Ceny suroviny dolů srazila zejména zpráva o pokračujícím obnovování přerušené těžby na klíčovém severomořském ropném poli. Ropný trh také sleduje vývoj v Libyi a zvažuje, zda bude země schopna dále zvyšovat těžbu a vývoz černého zlata.

Severomořská ropa Brent zlevnila přibližně o 0,24 % na 107,10 USD za barel, severoamerická lehká ropa WTI dokonce o 0,73 % na 91,90 USD.

Ropa v první části dne mírně zdražovala poté, co firma Nexen oznámila výpadek těžby na poli Buzzard, jednom z největších v Severním moři. Později ale společnost sdělila, že produkci na poli obnovuje a k normální úrovni se těžba vrátí během několika dní.

Libye po nedávném obnovení těžby na velkém poli v jižní části země nyní těží 650 tisíc barelů ropy denně a vyváží půl milionu barelů, tedy asi polovinu úrovně dosahované před letním začátkem nepokojů a blokád. Očekávání rychlého nárůstu vývozu k běžné úrovni ale vyprchala, protože dále eskaluje napětí mezi vládou a skupinami povstalců, kteří ovládají tři východolibyjské ropné přístavy.

Zlato se ve čtvrtek po předchozím nárazu na lokální hladinu podpory u 1 220 USD za trojskou unci prodávalo v úzkém pásmu 1 224 až 1 232 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny žlutý kov přidával přibližně 0,13 % a prodával se za 1 228 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
18:21

WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost

Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících...
Mezinárodní obchod Světová ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní dohody zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech, když investoři pozitivně přijali tweet...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh
17:27

Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh

Na český a slovenský trh vstoupila další čínská značka mobilních telefonů realme. Značka, která patří do koncernu BBK...
Čína Česká republika Mobilní telefony
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
17:03

Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna

Zaměstnanci německého automobilového koncernu Volkswagen chtějí místo více peněz více volna. Podle šéfa závodní rady...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
16:45

Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste zdražily o 2 %

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX získal 0,93 % na 1 090,03 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
16:31

Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby

Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o dva procentní body na 13,5 procenta....
Ukrajina Centrální banky Úrokové sazby
Ze světa investičních doporučení (12. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (12. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7.…
14:45

USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7. prosince zvýšil na 252 tisíc žádostí

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 7. prosince 252 tisíc nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval
14:30

USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval

Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,2 %, říjen: +0,4 %). Meziročně...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
14:11

Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku

Saúdská Arábie chce příští rok spustit dopravní projekty za miliardy dolarů na bázi partnerství soukromého a...
Saúdská Arábie Doprava Blízký a Střední východ
Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb
13:52

Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb

Ve středu nezávisle na sobě vystoupili dva členové bankovní rady ČNB Tomáš Holub a Vojtěch Benda, kteří na posledním...
ČNB Úrokové sazby Centrální banky
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
13:45

ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila odhad růstu HDP eurozóny v příštím roce

Evropská centrální banka na prosincovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní...
ECB Centrální banky Úrokové sazby
Turecko: Centrální banka snížila sazby o dva procentní body
12:39

Turecko: Centrální banka snížila sazby o dva procentní body

Turecká centrální banka ve čtvrtek oznámila, že snižuje základní úrokovou sazbu na ze 14 na 12 procent. Banka v...
Turecko Centrální banky Úrokové sazby
Firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty
12:13

Firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty

České firmy od dnešních předčasných parlamentních voleb v Británii podle oslovených odborníků očekávají, že odblokují...
Spojené království Česká republika Mezinárodní obchod
Slovenská města výrazně zvyšují daně z nemovitostí
11:44

Slovenská města výrazně zvyšují daně z nemovitostí

Lidé a firmy v řadě měst na Slovensku v příštím roce roce zaplatí za své nemovitosti více na daních. Samosprávy...
Slovensko Daně Nemovitosti
Eurozóna: Průmyslové výroby v říjnu ubylo
11:23

Eurozóna: Průmyslové výroby v říjnu ubylo

Objem průmyslové výroby v eurozóně byl v říjnu o 2,2 procenta menší než před rokem a o půl procenta menší než v září....
Eurozóna Evropská ekonomika Průmysl
Fitch: Role Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění
10:59

Fitch: Role Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění

Pozice Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění, protivládní protesty tuto roli podle všeho neovlivnily, uvedla...
Čína Ratingové agentury
Francie: Inflace v listopadu zrychlila na 1,2 procenta
10:10

Francie: Inflace v listopadu zrychlila na 1,2 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Francii v listopadu podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské...
Francie Inflace